tarihsel gelişiminde ilginç tasarımlara bürünen ve günümüzde dokunmatik ekranlı cihazların yaygınlaşmasıyla kullanımı yavaş yavaş azalacak olan bilgisayar çevre birimi. http://www.windowsum.com/...rinde-ilkleri-yasatanlar/
Fare ISIRIR mı? - Kulak yer diye duymuştum. Isırdığını ilk kez görüyorum: http://www.dailymail.co.u...g-rodent-climbed-bed.html
küçükken yaşanılan tramvadan sonra her gördüğüm yerde kendimi kaybettiğim pis, tipsiz, bıyıklı hayvan. sırf bu fareler yüzünden kedi aşığı oldum lan..
Dünyanın en sevimli, en şirin kemirgenidir. Deneylerde kobay olarak kullanılmayacak kadar önemlidirler.
yazarların şu an tuttukları şeyler arasında yer alır.
--spoiler--
mutfakta yuvasında bir fare vardı.
yalnızca yağ ve tereyağıyla geçinirdi,
doktor luter gibi bir göbeği vardı.
aşçı kadın ona zehir verdi,
o zaman dünyası zindan oldu,
sanki içinde aşk vardı.

fare deliğe girer çıkardı,
ve bütün tabakları yalardı,
böylece yemeğe doyardı.
buna öfkelenmek yararsızdı.
kaç kez korkudan sıçramıştı,
biçare hayvan artık bundan usanmıştı.
sanki içinde aşk vardı.

korkudan gündüzün ortasında mutfağa girerdi,
bir gün sonunda içine ateş düştü.
müthiş feryatları bastı,
zehir veren kadın bu hale gülüyordu.
fare delikten son ıslığını çaldı.
sanki içinde aşk vardı.
--spoiler--

faust- goethe
italyancada yapma , etme fiili. che devo fare io?
en fazla 2 yıl yaşayabilen bir tür kemirgen.
- yoda isminde bir faregen yapısının değiştirilmesi üzerine 4 yıl 12 gün yaşamış ve yoda'nın yaşı, insan ömrünün...136 yılına tekabül ediyormuş.
Bulunduğu yerin hakimidir. Kuyruğu olmasa sevimli görünebilir ama ah o kuyruk yok mu? Şu an evimizde var. Görünen bir adet ama ailece veya sürü halinde yaşadıkları için birkaç tane olduğu tahmin etmekteyim. Yemini yiyor ve hep belli bir yerden yiyor. Benim gibi 25 yıllık bir binada yaşıyor ve bu binada birileri tadilat yaptırıyorsa bacadan gelebiliyorlar.
kusamadığı için fare zehrinin çok etkili olmasına neden olan garip hayvan.
an itibariyle gordugum en pis hayvandir.

lann dolabin icine girdi napacam.
tanıdığım bir kız arkadaşımın, ismini söyleyince kendini kaybettiği hayvan. bak görünce değil. yani sen bunun yanında "fare" de. kız elini yüzüne kapatıp bağırıyor. hatta bir kere daha söyle ağlıyor.

bir kere gece yürürken yolda gördük, bayıldı. ne yapacağımı şaşırdım. göle atayım ölsün gitsin böyle insan mı olur lan diye aklımdan geçti ama, çok güzel kıyamadım *
siyaseten birilerini hatırlatan hayvan, kim ola ki?
Yaşamı boyunca 6 bin yavru doğurabilen hayvan.
Bir bu eksikti dediğimdir.

Gece gece...
Zaten bağırtı koparan tüm aile bireylerine de şu saatte sinir oldum.
Bakın 7 saat önce önümden geçti, dedim fare var evde. Dediler bizi mi kandıracaksın sen fare var ve böyle sakin mi konuşuyorsun?
Tövbe yarabbim 5 santimlik hayvan için sanki polis çağırcam. Zararı bile yok fareciğin.

Bi de veba virüsünü aslen fareler değil, lağım fareleri yaymıştır. Onların cinsi ayrı.

Türkçe'de fare diye geçiyor, bu da türkçenin suçu.

Bu arada hamamböceği ve diğer türlü her böcekten çok daha sevimli yaratıklardır, tercih ederim. ama eve girdiği an çaresine bakmak gerekir çünkü çok çabuk üreyen bir canlıdır.
Ama böyle bi ayağa kalkıp bakması filan var bence çok sevimli, ki onun da korktuğu belli.

O yüzden aslında fare tuzaklarını biraz fazla can yakıcı buluyorum.
istersen zehirle ama öyle şak diye öldürt yazık...
(bkz: splinter usta) geliyor aklima hep fare denilince. nasil cocukluk gecirmisim anlamadim ki amk.

hamster cinsi sirin olan hayvan.
Evin içinde dolaşan şey.
4 ayaklı bir sıçan türü. evet.
Bir bilgisayar aygıtı.
görsel
memeli sınıfında yer alan, hızlı hareket etme yeteneğine sahip, güçlü bir çene yapısına sahip olan bir canlıdır.

-fareler üzerinde yapılan güncel bir çalışma-

Bilim insanları, farelerde Beynin öğrenme ve hafıza sistemini araştırırken yeni bir tip sinir hücresini keşfettiler.
keşfettikleri bu sinir hücresi ise, canlıların beslenme davranışlarını kontrol altına almaya yardımcı olan bir hücre olması nedeniyle önemlidir.

çalışmadan kesitler;
John Hopkins üniversitesi tıp fakültesi sinirbilimi anabilim dalında çalışmalarını yürüten doktor Richard H. ve ekibi Laboratuvar farelerinde yaptıkları bir çalışmada, farelerin beynindeki yeni bir tip sinir hücresini bazı metodlarla tetiklemeyi başarmış, tetiklemenin etkisiyle sinyaller iletildikten kısa bir süre sonra canlıların yeme ihtiyaçlarının durduklarını gözlemlemişlerdir.

Bilim insanları ayrıca beyin hücrelerinde sinapslar arası bağları kuvvetlendiren veya zayıflandıran bir protein üzerinde de çalışma yürütmüşlerdir.
Bu aslında çalışmanın kilit bir noktasıymış. Neden kilit bir noktasıymış?
Çünkü sinaps gücü (özellikle beynin korteks ve hipokampus hücrelerindeki) öğrenme ve hafızada çok önem teşkil ediyormuş.
Sinaps gücü hakkında detaylı çalışmalar yine aynı araştırıcılar tarafından yürütülmüştür.

kısaca çalışmalarına şöyle bir göz atacak olursak;
Araştırmacılar çalışmalarında insülin ve şeker kimyası da dahil , pek çok vücut fonksiyonlarında biyolojik katalizör görevi gören ‘OGT enzimi’-ne odaklanmışlardır.
Bu enzimin asli görevi ise, glikoz yoksunluğunda, proteine asetilglukozamin(GIcNAC)’ adında bir molekülü eklemektir. Bu molekülün eklenmesiyle, ogt enzimi proteinlerin davranışlarını değiştirmektedir.

Konu kapsamında Ogt enzimin önemi ise şudur: Ogt enzimi yokluğunda hayvan doyma bilmiyor.

(araştırıcılar durmuyor, araştırmalara devam ediyorlar)
Sıçanlarda ve diğer memelilerde ise, hipokamp ve korteksin direkt olarak beslenme davranışlarını düzenlemesi bilinmediği için, araştırıcılar beynin herhangi bir yerindeki değişimleri incelemeye koyulmuşlar.
Özellikle Bu yer hipotalamus olsun demişler. Haklılar tabii.
Çünkü bu yer metabolizmanın, uykunun, beslenmenin, vücut sıcaklığının kontrol edildiği bir yer olarak bilinir. Bu yeri bir deşmişler ki neler görsünler!
paraventriküler çekirdek olarak adlandırılan nöronların bir kümesi içerisindeki sinir hücrelerinin küçük bir alt kümesinde ogt enzimi yook!
Bu hücreler iştahla ve besin alımıyla ilgili çoklu sinyalleri alan ve gönderen yapılar olarak biliniyor.

sonuca gelecek olursak;

Bilim insanlarının farelerin beynindeki kilit bölgeleri keşfetmiş olması gerçekten önemlidir.
Beyindeki sinir hücrelerinden birinden gönderilen sinyallerin farelerde yemek yemeyi durdurmayı sağlamasından dolayı bu çalışma insanlar için önem taşımaktadır.
insanlarda da aynı bulgular elde edilirse obeziteyle mücadele etmede bu yöntem yeni bir araç olarak görülebilir. mekanizmalara gerekli uyartıları sağlayan ilaçlar üretilip, insanların beslenme fizyolojileri düzene girebilir.
yeme iştahları azaltılabilir.
haydi hayırlısı.
jery dir.
Sevimsiz bir canlıdır. Çok sevimsiz ve ezilesi.
görsel
Çok ibne hayvanlar bunlar.

Bu sabah arabanın kaputu açtım yağına suyuna bakayım dedim. Kaputu açar açmaz akünün üstünde kocaman yarım bir somun ekmek gördüm. ilk 5 dakika boyunca feci bir denyoluk yaşadım. Ben somun ekmeğe bakıyorum o bana bakıyor. Ulan diyorum bu nasıl girer buraya anahtar sadece bende var büyü falan mı acaba diye düşünüp triplere giriyorum. Sonra birkaç ay önce araçları park ettiğimiz yerin kenarında gördüğüm fare geldi aklıma rahatladım. Ulan stok yapacak başka yer mi bulamadın. Valla başkası büyü falan diye düşünse dalga gecerdim.
insanla aynı psikolojik davranışlara sahip canlı.