bugün

matematikte ! işareti ile gösterilen bir işlem.örneğin;

0! = 1
1! = 1
2! = 2.1 = 2

5! = 5.4.3.2.1= 120 diye devam eder.
bir sayının kendinden önceki sayılarla çaprımıdır...0 hariç, ki 0! de 1 e eşittir...
sıfır faktöriyelin bire eşit olması faktöriyelin doğası gereğidir.
bir sayının faktöriyeli kendisinden önceki sayıların çarpımına eşit olduğuna göre, kendisiyle kendisinin bir eksiğinin faktöriyelinin çarpımına da eşit olacaktır.
bu durumda 1!=1*0! çıkar ki bu da sıfır faktöriyeli doğrudan doğruya bize buldurmaktadır. (bkz: buldurun be)
fuck to real! şeklinde bir küfür de olabilir ki sonundaki ünlem işareti de bunu desteklemektedir.
anlamakta zorlandığım bir kpss konusu .çözücem ama yakında .
n!=n.(n-1)!
1!=1.0!
1=1.0!
1=0!
5! ve sonraki sayıların birler basamağı daima sıfırdır. 10! ve sonraki sayılarında son 2 basamağı sıfırdır.
0 faktöriyele en iyi açıklamayı şu yorum getirmektedir : faktöriyel bir sıralama biçimidir.örneğin 3 kitabı bir rafa kaç farklı şekilde koyarız dersek 3! yani 6 şekilde koyarız.0 kitabı kaç şekilde koyarız sorusu da 1 dir.yani boş raf.buraya kadar herşey güzel mantıklı geliyor ama.1 kitabı kaç şekilde koyarız sorusu bu mantıkla boş raf artı bir kitabın olduğu şekilde 2 farklı biçimde koyuluyor.bu da yöntemin yanlışlığını gösteriyor.
anlayan varsa buyursun gelsin birkaç yüz tane sorum olacak.
Bir sayının faktöriyeli, 1'den o sayıya kadar olan tüm doğal sayıların çarpımıdır.
Duyunca şeytanı görmüş gibi olduğum kelime.
bilgisayar bilimlerinde rekürsif tasarlanabilen fonkiyon.
Asıl sana fak ulan sen kime fak diyon yeğenim angara bebesiyiz la biz bah hele. Dedirtmeyendir.

Zamanında çok da çektirmedi aslında. Basit bir konu. A faktöriyel b, o faktöriyel bu, diye uzarda uzar. Hıh işte ben onun ta... neyse ben gideyim.evet.
ne işe yaradığı belli olmayan matematik konusu.

hangi alanda insanoğluna faydası olduğunu biri açıklasın lütfen...
latince bir kelime olup cogaltma anlaminda kullanilir.

matematikde ve dogada önemli bir konumu vardir. cesitli hesaplama metodlari (bkz: gauss) yani sira bir diyagrami analiz etmek icin de kullabilabilinir. dogadaki bazi düzenleri anlatmak icin kullanilir.

örnegin; (bkz: parmaklar). bir parmak 4 kemikten olusur. her parmagin en kücük kemigine birinci kemik diyelim. ikinci kemik birinci kemigin 2 katidir. ücüncü kemik ikinci kemigin iki katidir. dördüncü kemik de ücüncü kemigin iki katidir.
yani en büyük parmak kemigi en kücük parmak kemiginden 8 kat büyüktür.

asagidaki röntgen resminde bunu görmek mümkündür.

görsel
bugün final sınavımız vardı programlamadan.

tek soru çıkmış. iki sayı vardı.

140! ve 120!

sağdaki aslında basit zaten de. neyse olayı 140!da. 140! içinde olup, 120! içinde olmayanlarla 120!'i elde edecek bir kod yazılması istendi.

tüm sınıfın FF ile kaldığını duyup mutluluk yaşadım. 90 ortalama ile de hedef oldum orası ayrı.
0! neden 1 dir sorusuna gelince

n! = (n+1)! / (n+1) şeklinde yazılabiliriz yani 5! = 6! / 6 gibi

0!=1! / 1 = 1

<3
Bir düzen içeren, kurallara bağlanabilen her matematiksel düzen bilinmelidir(en azından branşı matematik olanlar tarafından).
Çok basit bir konu. Yanına ünlem koyulan sayıları bağırarak söylemeniz gerekiyor.
görsel

Fazla çözemedim ne yazık ki :(