bugün

Herşeyin üstüne dantel koymaktır net.
Eylemsizlik. Şöyle ki, cebinde beş kuruş paran yoktur bu yüzden sokağa çıkıp boş boş yürümek yerine evde tıkılır kalırsın.
camı kırık tel ile dolaşmak. (bkz: ben)
tekelciye "abi 6 liralık sigara var mı, dur 50 kuruş daha buldum. 6.5 liralık var mı? "diye sormaktır.
Dolmuşçuya "abi 25 kuruş eksik verdin." Veya "öğrenci demiştim ama tam kesmişsin." demek.
abi öğrenciyim demek en büyük fakirlik belirtisi.
seyyar satıcıdan saat almak.
inşallah aktarma süresi dolmamıştır ya.
az önce yaşadığım bir anı; danonenin 50 kuruşluk pudingini açınca jelatindeki pudingi yemem ve de dibinde kalan pudingi de parmağımla çıkarmam.
civar bakkallarda pos makinesi olmadığından 300 metre uzaklıktaki marketten alışveriş yapma zorunluluğudur.
işsiz olmak. pek fakirlik göstergesi değil ama yeni işe geçme sürecimden dolayı 2 gündür işsizim ama bir fakirlik hissi doğdu harcadığım paraya dikkat eder oldum lan.
zaten sabah kadar uyunmayan gecelerde, sabah erkenden halk ekmeğe gidip askıdan ekmek almak.
(bkz: askıda ekmek)
(bkz: ankara)
ekmeğin arasına keççap sıkıp yemek.

not: ulan üniversitedeyken harbi fakirdik ev arkadaşları olarak.
ağız kokusu.
insanın kendine yakışanı giymesidir.
-Selamını aleyküm.
+Aleyküm selam.
-Abi dal sigara satıyor musun?
+Kaç tane istiyorsun?
-Abi 1 tane versene, kredi kartı geçiyor değil mi?
+????????

not: Görülmüştür....
Ferrari almadan önce fiyatını soran fakirler var bu dünyada...
Parasızlık..

Net
bir lokantaya girerken en az beş kere cüzdanı yoklamak.
otogar ve dinlenme tesislerinde yemek yememek 16 saat aç kalmak.
Bu kışı çıkarsında artık önümüzdeki kışa. bu senede idare eder. Hep kullanılır bu erteleme cümlesi çünkü fakir tasarrufun dibini sıyırır.
abibas eşofman nixe ayakkabı ve skol bira.
ele gelmeyecek kadar küçülen sabunu çöpe atmayıp, yeni sabunun üstüne yapıştırmak.
yağ kabını ekmekle sıyırmak.
Tavuk döner ne kadar ?Veya bir çay alabilir miyim ? ha çay hastasıyım fakat genel kanı budur inkar etmenin lüzumu yok .