bugün

eset firmasının nod32 tabanına kurduğu über koruma yazılımıdır. Firewall + antivirüs ve antispyware birleşimi sistem koruma paketidir. Bir kere indirir sorunsuzca uzun bir süre kullanabilirsiniz. Adını dahi duymadığınız sistem koruma paketlerini deneyen, 20 bilgisayarlık iki ağı yöneten bir ben varki benden içeri moduna girmemi sağlayan programdır ayrıca.

En popüler rakibi herhalde kasperskydır.
Ama sistem kaynaklarını kullanmakta üstüne olmayan ve sadece abartılan kaspersky vatandaşının, kurduğumun 4. saatinde basit bir autorun virüsünü yiyerek beni deli eden hiç etmediğim küfürleri etmemi sağlayan panda programsısının,
sistem taraması yapıyorum diyerekten ne yaptığı belli olmayan norton internet security zavallısının,
gelen geçen virüse eyvallah diyen avast kapıcısının,
antivirüs mü nazar boncuğumu belli olmayan her boku yiyen avg zararlısının,
göte giren şemsiye açılmaz modundaki, profesyonel kullanım için uygun olmayan avira antivir şemsiyesinin

Adını dahi sayamadığım pek çok denenmiş antivirüsün epey üzerinde bir programdır. Bahsettiğim ağ üzerinde bilgisayar dünyasının gerçek işleri olan web tasarım, programlama gibi işler yapılır. 20 + 1 olarak tabir ettiğimiz +1 kısmı ise linux serverdır. Üzerinde yapılan anlık işlerin sürüm olarak kopyalarını + web sitelerinin deneme alternatifi için bir web sunucusu barındırır. internet çıkışlarını düzenler vs vs.

NOT: bahsi geçen programların o firmaların profesyonel çözümleri olduğunu belirteyim. Yani business versiyonlarıdır.
harbiden de süper bir koruma programıdır. öyle koruyucudur ki en basitinden google a girmenize bile izn vermez. sayesinde 4 gündür varlık içinde yokluk çeken insan modelini oynadım. odamda internetim var, oda arkadaşım çatır çatır internete girerken bendeniz zavallsı ise bilgisayarım bozuldu internete girmiyor diye zırlayarak geçirdim bu zamanları. dolayısıyla tamir için teknik servise götürünce iş anlaşılmış, eset kaldırılmış ve yeni bir virüs programı yüklenmiştir. internetsizlik ne zor işmiş ya. şu son birkaç gündür iyice anladım bunu.*
allah belasını versindir.
sadece sistem dosyalarını silen, harddisk soykırımı yapan antivirüs programıdır.

edit: kullanmayı bilene eğitim verilir.*
internette düzenli olarak serial keyleri bulunabilen güvenlik programi. ancak bir süredir her gün serial yenilemek gerekiyor. her gün "geçersiz kullanıcı adı/parola" uyarısı vererek virüs veritabanını güncellemeyi reddediyor. hani tamam çok zor bir şey değil serial girmek ama sinir ediyor insanı.
kaspersky internet security'nin yanında hiçbir işe yaramayan boş bir yazılım. sadece key sorunu olmadıgı için çok süper koruyor sanılır. Virüs bulmada ve silmede çok çok geridedir. merak edenler güvenli kipte daha önce nod32 kullanmış bir bilgisayarı taratmayı deneyebilir. fark bu kadar açıktır.
aynı bilgisayar'da tarama sonucundaki veriler:

eset smart security: tertemiz, misler gibi.
mcafee: 3 infected
norton antivirus: 5 infected
kaspersky internet security: bu bilgisayarı çöpe at, virüsten geçilmiyo.
genel olarak pc yi herhangi bir teknik servise veya format atdırmak için bir yere verdiğinizde yüklenecek olan tek anti virüs programıdır.
açıldıktan sonra 10 dk da zor kendine gelen bilgisayarımdan sildikten sonra ağırlaşmanın ışık hızıyla yok olduğu program.
(bkz: esad nod 32)
daha önceden bilgisayara yılda 3-4 kez format atma ihtiyacı duyan bendenizin, 2 yıldır tık demeden sorunsuz şekilde varlığını sürdüren bir bilgisayara sahip olmasını sağlayan programdır.

gerekli ayarlamaları yapıp kullanınca ne harddisk soykırımı yapar, ne internet hızına dokunur, ne abuk subuk vakitlerde uyarı verir. arka planda kendi haline çalışır, varlığını bile unutturur. ne programlar ne oyunlar indirilmiştir bu bilgisayara crackleriyle beraber ama ne eset cracklere arıza çıkartmıştır, nede crackler bilgisayara arıza çıkartmıştır. istemediğim halde sildiği dosya da yoktur. paşa paşa sorar "aga sileyim mi şu zamazingoyu" diye. oda en fazla 2-3 ayda bir defa. ayıptır söylemesi eşşeğe biner gibi kullanırım bilgisayarımı da. torrentler, vpn'ler anonymox'lar zenmate'ler oyun crackleri ve abidik gubidik programlar. ara ara okşadığımdan mı yoksa esetten mi, ya da ikisinden dolayı mı bilmem ama tık dememiştir programı kuralı beri.

bilgisayarınızda tüm programlar crackli mirekli olsa bile virüs programınızı orjinal alın, içiniz rahat olsun ey dostlar.
kendisini kullanmaya başladığım birkaç gündür sözlükte bazı başlıklara erişemediğim antivirus. korumayı kapattığımda takır takır giriyor. çözümü bilen varsa özelden görüşelim.

bunun dışında iyi görünüyor, en azından sistemi kasmıyor.

edit: en son kendisini silmek durumunda kaldım, windows defender ile şimdilik mutluyum.
Zalim eset masum virüsleri bilgisayaradan acımasızca temizler.