1. 1.
  hakkında ilk entryi girmek için yanıp tutuştuğum ve sonunda amacıma ulaştığım sanatçı.*

  r&b ve acid jazz ın kraliçesi, bana olgunlaşmayı,sakinleşmeyi ve aşkı bestelediği melodilerle ve yazdığı sözlerle öğreten,hayatıma yön veren kadın.

  tüm şarkıları benim için birbirinden özel ama bir şarkısı var ki sebep olduklarıyla hayatımı değiştirmiştir.* (bkz: didn t cha know)

  Lion ile düet yaptığı 'in love with you' şarkısı duyduğum en romantik şarkılardan biridir.her dinleyişim bana bodrumda tek başıma bu şarkıyı dinleyerek yıldızları seyrederken uzaktaki sevgilimi düşündüğüm geceleri hatırlatır.*(ama sevgili bunu bilmez,bilemez zaten kendisi erykah badu dinlemez.)

  hayatını merak edenler için :

  1972 dallas, texas dogumludur. annesi kollen wright tiyatro oyuncusudur ve erikah da ilk sahne deneyimlerini annesinin oynadigi tiyatro oyunlarda aldigi sarkili rollerle yapmistir. 14 yasina geldiginde roy hargrove ile tanisir ve birlikte canli radyo programlari yapmaya baslarlar. daha sonra adini degistirmeye karar verir, ilk olarak erica adini "erikah" olarak degistirir ki, koklerinin afrika daki bir musluman kabilesinden geldigini ogrenmis ve kolelik donemlerinde dinlerinin zorla degistirildigine inanmaktadir. isminin afrika orijininli bir isim olmasini ister, cunku bir gun onu tum dunyanin taniyacagina inanmaktadir ve ismini her zikredislerinde irkinin yasadigi zulumleri hatirlatmak istemektedir. bu kuzden isminin sonuna "kah" i ekler ki bu da afrikali muslumanlar arasinda "yanlistan sakinan" anlamina gelen bir unvandir. soyadi olan "badu" ise arapcadir ve "dogrulugun ve isigin dunya uzerindeki yansimasi" anlamindadir.
  erikah badu, akademik egitimini annesinin etkisiyle tiyatro uzerine yapmistir. 1993 de mezun olduktan sonra bir sure tiyatro yapar, ancak daha sonra kariyerini muzige dogrultur. onemli bir produktor olan tim grace ile tanismasindan sonra da hayati tamamen degisir, artik muzik yolunda saglam adimlar atmaya baslamistir. grace erikah yi kedar massenburg ile tanistirir ki bu adam d'angelo'nun muzikal kariyerinde en onemli paya sahip kisidir. kedar massenburg erikah nin d angelo nun geri vokali olmasini ister. bu surec icerisinde yavas yavas goze batmaya ve oldukca begenilmeye baslar ve erikah ilk albumu baduzim ile 1997 yilinda kendi kanatlarini takarak ucmaya baslar. baduzim ile ozgun sound unu yakalayan, ozellikle bu albumde bulunan on and on, next life time gibi sarkilarla neo soul'un en onemli temsilcilerinden bir haline gelir.

  outkast grubu üyesi andre 3000 den 7 isimli bir çocuğu vardır.

  http://www.erykahbadu.com ve http://www.erykah-badu.com siteleri ziyaret edilebilir, bilgi sahibi olunabilir.

  'diğerleri şarkı söylüyor, bu kadınsa şarkının ta kendisi.' - sukedisisu
  2 ... hosgeldin cadisi
 2. 2.
  (bkz: worldwide underground)
  ... hosgeldin cadisi
 3. 3.
  that heat adlı parçada sergio mendez ve will.i.am le düet yapmış şahane kadın.
  ... abisesque
 4. 4.
  mtv unplugged haftasonu çerçevesinde bugün yayımlanan konserde
  sahne performansına hayran olduğum müzisyen.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Erykah_Badu
  http://www.imdb.com/name/nm0004721
  http://www.baduworld.com
  ... meister writer
 5. 5.
  jazz soul ambient tarz müzik yapan bob marleyimsi bayan sanatçı.Parçaları dinlenmeye değer.
  ... bamako
 6. 6.
  dinleyip dinleyip doyamadığım kadın. büyüleyici. ciddiyim durduramıyorum kendimi. şarkıları arasından kendimce seçtiğim en iyileri diye adlandırdığım listemde şöyle:

  (bkz: the healer)
  (bkz: soldier)
  (bkz: Love of my life)
  (bkz: you got me)
  ve tabiki (bkz: didn t cha know)
  1 ... feeling paranoid
 7. 7.
  jazz tanrıçası. büyülü sesi ve sahnesini tarif etmek için kelimelerin yetersiz kaldığı tapınılası kadın.
  apple tree, orange moon, honey, love of my life, on and on, tyrone...

  ve müzik müzisyeni yarattı !
  1 ... funkymonarch
 8. 8.
  oldukça hoş bir ses tonuna sahip harika bir jazz sanatçısıdır. next lifetime, didnt cha know parçaları ennn güzellerindendir.
  ... dissyariza
 9. 9.
  kolundaki dövmede arapça allah yazdığı için malezyalı yobazların baskılarına uğramış sanatçıdır.
  ... falkenheim
 10. 10.
  süperdir bu abla, heykeli dikilesidir filan.
  böyledir bi de: https://video.uludagsozluk.com/v/erykah-badu-61889/

  ... tako