bugün

ataerkil toplumda, erkek hegomanyasının zirve yaptıgı sozdur efendim. her turlu eylemin mubah olabilecegini ongorur. tamamen sovenist bir soylemdir.
- hanım koş .. ahmet ayakta işiyor
- erkektir yapar*
en şon yeşim salkım'dan duyduğum, erkeklerin de çoğu kez ardına saklandığı söz. **
konu yuva kurmaksa doğru olmayan bir önerme:
(bkz: yuvayi disi kus yapar)
cinsiyet ayrımcılığı
erkektir yapar çapkın olur, kadın yapar .rspu olur.
bir nevi erkeğinki elinin kiri kadınınki iffeti durumu.
aynı şeyi başka birisinin kendi kızı için söylemebileceğini düşünmemektir.
kadınların yedikleri haltlat erkekler kadar göz önün de olmadığı için erkeklere yapıştırılmış bir etiket. kadın da çok şey yapar hem de neler yapar valla...
kadınlar geveze olmadığı için erkeklerin üstüne kalan önerme....
(bkz: birakiniz yapsinlar)
(bkz: erkektir yapar kadın yakalarsa oyar)
genelde kadınların kendi aralarında erkeklerin kötülüklerinden bahsederken söylerler. hepimiz aynı değiliz yahu.
- hıdır evin camını indirmiş
+ çocuktur yapar...

- hıdır kantinden eti puf çalmış
+ câhildir yapar...

- hıdır üç kızla birden çıkıyormuş
+ erkektir yapar...

görüldüğü üzere kişide görülen davranış bozukluklarını tek cümlede ve saçma sebeplerle ifâde etme sanatının örneklerinden olan bir kalıptır.
hatundur verir kadar ibnemsi bi cümledir.gerci bi erkegin vermesi bi hatunun vermesinden daha ibnemsi bi durumdur ama verme olgusunu hatunlara yaymak stalini komunizm sozcusu gormek kadar yanlıs ve düstursuzdur.
-sadi abi senin ufak oğlan mahalleden üç kıza istetecem seni diyerekten iğfal olayına girmiş.
-erkektir yapar mükremin.
-sadi abi senin ortanca evli bi karının evine balkondan girerken görülmüş karşı mahallede.
-erkektir yapar mükremin
-sadi abi senin büyük oğlan kamyon sürmeyi öğreniyomuş.
-erkektir yapar mükremin.
-abi kamyon kullanmayı kamyoncu kucağında öğrenmese daha iyi olmaz mı diyorum, hani
kamyoncu eloğlu,erkektir yapar gibisinden.
-erkektir yapar mmü ne aman aman bizim oğlan top mu olmuş mükremin kardaş, vay anamm!
-ananı değil abi oğlunu!
-de git mükremin.
kadın erkek eşitliğinin dibine vuran söylem. amerikan aile ya da avrupa aile mantığı ile bakılırsa yanlış ancak türk örf ve ananeleri çerçevesinden bakıldığında hafiften de mantık yürütüldüğünde doğru olduğu anlaşılmaktadır.

şimdi erkek ile kadın arasında eşitliğin olmadığını hemen gösterelim;
* otobüs, minibüs, taksibüs * gibi toplu, topsuz taşıma araçlarında hatun kişilere yer vermenin mantığı nedir? cevaplayalım öncelikle nezaket akabinde kadının fiziksel güçsüzlüğü. neymiş kadın erkek eşit değilmiş.
* çok klasik ama söylemeden geçemeyeceğim neden bütün peygamberler erkektir, neden bilim adamı, neden büyük tarihsel kişiliklerin hemen hemen hepsi erkek? alın size bir ayrım daha fiziksel gücün dışında yönetsel ve zihinsel zeka. kesmedi mi bunlar?
* eşitliğin olmadığının en büyük kanıtlarından birisi şudur ki; er kişi bir yerde hatunun biri ile basılsa toplum denilen güruh bunu çok fazla büyütmez, uzatmaz yahut kalabalık olarak yuhalamaz hatta bir süre sonra unutulur. ancak dişi kişi böyle durumda ilk önce orospu damgası yer, toplum denilen güruh tarafından dışlanır ve olay üzerine nüfus eder senelerce de üzerinde kalır.

sayın yazar kardeşlerim, şu elimde görmüş olduğunuz timsah derisi cüzdanın piyasa fiyatı... ne diyorum ben ya, konuya dönelim erkektir yapar unuturuz ya da uzuvlarından birisi ve en önemlisi olanın sağ olmasının yeterli olduğunu düşünürüz, kadınsın otur oturduğun yerde zira anında damgayı vurur akabinde dışlarız.
(bkz: seksizmin tavan yaptığı söylemler)
(bkz: ayrımcılık)

(bkz: cahillik)

(bkz: insanlık)

(bkz: ataerkil toplum yapısı)
kadınların çok eskilerde kabul ettiği gerçek şimdilerde pek rövaşta değil.Çoğu kadın artık erkeklerden daha erkek.devirdaim yapıyor...
Bunu savunan müslümanımsılara sormak istediğim tek bir soru var ' Kitabınızda öyle mi yazıyor ?'.
Ezikliktir, ve Yapana yaparlar hiç güvende hissetmeyin erkekler.

Kısaca bu sözü kullanan bir kadın sadece intikam amaçlı kullanmalı, yoksa o sahısı insandan bile saymam şahsen.
Yine hijyenik ped gibi bir yetişkin başlığı. Şair burada genelleme yapıyor. Bir cinsiyeti ötekileştirerek kendini aklama peşinde ama çok iyi biliyor ki adet öncesi kendi de buna benzer şeyler yaşıyor zaten. Karşı koymasını bir şeyler var bünyesinde. Bu dönemlerde yapılmış bir sürü çocuğun babası olduğunu zanneden bir sürü koca var. Neyse. Ben de oraya çektim konuyu. ya ne olacağıdı. Takılmayalım artık Bunlara. Biyolojik bir gerçekten söz ediyoruz burda.
Erkektir yapar. Şehirleri, köprüleri, trenleri aklına gelebilecek her şeyi yapar. Erkek uygarlıktır.
cinsiyet ayrımcılığıyla dayatılmaya çalışılan salaklık unutulansa
" onur" cinsiyet gözetmez bir insanda ya vardır ya yok .
bozuk ve şımarık çocuk yetiştirilmesine ön ayak olan söz..

erkektir yapar, ben yaşamadım kızım yaşasın..

(bkz: ee ebenin amı afedersin)