bugün

çemçük dudağı bir nebze saklamak içindir. ben bir kere kestim ve aynaya baktım, amırcık gibi olmuştum.
bir çeşit güç gösterisidir bence.
tamamen psikolojik bazen bu ne lan böyle dedirtir, bazı dönemlerdede harbiden yakışıyor hee bana dedirtir.. bakmakla görmenin arasındaki farkları hep sakal bıyık sayesinde fark ettim ben ayrıca; kadınların saçını boyatmaları, dildolarının yaklaşık 0,5 cm üstündeki tüyleri bazen sıfır numaraya vurmaları, bazende salıvermesi kadar normal şeyler bunlar.
(bkz: tamamen içgüdüsel)
bana sorarsanız normalde soyulmuş hıyar gibi gözüktükleri için bunu saklama çabasıdır!

yani bence bırakmalılar!!!
üst dudak-burun uzantısı tente kıvamında uzun olan erkeklerin en haklı sebebidir.
ahmet kural gibi olmaya çalışmaktır ama üzgünüm gençler...
Şu sıralar karadayı dizisi bir numaralı sebep olarak listeye hızlı bir giriş yapmıştır.
(bkz: uğraşmak için sebep bulmak)
sebeplerinden bir tanesi memurlukta sakalın yasak ve bıyığın serbest olmasıyken, en önemlisi ise kişinin siyasi görüşünü karşı tarafa lanse ettirmek istemesidir.
kesinlikle ayran içmek içindir. yoğurt yemek de olabilir.
moda olması.
çok yakışıyo lan. doktor mikrop
burunları önemli olduğu için altını çizerler.
mehmet gunsur bıraksın mesela... bunun nedeni falan olamaz... adam baştan ayağa seksi!
tek bıyık hayatta bırakmam yakışmıyor be arkadaş, kirli sakal ve bıyık halim daha iyi. tek bıyık tayyip gibi oluyorum, cemaate katılasım geliyo bi an.
can dündar'ın 17.12.2003 tarihli yazısında dile getirilmiştir.

------ alıntı ------------

iki kişinin bıyığı sorun oldu geçen hafta:

ikisi de taşfırın erkekleriydi. Biri Kenan Evren, diğeri Tamer Karadağlı...

Evren'inki, "bi deneyelim bakalım, ne tepki alacak" mahcubiyetinde bir girişimdi. Ne-tekim, pek yakışıksız oldu. Tepkiler kötü gelmiş olmalı ki, Paşa çabuk vazgeçti.

Karadağlı'nınki ise dizideki Haluk tiplemesine yakışan bir aksesuardı. "Kodu mu oturtan bir erkek" bıyıksız olmazdı.

Orada toplum (yani mankenler) ikiye bölündü:

Bir yanda "derhal kessin"ciler, öbür yanda "kıllı daha güzel"ciler...

iş o kadar büyüdü ki, bir gazete, konuyu okurlarının referandumuna sunma cihetine girdi. Hülya Avşar, kendi şovunda Haluk'u traşlamaya kalkıştı. Ve "taşfırın erkeği," "Seni öpmeme izin ver, keseyim" diyerek bıyığını hiçbir şeye değişmeyen erkeğin, böylesi özel bir rüşvet karşılığında jilet altına yatabileceğini gösterdi.

* * *

Konunun beni ilgilendiren yanı, bıyığın saltanatı meselesi,..

Ben de -sümük bıyıklı bir dedenin torunu ve Clark Gable bıyıklı bir babanın oğlu olarak- 25 yaşına kadar pos bıyıklı bir erkektim.

Bıyıklarım ince teller halinde burun deliklerimden üst dudağımın üstüne doğru dökülür, sinirlendiğimde alt dişlerimle üst dudağım arasında ezilirdi.

Elimle ha bire çekiştirir dururdum gün boyu...

Sonra 25'imde, uzun bir Britanya seferinin sıradan bir sabahında onlardan kurtulmaya karar verdim.

Traş bıçağıyla ayna karşısına geçtim. Önce altlarını kesip "badem" hale getirdim; sonra yanlarını alıp "sümük bıyığı"mla eğlendim.

Ardından vurdum jileti; yüzümü kıllardan tamamen temizledim,

Duyduğum ferahlık hissini anlatamam.

Onca yıl onlarla nasıl yaşadığıma hâlâ şaşıyorum...

* * *

O dönem ciddi bir itibar kaybı yaşadı bıyık...

70'lerde "pos", "sarkık", "Stalin", "Hitler", "badem", "Ecevit" modelleriyle bir ideolojik gösterge iken, 1980'lerde siyaset gibi, "kökten" kesildi.

"ilk traş"ı, kimi önemli köşe yazarları yaptı; tabii arkası geldi.

Bıyıklı olmak, neredeyse "eski model erkek" olmakla özdeşleşti.

Yeni "Euro Türkler"in evvela bıyıklarından azade olacağı ilan edildi.

25'imde ben kesmiştim, 35'imde babam "torunumu rahatsız ediyor" diye yarım asırlık "Clark"larına kıydı.

Daha da komiği, Batı'da bıyık, neredeyse sadece eşcinsellerin kullandığı bir "simge" halini aldı.

* * *

Son tartışma bize şunu gösterdi:

Bıyık, bir dönem Türkiye'yi muma çevirmiş askerler ya da anlı şanlı taşfırın erkekleri nezdinde dahi elzem bir aksesuar niteliğini kaybetmiştir.

25 yıla sığmış sessiz sedasız bir ihtilaldir bu...

Eminiz ki, çeyrek asırda "kıl zihniyetinden" külliyen arınmış toplumumuz, "kul zihniyetinden" de behemahal kurtulacaktır.

------ alıntı ------------
http://www.candundar.com....v3/index.php#!%23Did=2837
yakışan adama level üstüne level atlatan, yakışmayanı ise yerin dibine sokup çıkabilecek bir durum. haliyle bırakmadan önce iki hatta üç kere düşünmeli insan.