1. .
  Wall Street Journal'in 3 şubat 2009 günlü başyazısı.

  "Erdoğan's chutzpah"

  Geçen haftaki Davos sohbetinde, sahneyi terketmeden önce, Türkiye Başbakanı Shimon Peres'e mecazi bir ayakkabı fırlattı. Recep Tayyip Erdoğan sakinleşince, bir iç eleştiri yapması hiç fena olmaz.

  Bu patlama, -israil Başkanı'nı "yaşlı" ve "yalancı" olarak adlandırması- Türkiye'nin kazandığı konukseverlik ve tolerans namını lekeledi. israil in Gazze'de Hamas'a yaptığı operasyona yönelik, Erdoğan Bey 85 yaşındaki israil Devleti nin Başkanı na şunu söyledi: "Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi iyi bilirsiniz."

  Yaşanan bu talihsiz vaka sadece Erdoğan Bey'in hareketleriyle alakalı değil. israil ve Amerika Ortadoğu'da Türkiye'nin en iyi ve belki de tek dostları. Zaten Amerikan ve israil karşıtlığı Türkiye'de gittikçe artıyor, ve Bay Erdoğan'ın bu patlaması bu artışa yardımcı değil.

  Belkide israil Başkanı nın şu sözlerle meydan okuması Erdoğan için bardağı taşıran son damlaydı. "Eğer istanbul'a her gece roketler yağsaydı ne yapardınız?" 1970 yılından beri, Türkiye de yurt içi ve dışından gelen uyruksuz Müslüman terörist saldırılarla mücadele etmekte. Kürdistan işçi Partisi, veya PKK, Türk askerine özellikle Güneydoğu'da olmak üzere ana şehirlerde de saldırılarına devam ediyor. Yaklaşık 30,000 kişi öldürüldü. Şu ana kadar PKK Türk şehirlerine roket atmış değil, tabi ki bu nedenle Hamas ve Hizbullah'ın yaptıklarını anlayamıyorlar.

  israilliler gibi, Türk liderlerde kararlı bir biçimde Amerika'nın yardımıyla Irak'ın kuzeyinde PKK'nın peşinden gittiler ama Gazze ile aynı zamanda olduğundan ötürü El Cezire'de haber olmadı. Başkan Peres ile iyi ilişkilerde olması gereken biri varsa bu kişi Bay Erdoğan olmalıdır.
  ... cayyolu
 2. .
  --spoiler--
  israil ve Amerika Ortadoğu'da Türkiye'nin en iyi ve belki de tek dostları.
  --spoiler--

  Yanlış tespit yapılmış bir yazı. Aslı tam tersidir. Amerika ve israilin bu coğrafyadaki tek dostu Türkiye dir. 2001 den bu yana zaten amerikaya direk ihracatımız büyük oranda azaldı. Yaklaşık 8 yıldır yok yani. Teksil sektörü bu konuda referans olabilir. Amerika Irak tan çıktıktan sonra tekrar türkiye ye ihtiyaç duyacak. Türkiyeyle iyi geçinmek zorundalar. Ama kartları iyi oynamak zorunda. Politikacılara ve bürokratlara artık daha çok yük binecek.
  ... lebejola