bugün

en büyük ablanın kendini sorgulamasına ve içinden "evde kaldım ben ,evde kaldım ben." diye sayıklamasına neden olur. hele ki bu ailede 4 kız var ise en büyük ablamız da 30 sınırına dayanmışken 18 lik kardeşinin evlenmesi ile belirecek durumdur.parmakları ile tek tek kendine gelmiş olan görücüleri sayar. sonra o saydığı parmak sayısı kadar da kendine söver. belli etmez, etmez ama o kız kardeşi de içten içten yolmak ister. üstüne eve gelen dedikoducu akrabaların evde kaldığı imaları gelince fıttırması gerekir. evlenen en küçük kardeşin kısa zamanda çocuğu olursa ablaya yol gösterelim de buralardan gitsin. öyle bir ruh hali.
düğün günü kardeşinin gelinliğine basıp onu yere düşürmek için can atan abla ve ona '' ben kocayı buldum sen derdine yan'' edasıyla bakan kardeşin, sonu cinayete giden hikayesinin başlangıcıdır..
canım ailem dizisinde işlenen konulardan biri. şansa bak tam da bugün gösterilmişti dizi.
en az iki abla, ablaların bir kardeşi *, ve bu kardeşin iki de kız çocuğunu gerektiren durumdur.

(bkz: ales mantık soruları)
Genelde evlilik takıntısı yapmış ablaların başına gelen olay. Abla şahıs evde kaldım diye söylenirken küçük kardeş ben evleniyorum diye resmen ablasına küfrederek ortaya çıkar.*
en citir en taze olanin en once secilmesidir. manavlarin daha taze sebzelerini kasanin en altina sakladiklarini bilen bilincli tuketici mantigina sahip damat kisisinin basarisidir. bu arada ortanca bosta mi lan bari?
bazı ailelerde gelenek üzere asla olmayacak durumdur. büyük abla sırasını verir bazı durumlarda da, ancak o zaman gerçekleşen komik durumdur.
büyük ablanın mürekkep yalamış, final sınavları için dirsek çürütmüş olduguna kucugun ise laylomlom teyteyteyci oldugunada delalet eder bazen.
büyük abla tıp okuyordur, küçük kız kardeş lise terk olabilir.
sanıldığı gibi ablaların kıskançlık yaşamasına sebep olmayan durum. kız kardeşinin mutluluğunu kıskanacak ablalar tanıyorsanız bilemem.
büyük ablanın sevgilisinin olmamasından kaynaklanan durum.
zor bi olay arkadaş. etrafımdakilerden biliyorum. abla 27 yaşında kardeşi 22. ama kardeşin sevgilisi var 1 sene sonra evlencekler okulun bitmesini bekliyorlar. büyük ablanın durumu feci. ben de istesem evlenirim modellerine girmeye çalışıyo ama zor bi model tabi ki. düğünlerde yaşlı teyzelerin "yok mu sende bişeyler" tadındaki illet soruları da cabası.
iyiki kız kardeşim yok diye sevindiren olaydır efenim.
güzelliğin, sıradan sayıdan bağımsız olması. hep öne geçirir sahibini, bekletmez.
küçük kardeşin evliliği iyi bir şey zannetmesinden, abla nın evliliğin nasıl bir şey olduğunu anlayabilmiş olmasından ve uzun süre evlenmeyi düşünmemiş olmasından kaynaklanabilir.
küçük kardeş için güzel bir hayatın başlangıcı olsa da büyük abla için depresyon başlangıcıdır.
"yırtık dondan çıkar gibi çıkmak" deyiminin hayata geçirilmesidir.
ablanın kıskançlıktan kurtkıza dönüşmesine kadar varacak hadise.
hele kardeşler arası güzellik farkı çok büyükse resmen delirtebilir.
müteahhitin çatı ve zemin katlarını satmadan ara katı satması gibi bir ticari hata.
fazla söze ne hacet (bkz: nasip)

"Feleği döndürebilir misin muradınca?
Ne çıkar gök yedi kat değil sekiz katsa?
Er geç toprağa karışıp gidecek gövdeni
Ha ovada kurt yemiş, ha mezarda karınca."
Büyük ablanın kıskançlık krizlerine girmesine rağmen "yok canım sen evlen ben uzun süre evlenmeyi düşünmüyorum zaten, sorun değil" repliğini söylediği durumdur.
Edepsizlik, abla düşmanlığı kazanmanın bir numaralı yolu ablada kendini çirkin hissetmesine neden olacak bir davranış hele de ablasından önce hamile kalırsa III DÜNYA SAVAŞi.
En büyük ablanın çirkin olma, veya en küçük kardeşin güzel olma ihtimalleri büyüktür.