bugün

7 Haziran 2015, 25.dönem milletvekili seçimleri sonucunda Sırrı Süreyya Önder'in Türk siyasi literatürüne soktuğu terim. Kendisi de kabul ediyor yani normalde bişey ifade etmediklerini.
tatlı su solcularının verdiği oylardır.
Algı yaratma çabasıdır.
hdp nin barajı geçmesine neden olan oylardır. bir daha ki seçimde muhtemelen alınamayacak oylardır.
başkanlık sistemi ile tayyip in seçmeni kıskaca alıp temellerini attığı oylardir.
Vatana ihanet edenlerin oylaridir.
algı;
http://www.milliyet.com.tr/secim/2015/

chp 2011 yılında 11.155.972 oy almış.
chp 2015 yılında 11.512.438 oy almış.

akp 2011 yılında 21.399.082 oy almış.
akp 2015 yılında 18.849.470 oy almış.

şimdi efendim.
yukarıda yüzdeli oy dağılımı dışında türkiye genel oy adedi var.

sizce chp mi oyunu hdp ye emanet etmiş, yoksa akp'mi!

karar sizin.
Bu işte bir oyun olduğu belliydi.
Bu seçimin en çok konuşulan konularından biride "emanet oy" meselesi idi. HDP'nn barajı aşması ve AKP iktidarına son vermek için HDP'ye verilen emanet oyları atanlar bir taraftanda çok düşünceliydi. Bu konuda Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'den sonra bir açıklamada HDP'nin izmir milletvekilliğine seçilen adayı Müslüm Doğan'dan geldi

işte o açıklama:

http://www.gazetekritik.c...manet-oy-aciklamasi/10738
emanet oy ne ya? diye sormama neden olan sey.. şimdi hdp ye barajı geçsin diye inadına oy atan bir chp li varsa zaten öyle bir kişiyi ben tanımak bilmek istemiyorum. izmir gibi bir yerden hdp nasıl oy aldı bunu türkiye'nin her yerinde kürt olmasıyla açıklıyorum.. ben akp ye yakınım ama bişeye sinirlenip inadına gidip hdp ye oy atmam. öyle bir mhp li zaten olmaz da chp li varsa hiç olmamasını dilerdim.. Birisi bana şu emanet oy meselesini bi açıklasın ya.
Siyasi bir manevra gereği stratejik olarak verilmiş oylardır. Şu anda ciddi bir göt kalkıklığına sebep olsa da Bir sonraki seçimde hdp'lilerde hayal kırıklığına sebep olacaktır.
verenlerin g*tune kaçan oylardır. devlet düşmanı olacaz diye terörist destekleyenler dursunlar da bi düşünsünler şimdi.
son gunlerde alayı buharlasip uçmuştur.
Bu vatanda yaşamaları haram, aldıkları her nefeste, attıkları her adımda şehitlerin kanı var. Bunu böyle bilsinler, öyle yaşasınlar.
Chp li milletvekilinin secmenine artik emanet oya gerek yok kimsenin baraj derdi kalmadi demesi uzucu.
Kabul etmek lazım gibi son 13 yilda CHP nin ak parti kalesine atabildigi tek gol bu. HDP nin baraji geçmesine HDP sen fazla sevindiler.
1 kasım Akşamı hdplilerin yüzlerinde patlamış oylardır.