bugün

gösteriş budalalığı desem. tamam kişinin tercihidir alabilir. ama açlıktan nefesi kokupta sırf hava atmak için alanlara lafım. mesela bir kız tanıyorum hayatı kredi. lüks mekanlarda takılıyor pahalı kıyafetler parfüm makyaj malzemeleri felan filan.

ama maaş yattım mı olduğu gibi borçlu olduğu bankaya maaşı yatırıyor. maaşıda öyle yüksek değil asgariden biraz fazladır. ama instasına baksan ya fabrikatörün kızı ya armatörün kızı.

krediyle alınan şey borcu bitene kadar bankanındır. bunu anlamayanlar var hala. mesela elemanın biri vardı iş kurdu altında audi a6 felan hep kredi hava 1500. en son gördüğümde borçları ödeyememiş icralık oldum battım bittim diyordu.
Memlekette mal çok.
bu durum eskidendi artık. 4 5 yıl önesinde 2000-3000 tl civarına en yeni iphone alınabiliyordu. fiyatı türkiye'ye 1000 dolara geliyordu. kur o zaman 3tl civarındaydı.
şu an dolar kuru 8.30 TL. hesabı size bırakıyorum.

şu an artık iphone alınamıyor eskisi gibi ancak ekonominin bugünkü durumunun ( doların yükselmesi, cari açığın artması, enflasyon artışı) nedeni zaten şu an alınan iphone'lar değil.

yediğimiz hurmaların neticemizi tırmalaması durumu. ucuz dolar kurunu yatırım ve arge faaliyetleri ile değerlendireceğimize gittik iphone aldık, ithal araba aldık, en hızlı bilgisayarı aldık. peki karşılığında ne verdik. geleceğimizi. geleceğimiz dış borçlarla ipotek altına alındı.

şu an doların düşmesini sağlayabilecek ne bir üretim gücümüz var ne de yüksek katma değerli markalarımız. malesef ülkemizin tek avantajı ucuz işgücü olması. 300 dolar civarı asgari ücretle yabacı sermayenin yatırım yapması için en cazip ülkelerdeniz ama yine de gelmiyorlar. neredeyse bedavaya emek maliyeti olmasına rağmen ülkemize beklenen yatırım yapılmıyor. varın gerisini siz düşünün.

ekonomi kötü çünkü zamanında ucuz kur ile yatırım yapmak, ileriye dönük yüksek katma değerli markalar yaratmak yerine iphone aldık bol bol. Şu an o iphonelarla ekonomi çok kötü diye entry giriyoruz.

neyse biraz daha bekleyelim dolar 2-3 tl felan olacakmış. son çıkan iphoneları stoklarız.
malum zihniyetin cevap vermekte güçlük çekeceği kapak soru.
Ekonomi iyi ise neden yağ 70 lira işsiz insanlar sokaklarda ekmek niye 2 lira oldu.
Bende Samsung var. 3 yıldır kullanıyorum. Artık şarj olmuyor amk.
Yalandır Yok amuga koyum yok.
Götten uydurulmuş bir hede.
çünkü marka düşkünü , babaları asgari ücretle çalışsa bile onu zor durumda bırakıp eline 5.000 lik telefonu alanlarla dolu bir ülke. özellikle ve özellikle gençler arasında.
bir haberde görmüştüm kız belki 21-22 yaşında var. kendisine sorulduğunda çalışmadığını babası sayesinde aldığını söyledi elindeki telefonda iphone 11
bana gerekli yetki verilse o tür gençlerin hepsini baltayla doğrarım.
çünkü bizim millet ne para harcamayı ne de borçlanmayı biliyor. bankalar batık kredilerle dolu. etrafınızda borcu olmayan, kazandığı kadarını harcayan kimse var mı mesela?

herkeste iphone var, herkeste araba var edebiyatını anca aptal çomarlar yer. herkes bir arabaya biniyor da hepsinin bindiği arabalar, oturduğu evler bankalara ait. 10 yıl vadeyle kredi çekip götünü koltuğa koydun diye o araba senin olmuyor. borcunu ödeyene kadar o araba da o ev de bankanındır. bir yerde tıkanıp 4-5 ay ödemeyi aksatsan altından çekip alırlar.
Akılsız tayfanın sorusudur.
Bu insanlara göre çevirmeli telefon kullanması gerek milletin. Çağı yakalamayı zenginlik belirtisi saymak nasıl bir zeka ürünüdür?
Ayrıca dünya markası telefon yap ve halka ucuza ver. Kim iphone kullanır?
Ben konuşma programı kullanıyorum. iphone dışındaki tüm telefonlardaki tırt.
krediyle alan sankı bankaya para yerıne gt verıyorda burda gelmıs hepsı kredıyle almıs egononmmmmiii gotuuu yeaaaaaaa ayakları yapıyorlar..her ay odenen 1500 lıra taksıte verıcek butcen varsa demekkı ekonomi felan kotu degılmıs ekonomi kotu olması nedır bılırmısın 2000 lı yenı yetme arkadaşım ınsanların evıne muz gırenın zengın oldu zamanlar,bayramdan bayrama et yiyen ınsanların oldu zamanlar,4 kısı calısarak 1 gecekonduyu bıle kıralıyıp oturamayan ınsanların oldu zamanlardır..asgarı ucretlı maaşınla her gun cesit cesit yıcekler yıyıp bı kahvaltıda 10 cesıt malzeme kullanıp taksıtle ev araba kredıne gırmek değildir sen bu rutbede biri degılsın evlat sen annen babana sorcaksın bu tur meseleleri 1980 1990 larda yaşamanın ne kadar zor oldunu o zamankı hukumetle nasıl açlık sefalet cektıklerını sen bılemezsın evlat o tup kuyruklarını çeşmeden su alıp eve goturen ınsanları sen anne babana sorcaksın..
gelmiş çomar, bankaya para yerine göt mü veriyoruz diye savunma yapıyor. o beğenmediğin 90'lı yıllarda insanlar tek maaşla ev geçindiriyordu, kasaba gidip kuyrukta beklediğimi bilirim. et met lüks tüketim değildi adam sikmeye kalkmayın burada, bir asgari ücretle 100 kilonun üzerinde kırmızı et alınabiliyordu, şimdi fahiş asgari ücret artışlarına rağmen alsan alsan 60-70 kg alırsın. nasıl zenginleşmişiz bak?

karı koca köpek gibi çalışıp 1500 lira araba kredisi ödeyebiliyoruz, açlıktan ölmüyoruz diye zenginmişiz. bak hele bak.
görsel
senı 2005 lı velet senı attı palavratı duydunuzmu puhaaaaaaaaaaaaaaa
tek maaşla ev gecındırıyomus allahın acı aclıktan agınız kokuyodu
muz yemek ıcın 15 gunluk bırıkım yapıyodunuz gelmıs burda ınsanların gozunu boyuyor 2005 lı velet :D

https://www.uludagsozluk....lerinin-grev-karar%C4%B1/
al sızın partiyide goruyoruz al noldu modern partınız daha ıstanbuylu yonetemıyor
Özentiliktendir.

Cidden gençlerin çoğu " onun var benimde olsun"

Diye gidip gsm şirketlerine 24 ay domalıyorlar. Sonra bu gençler bırak cihaz ücretini ödemeyi, faturalarını yatıramıyorlar ve icralık oluyorlar.

Bazılarının ailesi aliyor, aman kızım/ oğlum okuyor, birseyden geri kalmasın, yeter ki derslere odaklansın, mezun olunca hem kendini hem bizi kurtarsın kafasıyla dar boğaza gidiyor aile.

Arkadaş güzel bi maaşım, işim, evim var ben hala samsung note 5 kullanıyorum, neden ihtiyaçlarımı karşılıyor diye.
Buradaki esas sorun; ülkemizde aypon'un neden bu kadar pahalı olması.

Akp güruhu bunun hesabını versin.
80 li - 90 lı yıllarda devlet memurları maaşlarından tasarruf yaparak sıfır araba, ev alabiliyorlardı. Hatta o donem koopratifler vardı memurlar için. Yukarıda bir arkadaş yazmış açlıktan ağzınız kokuyordu muz alan zengindi diye. O yılları yaşayan bir olarak muzun lüks olduğuna hiç denk gelmedim. Madem simdi her sey çok güzel alsın bakalım 657 li standart bir devlet memuru tek maaşla sıfır bir golf de görelim gtünü.

80-90 larda da roma imparatorluğu değildik ama şu andan daha iyi bir durumdaydık.
o bir şey mi ya, herkesin evinde buzdolabı var buzdolabı! inanabiliyor musunuz?
3 model öncesi var. Doğru.
ekonomi iyiyse

mahkemeler neden icra davalarından kilit ?

zekaya bak amonyum ?

cebinde telefon var

heeee o zaman sen zenginsin

bir de aynı herifin donuna bak bakayım kaç tane yama var ?
siz maaşlarınızı iphone ile mi alıyorsunuz? almıyorsanız sizi çok da ilgilendirmez, ben hiç o tarafa bakmıyorum.
Sorma sorma biz aslında yalan söylüyoruz.
Çoğu eskiden alınma yeni modeller çok az .
bu başlık kendi içinde iki ayrı detay olarak incelenmeli.

herkeste ıphone var dediğiniz , belli bir kesimde var evet ama o kesimin haricinde ,
vatandaşta ıphone yok. vatandaş yağı bardak ile 2 tl ye alıyor.
vatandaş kasaba gidip 10 tl lik kıyma alıyor.
en ucuz peşinde koşmak için 3-4 market ve halk ekmek arasında mekik dokuyor.
halktan kopan insanlar , herkesi kendi gibi sanıyor...

bir diğer husus artık hersey web den internetten yapılıyor.
otobüse binmek için kart dolumu bile web den yapılabiliyor.
notebook ve pc çok pahalı olduğu için ınternet ozellikli bir telefon artık hayatın olmazsa olmazı. dr gitmek aşı randevusu almak hes kodu almak vs. hayatın içinde artık bunlar
bunlarda tuslu telefonla olmuyor.
ınternete giren telefon ihtiyaç artık.
allah kimseyi gotu boklu bir telefonu alanin zengin oldugunu sanacak kadar fakir yaratmasin, veleddalin, amin.