bugün

Herkes elma armut üretip iphone aldığı için.
ekonominin kötü olup olmaması cepteki telefonla ölçülecekse yandık dedirten duruma karşılık gelen klasik akp li beyanı.

sorgulanması gereken neden herkesin cebinde iphone var değil, senin ülkenin neden üretebileceği bir telefon modeli olmadığıdır.
(bkz: ixperia x8)
fakir olduğumuzun başka bir ispatı olabilirmi ?

olm, amerikanyada bile adam başına bu kadar ayfon düşmeyo...

açız ama özentiyiz..
(bkz: ben hep 100 liralık alıyorum)
Bu elestiriyi, madem ekonomi kötü, insanlar niye tatile gidiyor, madem ekonomi kötü niye herkesin altinda araba var diye devam ettirenler var. Bunlar bizim afrikadaki ilkel kabilelerle ayni standartlarda yasamaya basladigimiz zaman ekonomiden sikayetci olmamizi istiyorlar. Mesela hepimiz kıl çadırlarda yasamaya basladigimizda, okla mizrakla avlanip ates etrafina toplandigimizda ekonominin kotu olduguna kanaat getirmemizi bekliyorlar. Bre namussuz kahpe! Adamin bir sene boyunca essek gibi calisip 15 gunlugune yaptigi tatil parasini senin namussuz ekonomi sikici liderlerin mi veriyor? O adamin altindaki arabanin kredi taksidini senin kabiliyetsiz bakanin mi ödüyor?

Edit: yazim hatası.
bazı telefon markalarının iphone'dan daha pahalı olduğunu bilmeyen dünya dışı varlıkların sorduğu bir soru.
görsel
amk bedevisi istiyor ki herkes kıl çadırlarda yaşasın, ok atsın davar gütsün. siktir git arabistana.
Bende yok kanka.
Gerçi sözün mantığı da fakiri aşağılayan cinsten. Fakir boklu bir telefon bile alamasın istiyor söz. Fakirleri ben de sevmem ama zenginleri daha da sevmem kanka. Orta direk zaten yok ülkede. Bir de sen böyle yaparsan hiç olmaz.
Şimdi birde parti li olarak düşünmeyin taraf tutmuyorum eleştiriyorum sadece diye yorum yapar tam olur. Algı yapma burda geblo ne yapcak millet ateşlemi haberleşcek elin oğlu peşin alır sen krediyle alırsın zevkimiz ne isterse onu alırız. Sanane milletin kullandığı telefondan. Milletin derdi ülkede katmadeğer yapıcak birşey kalmaması üretim gücümüzün olmayısı ekonomik buhranın olması. Senin kafa eski belli görüşünden. Kriz telefonla kıyaslanmaz. Bi.bok anlamadığın belli. Ülkenin cari acığı belli rezerv mi belli üreten değil tüketen bir topluma doğru gidiyoruz. Kafası basanlar bunlardan sikayetci anlamak istemeyen denyolarda kahvede derin gücler var muhabbetiyle senin gibi teknolojiyi kıyaslar. Bak ben sana özet geceyim tencere kaynamıyor artık ne anlamak istersen öyle anla bu laftan.
(bkz: Cevap veremedi)
Telefona hiç takılmam ama geçen hafta mor olan iphone 11 çok beğenmiştim başlarım parasına diyip iphone x satıp 11 aldım pişman değilim param var alıyorum.
Bizim millet gösteriş meraklısı.gider evkurdan bilmem kaç ay takside boldurup yine iPhone alır.
cep telefonu, spor ayakkabı gibi eşyaları lüks zanneden adamla hiç bir konuda iletişime girmeyiniz. zira siz zararlı çıkarsınız.
ben 4 sene önce aldım. Değiştiremiyorum param yetmiyor. Bilmem anlatabildim mi?
Herkes gerizekalı olduğu için. Telefon için 36 ay ihtiyaç kredisi çekiyor amk açları.
ekonominin kötü olması herkesin çöpten ekmek topladığı anlamına gelmez. 5 kuruşa muhtaç birinin iphone taşıması da kişinin zengin olduğu anlamına gelmez. malın birinin geçici bir işte çalışıp varını yoğunu iphone a yatırması damadın ekonomiyi muhteşem yönettiği anlamına da gelmez.

ayrıca asıl sorulması gereken soru da avrupa da tek asgari ücretle alınabilen iphone telefon bizde neden 6 maaşla zor aliniyor sorusudur.
bu pahalı telefonları milyonlarca vatandaş alıyor, kullanıyor hepsi mi fakir, geri zekalı ve mal bunların?

yoksa bunları alabilecek gelire sahip olamazlar mı? yani bir iş güç maaş falan...

haa yok mu öyle bir ihtimal?

yok, peki tamam.
Cep telefonuyla gelir seviyesi ölçebilen tek milletiz.
Herkeste iphone olduğunu kim söylemiş? 2000 tl'den aşağı telefon yok piyasada. Babama tuşlu telefon alayım dedim 700 lira istediler. istesende ucuz telefon alamıyorsun artık. Dolar kuru ve vergilerden dolayı üç kuruşluk çin malı telefonları neden en az 3000 tiye alıyoruz diye sorun.
"ekonomi kötüyse neden herkeste iphone var" diye biri soru sorduğunda kesinlikle dengeli beslenme ile karnını doyurma arasında olan farkı bilmiyordur.
açlığı karın doyuramamak olarak algıladığı için bu insana ne derseniz deyin anlayamayacaktır.

malumunuz, Beslenmenin beyin üzerinde olan etkisi gebelikte annenin beslenmesi ile başlamaktadır. Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu, beyin gelişimindeki negatif etkiler, hayatın ilk iki yılı kalıcı hasara neden olabilir. Yetersiz beslenme, beyin fizyolojisi veya beyin yapısına etki ederek hafıza ve öğrenme yeteneğini etkileyebilmektedir.Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak unutkanlık, huzursuzluk, düzensiz düşünme ve zeka gelişiminde yetersizlik gibi sorunlar olur.

unutmadan; marketlerde bebek mamalarını kilit sistemi ile raflarda sergiliyorlar.
bu ülke bu halde.
insanlar da bu halde.
görsel

Bunu çöpten ekmek toplayan insanlara söylesene delikanlı. Bak bakalım, Ananın babanın iktidar sahiplerinin götünü yalayarak sana aldığı iPhonenu götüne sokuyorlar mı, sokmuyorlar mı öğrenirsin.
4 senedir aynı telefonu kullanıyorum ve iphone değil. Kerameti bin tl'lık samsung. Onu da turkcel sayesinde 2016 da eski tuşlu bozulduğu için mecburen almıştım. Ayda 50 taksitle 2 senede ödedim. Hayatımda hiç iphone'um olmadı. O kadar gelirim de hiç olmadı. Yalan söylerken biraz destekli atın. Safız ama salak değiliz..
Doğru bende de var. 6 sene önce almıştım. Lan arkadaş bırakın artık telefon üzerinden ekonomi hesaplamayı cidden.