bugün

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünün hocalarındandır. Ayrıca nanoteknoloji üzerinde yapmış olduğu deneyler sonucunda Avrupa'nın en büyük bilim ödüllerinden birisi olan Descartes Bilim Ödülü'nü almış ilk ve tek Türk'tür.

Kendisinden fizik dersi almışlığım vardır. O dönemlerde çalışma disiplinine hayran kalmıştım. Sonuçta çalışan yapıyor arkadaşım. Hatta bak yapan nasıl yapıyor?
kendisinden henüz ders almadım ama 2 hafta sonra bir dersine girmeyi düşündüğüm, bilkentin en başarılı, aşmış profesörerinden birisi. nanoteknoloji araştırmalarında türkiyede 1 numara. fakat vektör bileşenini yanlış almış, daha doğrusu alamamış bir kişilik aynı zamanda.
(bkz: herkes hata yapar)
garip bir espri anlayşına sahip profesor. verdiği bir konferansta "bana nasıl bu kadar başarılı olduklarımı sorduklarında geceleri çalışıyorum diye cevap verip ardından 5 çocuğuyla çekilmiş resmini gösterdi. uyumadığını düşünüyorum.
üretken bir profesörüm deyip 5 çocuğunun fotoğrafını gösteren profesör.
2 yıl önce dersine 45 saniye geç kaldığım için, bana kızmış ve nerede olduğumu neden geç geldiğimi sorgulamış profesördür. sonrasında ise beni affetmiş, derse katılmama izin vermiştir. geç kalanlara her zaman benzer muamele yapmaktadır.
vakti zamanında bir proje kapsamında, bu projeyi yapacak üniversiteyi belirleyecektik. tabi tarafsız (baska unıversıtelerden) ogretım uyelerı harıcınde bızım gıbı teknık elemanlarda heyete dahıldı. bılkent unıversıtesının nanoteknolojı merkezıne (nanotam)gıttık. ekmel hoca kendı kadrosunu tanıtmaya basladı. tabı bunu yaparken dıger unıversıtelerı yermeye calısınca heyettekı bı uyeden "lutfen bunun kararını bız verelım sızın o okulları anlatmanıza gerek yok" tepkısını alınca ufak caplı bır sok gecırdı. egıtımım ve projedekı ustalıgım konusunda mutevazılık yapamam en ıyı benım deyıp kendını savundu. kendıne ozguvenı cok fazla olan bır egıtımcı. basardıklarına bakınca haksız da sayılmaz. genc... hırslı...projeyı baskasına kaptıracak dıye hırstan gözü dönmüştü *
görünmezlik pelerinini yapacak olan bilim adamı.
Lisede girdiği sınavda türkiye birincisi olmuş ve Ankara Fen Lisesini kazanmıştır. Üniversite sınavında da birinci olmuş ve ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazanmıştır. Şuan Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünde Profesördür. AB Descartes ödüllü tek Türk Profesörüdür.
bu dönem, sırf ekmel hocadan fizik101 dersi alabilmek için tüm sectionlarımın yerini değiştirdim, ama böyle bir profesörden ders alabilmek tabiki de büyük bir ayrıcalık.
kendisinden ders almak için türkiye tarihi dersini bıraktığım hocadır. değiştirdiğim ismin salim çıracı olması da işin ayrı bir güzel yanıdır.
bilkent üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünün ağır toplarındandır. alanında bir efsanedir. ayrıca descartes bilim ödülünü kazanan tek türk olması da cabasıdır. ayrıca bilkent nanoteknoloji araştırma merkezi' nin de yöneticiliğini üstlenmektedir. özellikleri, başarıları saymakla bitmez. ders alabilmek için programımı çok fena bozdum, ama değer mi? kesinlikle.
phys101 dersini aldığım hocadır.

ilk entry'me bakınca üzülüyorum. bu adam için sen history'yi bırak, günlerce stars'ın başında bekle, verdiği kol gibi ödevlerle üçüncü haftadan adamı canından bezdirsin. ilk withdraw hakkımı kullanmama ramak kaldı. gelecek nesillere benden öğüt: 'almayın, aldırtmayın.'
dersini çok almak istediğim ve ders programıma hazır gelen hoca. dünya tatlısı kişiliği ve uzay üstü zekasıyla insanda etkileyici bir yan bıraksa da verdiği ödevlerden sonra tüm hevesim kaçıyor.
Ab mikronano gibi önemli bir yarı iletken (çip) seviyesinde yüksek teknoloji üretebilen bir kuruluşu ülkemize kazandırdığı için kendisini takdir ettiğim, Bilkent Üniversitesi'nde Nanoteknoloji ve Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezinin de Müdürü olan, Elektrik mühendisi ve Fizik profesörüdür.

görsel
görsel
görsel
Adam adam.