1. 1.
  enhanced interior gateway routing protocol. bir cisco routing protokolüdür. dual algoritmasını kullanır. sadece cisco routerlarında çalışır. default olarak bandwidth ve delay'e bakarak metrik değerini bulur.
  ... milistr0ke
 2. 2.
  eigrp'de birbiriyle iletişim halinde olması gereken routerların autonomus system numaraları aynı olmak zorundadır.
  ... tidal
 3. 3.
  eigrp iletişimin kurulması için gerekenler şunlardır. Ayrıca DUAL(Diffusion Update Algorithm) algortimasını kullanır

  1.Subnet mask'ın aynı olması ve iki ip'nin de aynı networkte olması
  2.K values
  3.Autonomous system numberin aynı olması.Authentication(optional)
  1 ... selamvermez
 4. 4.
  rip ve ospf'in iyi olan yanlarını alarak çalışır. hybrid, yani distance ve link state birliktedir. ospf'de olmayan summarization eigrp'de vardır. gideceği yolu belirlerken bandwith - delay'e bakar. kullandığı algoritma dual algoritmasıdır. ospf'deki area'lar burda as(autonumuos system) şeklindedir. vlsm yani classless ip'leri destekler. ospf 15-50 network için tavsiye edilir, eigrp ise 50'den fazlaysa tavsiye edilir. tabii işlem yapılabilmesi için tüm router'ların cisco olması gerekmektedir.
  2 ... serra ivashkova
 5. 5.
  gideceği yolu varsayılanda bandwidth ve delay metriklerini temel alarak hesaplar. ancak istenirse, bandwidth ve delayin yanı sıra; load (yük), reliability (güvenilirlik) ve MTU bilgilerinin de hesaplama yaparken dikkate alınması sağlanabilir. ayrıca en hızlı converge olan routing protokolüdür. bilinmesi hoş olacak bölümlerini sıralamak gerekirse;

  - interface altında summarization
  - distribution list
  - offset-list
  - metric weights
  - stub yapısı
  - unequal load balancing (variance yardımı ile)
  - maximum path

  şahsımın da en sevdiği protokoldür zira unequal load balancing yaparken hafif matematik hesapları girer işin içine. hoş henüz canlı olarak kullanmışlığım yok. yalnız sanıyorum ki endüstri standardı olması yakın, öyle bir duyum aldım.

  açıklama yaparken kullandığım tüm ingilizce kelimeler için kusura bakmayın.
  ... peder