Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşayan afrika kökenli siyahi insanlardır afro-türkler olarak bahsedilmektedir. bir çoğundan daha türk oldukları kesindir. insanların görünce aa araba bak gibi tepki vermeleri en rahatsız oldukları şeymiş. kimisi çiftçi kimisi terzi.. çok da sempatikler. siyahi görüntülerinin altında ege şivesiyle konuşan temiz, ülkemin köylüsü teyze amca yatıyor. aşırı sempatik değil mi ya
https://www.youtube.com/watch?v=ZqpEESACZJQ
sadece ege'de değil, gemlik'te de vardı.
giritli arap sulhi...

dedemin insanlarından biri...

çocukluğumu hatırlıyorum.
"giritli" dedemin, "giritli insanları" vardı.

bunlardan biri de bana "izmirli'nin palikaryası" diye hitap eden arap sulhi'ydi.
küçüktüm, dedemin dükkanında duruyordum yazın, arap sulhi geldi dükkana, "nerde vre o deden izmirli'nin palikaryası" diye bağırarak sordu.

arkam dönüktü o sıra, birden dönünce korktum, çocukluk hali işte "amına kodumun arabı" diye kufrettim ki tam dedem dükkandan içeri girdi ve bana bir tokat aşketti.
"yapma hasanimu, çocuk o vre" diye araya girdi arap sulhi.

ege'deki siyahi vatandaşlarımız osmanlı'nın bakiyesidir. pek çoğunun atası köle olarak gelmiş, özellikle izmir'de pamuk tarlalarında çalışmışlar sonra özgürlüklerine kavuşmuşlardır. ama girit'ten gelenler zaten antik çağlardan itibaren hep oradaydılar.

neyse, sonra dedemle oturduk.
dedem bana bu "arap"ları anlattı.

giritte bunlara "siz türk değilsiniz burada kalın" demişler.
bunların hepsi "biz türküz, milletimizi satmayız" diyerek ana vatana gelmişler.

iste arap sulhi amca da bunlardan biriydi.

bunlar dedemle birlikte 2. dünya savaşında yunan hudutunda askerlik yaparken, almanlardan kaçan bir grup yunan köylüyü kurtarmışlar.
savaştan sonra da bu arap sulhi ile dedeme yunanistan hükümeti hediye vermek istemiş.
arap sulhi "bizi vatanımızdan ayıran palikaryadan hediye almam ben" demiş almamış.
tabi dedem de almamış hediyeyi.
ondan sonra da hep birbirlerine "acaba ne vereceklerdi lan" diye sorup durmuş bizimkiler.

tabi bu güzel insanlar hep göçüp gittiler şimdi, hatıraları kaldı yadigar.

arap sulhi amca'da bu türk siyahilerden biriydi işte.
kandiyeli arap sulhi, girit'e hasret bir şekilde bu dünyadan göçüp gitti, tıpkı dedem gibi...

nur ıçinde yatsın, ruhu şad olsun.

bu da tüm giritliler için ve başta dedem ve arap sulhi olmak üzere girit'e hasret bu dünyadan göçüp giden giritliler için gelsin;
https://www.youtube.com/w...WG8g&feature=youtu.be

-----------------------------
------------------------------

son olarak bonus;
dünyanın ilk zenci uçak pilotu bir türk, ahmet ali çelikten;
görsel

hamiş; çanakkale'de, kurtuluş savaşında savaşan "zenci efelerimiz" var bizim. yazılmıyor, çizilmiyor, anlatılmıyor belki ama onlar bizim tarihimizin inkar edilemez parçaları.

bugün izmir'deki afrikalılar derneği'nin başkanı da obama'nın kenya'dan akrabası hatta iyi mi?

az daha unutuyordum, teşkilatı mahsusa'nın gözüpek silahşörü zenci musa var bir de.
trablusgarp'ta kuşçubaşı eşref ve mustafa kemal'in silah arkadaşıdır kendisi. kurtuluş savaşı'nda karakol örgütü'nde çalışmış, anadolu'ya silah ve mühimmat kaçırmıştır.