bugün

elveda rumelide vahide ölürken çalan ve sahneyi dayanılmaz hale getiren ağlatan şarkıdır.
(bkz: karakızanıma)

balkanları ve balkan insanını az çok bilen biri olarak, aşağıdaki başlıktaki şarkıyla benzerlik kurduğum şarkıdır.
çingeneler zamanı filminin şarkısıdır. goran bregovic'in en başarılı şarkılarındandır.
anlatılmaz dinlenir tarzıdır.*
kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir şarkı. bir de sözlerini anlasam.
başkasıyla özdeştirilmemesi gereken şarkı.* çingeneler zamanı'dayla ilk kez tanışılır ve lan ben bunu nerden duydum önceden diye düşünürken elveda rumeli'nin finalinde dinlenildiği hatırlanır. sonra bunlar unutulur akla malum kişi gelir. şarkı biter hafiflemek için peşine ederlezi avela açılır..
bijelo dugme tarafından seslendirlimiştir. goran bregovic bijelo dugmenin eski elemanlarındandır.

(bkz: durdevdan)
her dinlediğimde çingeneler zamanındaki o hıdırellez sahnesi aklıma gelir... sezen aksu coverı da vardır bu şarkının.
Ederlezi goran,ederlezi
Kızların ağıtlar düzerken bosna yaylalarında,
Acıya bulanmıştı şenlikleri,
Ederlezi yine gelmişti her sene geldiği gibi,
Ne bilsin burada yetim kızlar var
Bu sene ederlezi babasız kalmıştı
Yetim kızların yürekleriydi gelen.

Sarı saçları mavi gözleriyle,
Gökyüzü bile özenirdi güzelliklerine,
Deniz utanırdı mavisinden,
Cenazelere uğurlanmıştı ederlezi,
Şurada yatan kefensiz, babalarımızdı
Boşnak kızları goran'ın,
Yetimdi sarıları, yetimdi mavileri.

Ah ederlezi, niye geldin bu sene
Bilmez misin, buradaki kızlar yetim
Şurada yatan babalarımızdı, kefensiz
Yaslar bağladı sarı saçlarımız
Babasızdı mavi gözlerimiz
Ve goran, haykır yine bosna dağlarına
Ederlezi kızlarım, ederlezi
suzan kardeş'ten kanlı canlı dinlendiğinde ne dediği anlaşılmasa bile ağlatma kapasitesi olan şarkı. ha ben ağlamış mıydım hayır. ama kapasite var.
bir goran bregoviç şaheseridir, harikadır, rahatlıkla "mükemmel" denilebilirdir, mutlaka dinlenmelidir.
kulağa hitap etmeyen eserlerden. *
goran bregoviç değilde balkan halkı türküsüdür. bregoviç düzenlemiştir sadece.
hakkında bilmeden atılan tutulan ağıttır. hıdırellez demektir.

bazı öküzlerin yaptıkları remikslerle anlamını bilmeyenler tarafından diskolarda dans etmek suretiyle maalesef yavşaklığın arşına çıkılmıştır.

bosnada ölenler anısına yakılmıştır. ne çingene müziğidir, ne sırpçası güzeldir, ne de balkan halkı türküsüdür.

diskoda barda remiksiyle coşan midesiz hayvanlara kafam girsin diyerek türkçesini (bir kez daha) yazıyorum;

ederlezi goran,ederlezi
kızların ağıtlar düzerken bosna yaylalarında,
acıya bulanmıştı şenlikleri,
ederlezi yine gelmişti her sene geldiği gibi,
ne bilsin burada yetim kızlar var
bu sene ederlezi babasız kalmıştı
yetim kızların yürekleriydi gelen.

sarı saçları mavi gözleriyle,
gökyüzü bile özenirdi güzelliklerine,
deniz utanırdı mavisinden,
cenazelere uğurlanmıştı ederlezi,
şurada yatan kefensiz, babalarımızdı
boşnak kızları goran'ın,
yetimdi sarıları, yetimdi mavileri.

ah ederlezi, niye geldin bu sene
bilmez misin, buradaki kızlar yetim
şurada yatan babalarımızdı, kefensiz
yaslar bağladı sarı saçlarımız
babasızdı mavi gözlerimiz
ve goran, haykır yine bosna dağlarına
ederlezi kızlarım, ederlezi
bosnada ölenler anısına yakılmamıştır, çingene müziğidir. 1988 tarihili bir filmde de duyulur.

ek: aksini iddia eden çok bilmiş zevzek mesaj atsın. eksi veren zat, bilgine güveniyorsan mesaj at.
goran bregoviç' e aittir. aynı zamanda emir kustarica' nın çingeneler zamanı (time of gypsies) filminin müziğidir.
bosna katliamından önceydi zaten o film. dolayısyla orda ölenlere ağıt olması pek mümkün gelmedi bana.
ağlatoyor bırakıyor.
(bkz: insanın azına sıçan şarkılar)
hiçbir üzüntü ve dert yokken aniden youtube dan fırlayan ve gözlerimi dolduran başyapıt.

hayır normalde ağlayan sulu gözlü biri de değilim ama nerden geldi bu his bilmiyorum.

entry geçmeden edemedim, özellikle girişi çok güzel.
sözlüğün frame tarafına doğru arada kaybolmuş başlık nasılda algıda seçicilikle çıktı meydana,nasılda uykumu açtı ben bile anlayamadan youtube linkini yapıştırdım.

Bu şarkı tarif edilmez yaşanır.Durduk yere insanın azına sıçan şarkılardandır evet.Hiç sebep yokken bile.

linkini verelimde mahrum olmayın dostlar.

http://www.youtube.com/watch?v=i6Bh0sdhW70

http://www.youtube.com/watch?v=zQnKQC9bGoM

ikinci versiyonunu daha çok sevmekteyim.
serkan çağrı'nın son albümü olan serkan çağrı & rumeli band da türkçe versiyonu "dayanamam" isminde seslendirilmiş şarkıdır.

sorararım şimdi; ne gerek vardı abi? * *
sırp asıllı goran bregovic'in çok hoş bir eseri. ayrıca ederlezi sırpçada hıdrellez anlamına gelmektedir.
geçen gece uyumak için dinlediğim harika parça.
tartışmasız dünyanın en güzel şarkısı ...
http://www.youtube.com/watch?v=fQdmYVgAS60
zaman zaman dinlediğimde içli içli ağlamama sebep olan mükemmel eser. akıllarda "çingeneler zamanı" yla da çok örtüşmüştür.