Bu teoriyi ucundan kıyısından dahi savunan adam psikolojik olarak çökmüştür.

Adeta bir mal turnusolu görevi gören sözde teori.
bir topluluğun allah tarafından helak edilirken, daha dünyadayken ateşe atılmasını açıklayabilen teoridir.

(bkz: nuh suresi ayet 25)
" dünya düzdür" denilen pagan uydurmasını
" bilimsel teori " kılıflarıyla
ve cin soytarılığıyla,
modifiye edilmiş el-ilah' a bağlayıp konuyu kökden çözmüş yazar ve ucube tesbiti.
lütfen hakaret etmeyelim. argümanınız varsa ortaya koyun, yoksa susun. tamamen bilimsel temellere oturmuş teoridir. ve bu bilimin içine elbette ki teoloji de dahildir.
(bkz: güneşin uzak konumları için kırıcılık indisi/#37304741)
(bkz: dünyanın en derin deliğinden su çıkması)
gidip goren yoksa tartisilamayacak konudur.
(bkz: zemin taşıma gücündeki inanılmaz mantık hatası)
bugün hiç ders çalışasım yok sözlük. başka işler var, bir iki gün böyle. düz dünya için bugün ne yaptım, bir şey yapamadım, allah affetsin.
ya nasıl olduğu umrumda değil de; aleni biçimde karşı çıkanların çok agresif olduğu teori. yoksa yuvarlak, düz, kare, üçgen umrumda değil gerçekten.
(bkz: kuran ve incil arasındaki mükemmel uyum)
şunu şuraya bırakalım bulmak kolay olsun.

(bkz: mescid i aksa/#37363738)
konu nedir bilmiyorum ama tek bildiğim şey ;

dinciler ne diyorsa tam tersi doğrudur.
dinciler dünya toparlak diyor. o halde dünya düzdür.
Kanıtlandı.
Jimmy' giller mutluluktan ağlıyor.
Ve nasa...
Bugüne değin gerçekleri sakladığı için jimmy' gillerden ve tüm düz dünyacılardan özür diledi.

işte düz dünya gerçeği.
görsel
aslında "düz dünya yasası" denmesi gerekir. bilimsel olarak toparlak dünya teorisinden daha gerçekçi teoridir.
bir durgunluk var bu düz dünya teorisinde ...yokmu yeni fikirler...
gece düz yatıyorum sabah sol tarafa dönmüş uyanıyorum.

hadi bakalım dünya yuvarlak değilse ben nasıl yuvarlanıyorum, açıklayın?
halen daha birilerinin "jimmygiller" diyerek algı çalışması yaptığı teori. işte bunlar hep illuminati. olayın içinde olmamak ama olayı sahiplenmek. bi bak jimmy'nin yazılarında hangi fikirler var, hangi çalışmalar var, kaç kişi okumuş. haybeye yazıyor oraya, ısrarla da birileri bu işi jimmy'nin üstüne yıkmaya çalışıyor. ayıp ayıp. bu kadar emek veriyoruz, iki tane uyanık işi üstlerine almaya çalışıyor.
Coktan beridir yazmak isteyip de bir turlu zaman ayiramadigimdan mutevellit teori.
Lan olom bu gok kubbeye kadar yolu var mahlasli yazari sirf bu tur iddialarindan dolayi takip ediyorum. Adam troll de olsa kendince bilimsel aciklamalar yapiyor, bir seyler arastiriyor.
Taktir ediyorum. Taktir ediyorum etmesine de yine de bos iddialar, onu soyleyim.

Sirf tartismak icin geldigime gore bir kac kelam da bir seyler yazayim...
Dunyanin yuvarlar, ya da yuvarlaga yakin olmasi, kendi ekseni etrafinda donmesi, gunesin etrafinda donmesi gibi bilgiler vardir modern bilimde. Ayni modern bilimde zamanin ve uzayin esnetilip, bukuluebildigi yer almaktadir. Duz dunyacilar bunlarin hicbirini kabul etmez, uydurma olarak ele alir. Oysa zamanin hiza bagli olarak yavasladigi gercegini insanlar gormezden gelse uydularda telafi edilemez konumlama hatasi ortaya cikar. Sadece gps uydularinda bile bile bir gunde kmlerce hata cikar.

Uzayda gordugumuz yildizlari ne olarak goruyorlar cok hatirlamiyorum da bu yildizlarin da gunes benzeri yildizlar oldugunu kabul ettigimiz zaman yillarca ayni yerde kaldigini biliyoruz. Tek fark dunyanin donuslerini hesaba katarak. Simdi bu yildizlar sabit duruyor, yine de uzun yillar, asirlar goz onune alinca hareket ediyor belirli oranda. Bunlarin da konumlarina asirlari ele alinca hareket edenin esasen dunyanin kendisi oldugu, gunesin vsnin daha stabil oldugunu gorecektir.
toparlak dünyanın saçmalığını uydu saçmalığıyla açıklayanları da gördük. lan oğlum antenine bakmıyor musun sabit duruyor. uydu dediğin döner. la bu uydu hiç mi milim oynamıyor. yok lan bizimki uydu anteni değil radar mübarek, eğer uydu yerinden oynarsa onu takip ediyor. ha bu arada hangi teleskopla bakarsan bak o ziktimin uydularından hiç birisini göremezsin. neden çünkü yok ki.
Uydu yerinde stabil degil diye uydu antenlerini surekli oynatmak zorunda kalacagimizi duyunca imana geldim. Evet artik ben de duz dunyaci oldum cok sukur.
Yorungedeki uydularin 50-100 metre oynamasi, birkac km sapmasi nasil oluyor da uydu anteninde sinyal bozunumuna ugrar allasen?

Simdi tv yayinlari icin yapilmis olan bir uyduyu ele alalim. Uydu yer kureden ortalama 300 km yukarida. Dunyaya dik uydu yayini yapilmadigi gercegini ele alirsak turkiye icin firlatilan uydu konumunun nil denizi ustunde oldugunu varsayalim. Turkiye ile nil arasindaki mesafe 1500 km olsun. Uydunun 300 km yukarida oldugunu soylemistik, turkiye'ye hipotenusu 1600 km olsun. Bunlar en yakin mesafeler olurdu esasen, her neyse?.. bizim uydumuzda 1 km yorunge kaymasi uydu antenimizde kac derecelik bir sapmaya tekamul eder sence? 0,01 derece mi?

Canaklarin ovalligi tek noktadan sinyal gelip, lnbe tek bir noktadan sinyal verecek bicimde degildir. Zaten oyle olsaydi bir uydu icin her cografyaya farkli acisal lnb noktasi ya da farkli ovallikte canak gerekirdi. Dusunsene uydunun en yakin sinyal verdigi nokta ile en uzak sinyal verdigi nokta arasinda belirli canak ovalligi farki gerekecekti. Boyle bir sey yok, gerek de yok. Elbette sinyal kalitesinde degisimler oluyordur mesafe ile alakali. Yine de kolay asilabilen sorunlar bunlar. Lnblerin icini actiysaniz da bilirsiniz, canaktan gelen sinyalin tekrar disari gitmesini engellemek icin kursun benzeri honi bicimli kanallar vardir. Merkezde de sinyal alici reseptorler.

Zaten uydu anteni ayarlayanlar da bilir. Canagi ufak oynatmalar goruntuyu tamamen etkilemez. Mikronlarin dunyasina girmenize gerek yok. insan eli hassasliginda ayarlarsin. Aslen senin 1 santim canagi oynatmandan canak bozulmaz. Bu 1 santim uydunun 10 km yorunge sapmasina falan tekamul edebilecek bir etkidir, yine de kanallarin en azindan sinyali guclu bir kismi cekmeye devam edecektir.

Sonuc olarak uydularin yorungede kismi hareketleri pek bir sey degistirmez.

Budut: alta yeni entari olarak girecektim bunlari da moderasyonu biliyorsunuz ayni basliga pekcok entry girince caylak yapiyorlar. Gok kubbeye kadar yolu var mahlasli yazarla bu tartismayi yarin gun boyu surdurmek istedigim icin de fazladan girim olsun istemedim.

Simdi alttaki engizisyon cadi avi vs benzetmeleriyle elestiren yazarlara da birkac sey soylemek icap etti. Ben de biliyorum boyle bir teornin gerceklikle alakasi olmadigini, bunlar comar kafasi dogru da su sozlukte bilim, kuantum, uzay paradokslari, kutle cekimi, black hol, izafiyet teorisi, cift yarik deneyi, atom alti fuzyon-fizyon, quantum dolaniklik teorisi ve nukleon gibi konularda pek tutarli seyler yazilmiyor cizilmiyor.

Bu teoriyi ve buna benzer teorileri bu sozlukte en hararetli savunucu az once mahlasini yazdigim yazar. Yazdigi yazilari az cok okudum da, gayet de bilimsel aciklamalar getiriyor. Adam bos degil, kendini belirli oranda yetistirmis. Amacim sadece tartismak da degil, savundugu seyleri curutmeye calisirken ayni anda ben de bir seyler arastirip ogrenecegim. Sundan eminim 10 yasindaki cocugun soylemleri seviyesinde iddialar ortaya getirmeyecek.

Belki kaybedecegim de. Kesinlikle bu tartismayi kazanacagim gibi bir iddiam da yok. Gun ola harman ola. Bakalim yarin bize ne getirecek.
Saçmalıktır. Olum biz nasıl televizyon izliyoruz? Türksat bilmem ne uzaya göndrerek değil mi? Yakın zamanda yine göndermiştik falan. Demek ki dünya dışına kendimiz çıkmasak da birtakım cihazları çıkarabiliyormuşuz.
Şimdi adam bu cihazlar yardımıyla dünyanın dışından kamera ile bir görüntü alıyor ve bakıyor ki dünya yuvarlak. Olay bitti.
Ayrıca ben bu saçmalığın islam dinini, müslümanları karalamak amacıyla uzatıldığını düşünüyorum. Allah ıslah etsin bu tür art niyetli olanları inşallah.
Uydu anteni sabitmiş. O zaman uydu da sabitmiş. Ben ikna oldum. evet.
Tabiki düzdür yuvarlak olsa aşağısındakiler düşer ama tepsi gibi olursa düşmez biz düşmediğimize göre dünya düzdür artık konu kapanmıştır.