bugün

düz dünya teorisi

Coktan beridir yazmak isteyip de bir turlu zaman ayiramadigimdan mutevellit teori.
Lan olom bu gok kubbeye kadar yolu var mahlasli yazari sirf bu tur iddialarindan dolayi takip ediyorum. Adam troll de olsa kendince bilimsel aciklamalar yapiyor, bir seyler arastiriyor.
Taktir ediyorum. Taktir ediyorum etmesine de yine de bos iddialar, onu soyleyim.

Sirf tartismak icin geldigime gore bir kac kelam da bir seyler yazayim...
Dunyanin yuvarlar, ya da yuvarlaga yakin olmasi, kendi ekseni etrafinda donmesi, gunesin etrafinda donmesi gibi bilgiler vardir modern bilimde. Ayni modern bilimde zamanin ve uzayin esnetilip, bukuluebildigi yer almaktadir. Duz dunyacilar bunlarin hicbirini kabul etmez, uydurma olarak ele alir. Oysa zamanin hiza bagli olarak yavasladigi gercegini insanlar gormezden gelse uydularda telafi edilemez konumlama hatasi ortaya cikar. Sadece gps uydularinda bile bile bir gunde kmlerce hata cikar.

Uzayda gordugumuz yildizlari ne olarak goruyorlar cok hatirlamiyorum da bu yildizlarin da gunes benzeri yildizlar oldugunu kabul ettigimiz zaman yillarca ayni yerde kaldigini biliyoruz. Tek fark dunyanin donuslerini hesaba katarak. Simdi bu yildizlar sabit duruyor, yine de uzun yillar, asirlar goz onune alinca hareket ediyor belirli oranda. Bunlarin da konumlarina asirlari ele alinca hareket edenin esasen dunyanin kendisi oldugu, gunesin vsnin daha stabil oldugunu gorecektir.