bugün

muzdarip olduğum durum. düzgün bir diksiyonun önündeki en büyük engellerden biri...
çeşitli telaffuzlar ve kalem egzersizleri ile dudakların ve çene kaslarının çalıştırılması ile üstesinden gelinebilecek durum.

misal: dudaklarımızı etkin bir şekilde kullanarak, adana-dana-ana-na-a şeklindeki kombinasyonu on beş dakika boyunca durmadan seslendiriyoruz.

büyük bir sakız çiğneyerek çene kaslarını yormayı tavsiye edenler olduğu gibi, uçları yanlardan çıkacak şekilde ağza yerleştirilmiş bir kalemle gazete okumayı salık verenler de...

ne kadar işe yarar bilmiyorum ama, ağzımda kalemle ortalıkta dolanıyorum. *
Bu tembelliği geÇirmek iÇin günde 50-60 posta öpüşülmesi gerekir.
bilinen bütün diksiyon tekerlemelerini söyleseniz de, tüm dil ve dudak egzersizlerini yapsanız da; bıraktığınız bir hafta içinde geri gelen tembelliktir.
konuşma bozukluğudur. boğumlama ve telaffuz hatalarına neden olur. m ve n seslerinin söylenişinde hissedilir. alt damağa yatay olarak kurşun kalem konulup bu şekilde çeşitli kelimeler söyleme alıştırmaları yapılabilir; ama kesin çözüm için uzmana danışılmalıdır.
Diksiyon derslerinde fark edilendir. Bir berber bir berbere bre berber gel beraber berberistanda bir berber dükkanı açalım demiş tekerlemesini söylemek belki bir çare olabilirmiş. Bebeklerin neredeyse tükürük saçarak ağızdan nefesi güçlü bir şekilde çıkarırken dudaklarını oynattığı (diyaframdan aldığınız nefes dudaklarınızı oynatacak) hareketi yapamıyorsanız sizde bu tembellik var demektmiş. Ben yapamıyorum. Hem de hiçbir şekilde. Bunu yapmaya çalışmalıymışsınız ya da X ve U harflerini olabilidiğince abartılı bir şekilde söyleyerek dudakları çalıştırabiliyormuşsunuz. Başlarda yavaş sonra hızlı hızlı söylecekmişsiniz. Kalemle konuşma yöntemini yeni duydum.
dediğinizin her zaman kolaylıkla net anlaşılamamasına sebep olan tembelliktir. hele ki ingilizce konuşuyorsanız durum biraz daha kötüleşiyor.