1. 1.
  tam adı, Theodor Seuss Geisel. the cat in the hat'in yaratıcısı amerikalı cocuk kitabı yazarı; karikatürist.

  ben cok severdim cocukkene.. gercekten etkileyici bir yazar.. dı.. öldü.. *
  1 ... winniethecrusher
 2. 2.
  “Uyuyamadığın zaman aşık olmuşsundur. Çünkü bilirsin ki gerçek, en sonunda tüm rüyalarından bile daha güzeldir." demiş olan büyük üstad.
  ... haleos
 3. 3.
  ilk kitabı, yirmiden fazla yayınevi tarafından reddedilmiştir.

  Bunun üzerine pes eden Seuss kitabını yakmaya giderken, üniversiteden bir arkadaşına rastladı. Bu arkadaşı, Vanguard Press'te Çocuk Edebiyatı Editörü olarak çalışıyordu. Seuss daha sonra bu olayla ilgili şunları söyleyecekti: "Madison Avenue'nun diğer tarafına doğru gidiyor olsaydım, bugün kuru temizleme işinde olurdum."

  85 yaşında vefat etmiştir.
  1 ... stroszek
 4. 4.
  (d. 2 Mart 1904 – ö. 24 Eylül 1991), daha çok Dr. Seuss, Theo LeSieg ve bir sefere mahsus Rosetta Stone mahlaslarıyla yazdığı çocuk kitaplarıyla tanınan ABD'li yazar, şair ve karikatürcü.

  Geisel, genellikle yaratıcı karakterleri ve kafiyeli yazım biçimi ile anapestik metreyi sıkça kullandığı 46 çocuk kitabı yayınlanmıştır. En ünlü kitapları arasında Green Eggs and Ham, The Cat in the Hat, One Fish Two Fish Red Fish Blue Fish, Horton Hatches the Egg, Horton Hears a Who! ve How the Grinch Stole Christmas! bulunmaktadır.

  Eserlerinin 11 televizyon programı, dört uzun metrajlı film, Broadway müzikali ve dört televizyon dizisi dahil olmak üzere çok sayıda uyarlaması yapıldı. Lewis Carroll Shelf Ödülü'nü 1958'de Horton Hatches the Egg adlı kitabıyla ve 1961'de And to Think That I Saw It on Mulberry Street adlı kitabıyla kazandı. Geisel ayrıca reklam kampanyaları (özellikle Flit ve Standart Oil) için desinatör ve bir New York gazetesi olan PM için siyasi karikatürist olarak çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri Ordusunda bir animasyon departmanında görev yaptı ve burada kaleme aldığı Design for Death filmi daha sonra 1947'de belgesel film dalında Oscar Ödülünü kazandı.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Dr._Seuss
  ... hasmet ibriktaroglu
 5. 5.
  1959
  dr seuss
  dr seuss
  2 ... chance boudreaux