bugün

kurtlar vadisi'nin efsane karakterlerinden. vatansever istihbaratçı. diziye konuk olarak katılan kktc 1. cumhurbaşkanı rahmetli rauf denktaş ile kıbrıs sorununu üzerine yaptıkları karşılıklı istişareler çok yerinde tespitler içermektedir
mit'in başına acilen geçirilmesi gereken.
siniri bozulunca kükreyen bir babayiğit.
ilk kurtlar vadisinin efsanevi karakterlerinden olan bu taşaklı ve milli derin devlet karakteri, dizinin konsept danışmanı soner yalçın'ın bakış açısıyla bariz bir şekilde seyirciye doğu perinçek imgesidir.

(bkz: doğu perinçek/#33519258)
(bkz: bana makosenlerimi giydirdiniz)
Bir araştır bakalım esat.
Çok karizmatik bir karakterdir. Açın ışıkları Artık saklayacak bişey kalmadı dediği sahnesi efsanedir.
Doğu perinçek yazılmış ona gülümsedim. Aponun verdiği gülü koklarken ona gülücük atan bir adamın derin devletin en derin adamı olduğunu düşündüm bir an.

Eskiden askerler mit müsteşarı olurdu. Fuat doğu gibi. Adamlar fuat doğu ve eşref bitlis karması yaparak bir taşla iki kuş vurmuş.
Tüm sahnelerinin olduğu bir video bulamadigim karakter.
Kurtlar Vadisi dizisinde Altan Akışık tarafından canlandırılmış karakter. (21-86)

1943 yılında istanbul'da doğdu. Türk istihbaratının kilometre taşlarından biri olan Doğu Bey Türk derin devletinin önemli kişilerindendir. Görev tanımını bütün Türk devletlerinin bayraklarının olduğu bir odada: Buradaki bütün bayrakların bana ihtiyacı var! diyerek açıklamıştır.

Aslan Akbey ve Mehmet Karahanlı gibi pek çok istihbaratçı yetiştirmiştir. Aslan Akbey ve Mehmet Karahanlı'yı TMT adına Kıbrıs'a operasyona yollamıştır.

Kurtlar Vadisi Operasyonu, onun emriyle Aslan Akbey tarafından başlatılmıştır. Bu operasyonun amacı, devleti sömürenleri sömürenlere ulaşmak, gizli güçleri deşifre etmek ve ortadan kaldırmaktı. Ancak "Amca" kod adı Aslan Akbey, bu operasyonu bir şahısa, Mehmet Karahanlı'ya endekslemiş ve kaybetmiştir.

ilk kez dizinin ikinci sezonunun ilk bölümü olan 21. bölümde görüldü. Genellikle Aslan Akbey ile memleket meselelerini konuşan Doğu Bey, Aslan'ın aynı zamanda akıl hocasıdır. Zaman zaman onu yönlendirir. Aslan, devletin politikalarını eleştirir ve Doğu Bey de bu eleştirileri cevaplardı.

KGT'nin yaptığı uyuşturucu sehemi operasyonunu desteklemiştir. Operasyonun ilk başta başarısız olmuş gibi görünüp sonra ciddi bir başarı elde etmesi istihbarat teşkilatında büyük yankı uyandırır. Aslan'ın çok güç kazandığını düşünenler vardır. Bu yüzden KGT, o aykı NATO toplantısına alınmaz. Aslan Akbey, "Bu erken emeklilik mi?" diye sorunca Doğu Bey "Vatan hizmetinde emeklilik olmaz." diye cevap verir.

Aslan Akbey'in ölümü üzerine suikastını araştırır. Mithat'ın verdiği yanlış raporlara rağmen suikastı Pala ve ekibinin yaptığını tanıklarla ortaya çıkarır. Bu sırada Mithat'ın da dosyayı başkasına yıkmaya çalıştığının da farkına varır. Pala'yı sorgular ama 6 okula bomba koydukları için ortadan kaldırmaz, serbest bırakır.

"Amca"nın yaptıklarını araştırmaya devam eden Doğu Bey, ondan habersiz çeşitli işlere giriştiğini öğrenir. KGT dosyalarını almaya giden Doğu Bey, postanede Polat Alemdar ile karşılaşır. Esat'tan onu araştırmasını ister. Aslan'ın gönderdiği KGT dosyalarını inceleyen Doğu Eşrefoğlu, KGT'nin 1 ve 2 numarasının yaşıyor olabileceğinden şüphelenir. Esat'tan durumu araştırmasını ister. Doğu Bey, yavaş yavaş Aslan'ın neler yaptığını öğrenir. Karahanlı'nın oğlunu çiftlikten kaçırdığını, 4 yaşına kadar yetimhaneye verdiğini, oradan da Sabahat Melikzade Hanım'ın telkinleriyle Candan ailesinin yanına yerleştirdiğini bulur. Aile dostu olarak kütüphaneci kimliğiyle Ali Candan'ın akıl hocası olmuştur. Hariciyeye girip yurt dışındaki eğitim kamplarında yaşadıktan sonra ameliyatla yüzünü değiştirip Duran Emmi'nin yeğeni Polat Alemdar olarak mafyayı bitirmesi için yeraltı dünyasına sokmuştur. Bunları öğrenince Aslan'a çok kızmıştır (Ulan aslan değil çakal bu Esat!).

Polat'tan Çeçenler için yardım ister. Polat, Çeçenlerin banka hesaplarına iplikçi Nedim aracılığıyla Laz Ziya'nın ona verdiği 680 milyon doları aktarır.

Mehmet Karahanlı oğlu kaçırıldığında Doğu Bey'e gizlice bunu devletin yapıp yapmadığını sormuştu. Doğu Bey bilmediği için hayır demiş, Karahanlı'yı avutmuştu. Gerçekleri öğrenen Doğu Eşrefoğlu bunları 30 yıl sonra Karahanlı'ya anlatır ve ondan devletin yanında olursa ona oğlunu bulacağını söyler. Buna çok sinirlenen Baron Mehmet Karahanlı, Doğu Bey'in ölüm emrini verir. Ancak Karahanlı'nın 3 Mart 2005'te mabette öldürülmesi üzerine işler değişir.

Ali Candan yani Polat Alemdar gerçek kimliğini ona açıklar ve yanından ayrılır. Bunun üzerine Doğu Bey "Kanı Efe, içi Ali, dışı Polat. Birini seç evlat!" demiştir.

Polat'ın mafya hiyerarşisinde yükselmesini destekler. "Sirk senin, cambaz onlar." diyerek Polat'tan son darbeyi vurmasını ister. Doğu Eşrefoğlu, Mehmet Karahanlı öldükten sonra Karahanlı'nın arkasındaki asıl gücün Tapınakçılar olduğunu isimlerini vermeden Gölgeler olarak nitelendirerek Polat'a anlatmıştır.

Laz Ziya, konseyin dosyalarını Doğu'ya getirmiş, Doğu Bey de onları Polat'a teslim etmiştir. Bunun üzerine Laz Ziya ve Yahya Reis hapse girer.

Samuel Vanunu'nun öldürülmesi üzerine Ankara'dan özel ekip çıkarılır. Devlet mafyayı tasfiye etmek için büyük bir operasyon yapar. Doğu Eşrefoğlu, konuyla ilgili yetkililerle görüşmek üzere Ankara'ya gitmek için helikoptere biner. Bindiği helikopterin elektronik sistemi, tapınakçıların adamları tarafından kullanılan bir gemide bulunan bilgisayar ile sabote edilir. Bunun neticesinde pilot, helikopterin hakimiyetini kaybeder ve helikopter denize düşer. 88. bölümde arama kurtarma çalışmalarında bastonu ve helikopterin pervanesi bulunur.

Kaynak:https://tr.m.wikipedia.or...4%9Fu_E%C5%9Frefo%C4%9Flu
Aslan amca kod adıyla bilinen Abbas ustaoğlunun bir suikast sonucu öldürülmesinin ardından makosenlerini giyen istihbaratçı. Taştaşlı bir abimizdir.
aslan akbey ile birlikte dizinin hatta temsil ettiği zamanların Türkiye'sinin kilit isimlerinden. bildiğim kadarıyla abbas ustaoğlu / hiram abbas, doğu eşrefoğlu / eşref bitlis idi. Kirlenen dünya siyasetinde TÜrkiye'yi ayakta tutmak için çalışan ve canını veren tüm istihbaratçılarımızı saygı ve minnet ile anıyorum. dünya çok boktan bir yer. herkes aşk dizilerini izleyip ne hayatlar var derken, filmin kralını yaşayan ve dizilerinde de yaşatan siyasi ve polisiye diziler var olsun. edit : mehmet fuat doğu'da olabilir, doğu eşrefoğlu.
"Devlette benim yenilikte benim gelenekte benim aslanım" Sözünün sahibi.
ulan aslan değil çakal bu esaaaaat!!!!
(bkz: mehmet fuat doğu)