bugün

amerikan menkul kıymetler borsası. wall street de dir.
bayram tatili boyunca yapacağı hareketlerin imkb için oldukça önemli olan borsa.
(bkz: 27 subat 2007 dow jones borsa cokusu)
geçen hafta yüzde 0.1 yükselerek rekor kırmıştır.
akşam işten çıkılır dow jones artıdır "iyi bari yarın bizi de alırlar" dersin. sonra çıkar kız arkdaşını görürsün. vır vır vır kavga edersiniz. eve gelip http://www.finance.yahoo.com u açarsın. dow jones a 100 puan geçirmişlerdir. "bi sen eksiktin .mına koyım" dersin, gider yatarsın. öyle birşeydir dow jones.
new york borsasında işlem gören en büyük 30 sanayi şirketi hisse senetlerinden oluşan endeks. tam adı dow jones industrial average dir. bizdeki ulusal 30 gibi bir şey. ayrıca (bkz: nasdaq)
an itibariyle 1997 yılı seviyelerinden işlem gören abd sanayii endeksidir.

http://www.marketwatch.co...ue=&comp=Enter+Symbol
(bkz: dow jones in çıldırması)
%3,5 e yakın artışla 7000 sınırını aşmış. 7170 i görmüştür. korkusuz yatırımcılar için cazip bir mekan haline gelmiştir. tekniğine güvenen durmasın alsın satsın.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
diğer borsalar bir yana bu bir yana. tüm dünya borsaları için referanstır. dow'daki yükseliş ve düşüşlere paralel olarak diğer borsalar seyir izler.
yine bir perşembe günü tarihe geçmiştir. şişman parmak, tombul parmak adı altında bir brokerın işlemini milyon yerine milyar olarak işleme geçmesi ile * 1987 den bu yana gün içindeki en sert düşüşünü gerçekleştirmiştir. (%9.2)
http://www.youtube.com/watch?v=unamzoz9ubc
görsel
7000 ler alım için uygundur.

bu entry burada dursun.
görsel
kürsel finans krizi'nin ilk ayak seslerinin duyulmaya başladığı dow jones endeksinde Sert düşüşlerin boğa piyasasında düzeltme nedeniyle gerçekleştiğini ve dünkü yükselişin tepki alımlarından kaynaklandığı değerlendirmesini yapabilriz. ilerleyen günlerde endekslerin normal seyrine dönmeye başlayacağına inancımızı kaybetmedik; ancak dalgalanmaların hala risk oluşturmaya devam ediyor...
şu posta ile (bkz: trump ın çin e 50 milyar dolarlık postası) 650 puan düşen endeks.

fakat bu açıklama türkiye açısından iyi. bakalım yarın bist nasıl tepki verecek.
ohhh düş o. evladı düş. yarın biste gelince yatırımcılar kırıcam parayı.
17 mart 2020 bist şelalesi .