bugün

Bir protein içerisinde bulunan ve kendine ait bir fonksiyona sahip bölüm. Tek bir protein içindeki domain bölümleri, hep birlikte proteinin total fonksiyonunu belirler. 
(#872135)
ing. tanım kümesi
fırsatçı uyanıkların çeşitli firmaların domain'lerini onlardan önce satın alarak sonra kendilerine oldukça yüksek fiyatlarla kakaladıkları, ingilizcede 'etki alanı' anlamına gelen hede.
alan adıdır. internette yayınlamak istenilen web sitesine karşılık verilen ip numaralarının harflere dönüştürülmüş halidir.
(bkz: domain name server) *
(bkz: dns)
internet sitelerine girmek için browser'a yazılan karakterlerin tümüdür.

bazı firmalara ait olan alan adları, com. tr şeklinde olmayacaksa alınabilir durumdadır. ama eğer ki xxxx. com. tr şeklinde domain alacaksanız şirket olduğunuza dair belgeler yollamak zorundasınız domain firmasına. gerçi hükümet bu konuda bir çalışma yapacaktı zamanında. şirketlerin ve kişilere has olan alan adlarını alanlar, cezai duruma düşeceklerdi.

insanlar, akıllarına gelen domainleri alıp satmakta özgürdürler. en basitinden ''. com. tr'' şeklindeki domainler hariç.

en ucuz domain, org'dur.

bir internet sitesi açmak isteyenler domain alırken dikkatli olmalıdırlar, uzun domainler falan hiçbir zaman akılda kalmaz.
Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. internet kullanıcısı web sitesine bu adres ile ulaşır. Eğer bu adres olmasaydı kullanıcı sadece ip adresi ile ulaşabilirdi. Örnek vermek gerekirse şu an gezmekte olduğunuz web sitesinin adı hocaniz.com’dur. Domain akılda kalması zor olan ip adreslerine yerine kullanılır. Kelime anlamı olarak ‘alan’ veya ‘etki alanı’ anlamına gelir.
Kullanım hakları, kuralları ve buna benzer olayları (bkz: icann)tarafından kontrol edilmektedir.
"domeyn" diye okunur. *
yeni çıkan yasa ile artık her şirketin bir web sayfası olması zorunluluğu ve bunun yapılmaması durumundaki ceza artık her şirketi web sayfası yapmaya itmiştir, bu noktada alan adı yani internet sitesi adresi çok önem kazanmıştır, internet sitesinin ismi ''domain'' dir, türkçe karşılığı alan adıdır.
bir zamanlar closeout bölümünden düşürülen domainlerin, muhtelif yabancı platformlarda satılmasıyla epey para kazandırmış sektördü. artık yaklaşık 3 kayıt parasına aldığınız domaine " reg fee " öneriyorlar. yabancılar da gözünü açtı, o yüzden çok sağlam domaininiz yoksa, küçük domain piyasası bitmiştir. başımız sağ olsun.
(bkz: godady)
Domain, veya alan adı; internet sitesinin tarayıcı çubuğundaki ismidir. (bkz: uludagsozluk com)
Domain uzantıları com, net, org gibi değişebilir ve yüzlerce farklı versiyonu olabilir. Bazıları özel kurumlar için kullanılmaktadır. Örneğin, .gov uzantısı hükümet sitelerinin uzantısıdır. web sitesi açmak için önce domainalırsınız daha sonra hosting kiralar ve domaini hostinge entegre edip sitenizi düzenlemeye başlayabilirsiniz.
Daha önce satın alanlar var ise bana yardimci olabilirler sise sevinirim.
Alan adı.
web sitelerinin internetteki adresi.
web sitelerinin adresleridir.

örnek olarak uludagsozluk.com bir domaindir.
yan bilgi olarak, wordpress sitelerinde direk wordpress'in sunduğu sistem. para ile verir o ayrı.
Nereden alabilirim acaba dedirten durum? sözlük yazarları yardım edebilirler mi?
internet dünyası için en önemli üründür. bu teknoloji çağında herkesin bir domaini olmalıdır
alan adıdır. internet için en önemli unsurlardandır. daha detaylı bilgi için: teknotel.com/alan-adi-domain-tescil
(bkz: uludağ reklam)