bugün

geçen yıl bu zaman lar söylenen bir sözdü. yanılmıyorsam o zaman dollar 2,58-2,62 arası gidip geliyordu.
ve aradan bir yıl geçti dolar şu an 3,00

evet birileri yaya gidiyor birileri jet le gidiyor. anladınız siz onu.
demekki neymiş imam ne diyorsa sen tam tersini yap.
sene sonunda dolar 3.50+ olunca hoplayıp zıplayacak insanlardır.
çıkar efenim daha çıkar.
dolara yatırım yapan yaya kalır.. valla akıllı olup dolara yatırım yapanlar şu an jet almış durumdalar...
--spoiler--
CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın ‘Dolara yatırım yapan yaya kalır’ dediği günden, bugüne kadar TL’nin yüzde 24 değer kaybettiğini söyledi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz mart ayında, kurda yaşanan dalgalanmaya dikkat çekti ve yatırımcıyı dolara yönelmemeleri konusunda uyardı.
Erdoğan, “Dolara yatırım yapanlar yaya kalır. Faiz lobisinin malum bir çalışması var. Şunu açık ve net söyleyeyim: Özellikle faiz lobisi veya dolara aşırı derecede yatırım yapanlar, yaya kalabilirler” demişti.
Erdoğan'ın bu açıklamayı yaptığı günlerde dolar 2.64 TL'ye kadar yükselmişti. Yaklaşık sekiz ay sonra ise dolar zirveyi gördü. 15 Kasım tarihinde 1 dolar, 3.28 TL oldu. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Sarayın ‘Dolara yatırım yapan yaya kalır' dediği günden, bugüne kadar Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 24 değer yitirdi” dedi.
EN FAZLA DÜŞEN PARA
Erdoğan'ın “400 milletvekili verin bu iş huzur içinde çözülsün” dediği 7 Mart 2015 tarihinde ise 1 dolar, 2.62 TL'ydi. Mart 2015'ten 15 Kasım 2016'ya kadar Türk Lirası, dolara karşı yüzde 25.5 değer yitirdi.
CHP'li Öztrak ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in not indiriminden bu yana Türk Lirası'nın benzer para birimleri arasında en çok değer kaybeden olduğunu açıkladı. Öztrak, “Moody's'in not indiriminden bu yana TL dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetti” açıklamasında bulundu.
ÖZEL SEKTÖRÜN BORCU 207.5 MILYAR DOLAR
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılı Eylül ayı ‘Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Verileri'ni açıkladı. Buna göre; Eylül sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2015 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 12.2 milyar dolar artarak 207.5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3.7 milyar dolar azalarak 16.8 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.
Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 207.5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 58.5'inin dolar, yüzde 34.5'inin Euro, yüzde 4.9'unun Türk Lirası ve yüzde 2.1'inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 16.8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 45'inin dolar, yüzde 33.8'inin Euro, yüzde 20.8'inin Türk Lirası ve yüzde 0.4'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.
--spoiler--
Anam bile gün parasını kaptığı gibi dolar almaya koştu. Ne yayası?
yandaş medya söylemi.
görsel
görsel

"dolara yatırım yapan yaya kalır" dediler.
dolar şu an 3.95 oldu.

şimdi gel de sövme bunlara.
vatandaşa "dolara yatırım yapmayın" diyorlar, kendiler harıl harıl dolar toplayıp servetlerine servet katıyorlar.

tabi biz hep uyardık bu konularda.
bakın son zamanlarda devlet vatandaştan altın topluyor.
bu altınlarını yastıktan çıkarıp ziraat'e götürenlerin başına gelecekler var.
(bkz: para bitti altınları ziraat bankasına getirin)

bu yandaş medya aynı dolarda olduğu gibi altın toplama olayında da böyle manşetler attı.
bunlar savaş suçlusu gibi yargılanmalı...
Tayyip’in 6 Mart 2015 günü söylediği söz.

6 Mart 2015 dolar kuru: 2.59 tl.

Bugün 7.30 tl.

Dolara yatırım yapan yaya kalahahahahaha.
Buzdolabı satışları iki katına çıktığından mütevellit 3 vakte kadar beklenen gelişme.
birilerinin cumhurbaşkanının sözüne uyup elinde olan doları satması ile gerçekleşen durum.
evet, dolara yatırım yapan yayan kaldı.

örn: yıl 2016 aralık ayı sonu, başbakan binali yıldırım ve Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında değer kaybı devam ederken Dolar/TL kuru 3,59 seviyesini aşarak rekor tazeliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise halka 'Dolarlarınızı bozdurun, altına, Türk Lirası'na çevirin' çağrısı yaptı.

sonuç olarak elinde dolar olan, kıyıda köşede 3-5 kuruşu olan ve ne olur olmaz diyerek veya kefen param diyen parasını dolarda tutan gariban doları bozdurdu.

çare oldu mu?
hayır!
devlet milyarlarca dolarlık ihale yapıp, örn: geçilmeyen köprü, gidilmeyen yol, uçulmayan havaalanı, yatılmayan hastahane için ödeme garantisini dolar bazında hesap ederek-ödeyerek vatandaşın elinde olan ve ekonominin piyasanın can simidi olan doları bozdurup geçici rahatlama sağlamak uğruna vatandaşın cebinde doları gereksiz yere harcattı.

https://www.youtube.com/watch?v=-sLhl8BblRM

https://www.xe.com/de/cur...D&to=TRY&view=10Y

şimdi altını bozdurun, yastık altında altının ekonomiye kazandırılması diyen 3-5 kişi var.
bu ekonomik sistemde (sistemsizliğinde) bu toplum için, halkın satınalma gücü ve piyasa için intihar olur. tıpkı daha önce iki defa yaptığımız vatandaşın doları bozdurup merkez bankasının elinde olan likitide ile piyasaya müdahale etmesiyle geçici olarak doları saabit tuttuğumuz gibi (sadece yükselmesini önledik) şu an da doları 7 lirada altını da 400 lirada tutmaktan başka işe yaramaz.
sonra...
sonrası, ne merkez bankasında ne de vatandaşta kötü günler için ayırmış olduğu ne altını ne de doları kalmaz, zaten dolar vatandaşın elinde pek yok.
varsa bile ucuz faiz ile alınan tl kredisini dolara çevirenlerde var, bu da fazla bir mebla değil ki bankaların açık pozisyonunu bile karşılamaz.
2,58 den 10.000 usd bozarak huzura eriştim.

Allah 7,30 dan elinde usd tutanlata yardım etsin, akıl fikir niyaz etsin, amin.
yaya kalanlarda bir süre sonra dolara yatırım yapacak. hatta durup düşünecekler daha önceden neden yatırım yapmadım diye.
+dolar 3 tl olmaz manüplasyon
-e oldu
+ama 4 olmaz
-e oldu
+5 kesin olmaz ama
-e o da oldu
+6 olsun var ya bişey bilmiyorum
-yine oldu
+bak 7 olsun silksinler beni
-senin *ötün kaşınıyo kanka.
Doları olanlar şuan zenginliğini ilan edebilir. Zamanında bizde yapmalıydık.
endişelenmeyin, bir ekonomi düzeltme yöntemi olarak "cahil korkutmak" denenmektedir.
Doğrusu “Tl’ye yatırım yapanlar yarra kalacak”tır.
Döviz almayıp ne yapıcak kardesim. Tl ile yola cıkıp donsuz mu kalsın. Paramızın bir karsılığı mı var?
Talihsiz bir Tayyip sözü.
Dolara yatırım yapanlar aya gitti Tayyip bey. Biz hala yaya.
Dolar demedim polar dedim. Polar kumaş çok kaybettirdi bu ara.
Dolar demedim solar dedim.
Malum dogalgaz bulduk.solar cok maliyetli artık.
tam 1 sene önce, 21.09.2019 tarihi dolar kuru;

5,74 tl.

tam bir sene sonra, 21.09.2020 dolar kuru;

7,61 tl.

yav he he tayyip. yav he he.

kandıracak gerizekalı bulmakta zorlanıyorsun artık. Anlıyorum.

ve yeniden;

(bkz: yav he he)
kendisinin kim bilir kaç milyar doları var acaba?
Akla geldikçe kahkaha attıran Tayyip sözü.
Bu söz söylendiğinde dolar kuru 2.59 tl idi. *
burası çokomell, ; gar gara düşünüyoz.
Dolar 2.59 tl iken Tayyip tarafından söylenen komik söz.
Hatırladıkça kahkahadan Duvarları yumrukluyorum, gülmekten gözlerimden yaş geliyor ahaha.