bugün

Ulan öküz, o meyvayı sebzeyi ekip biçen alet edevat yabancı mı, Yabancı..... Koyduğu mazot yabancı mı, yabancı...... Ulan tohum bile dışarıdan dolarla geliyor..... Siz ne yiyip içiyorsunuzda kafatasınızda böyle fırtınalar kopuyor ?
Hahah bu cahilliğe gülünür.
(bkz: sebebi neydi ki)
bizimkinde ahmet amca var da, senin bakkal kesin benjamin.
sen malmısın,elinde Uludağ sözlüğe girmeye çalıştığın alet.yurt dışından dolar hesabıyla geliyor. şuanda hissetmessin ama 2 ay sonra görürüm ben seni.telefon fiyatları niye 10 bin TL.en kötü PC neden 5 bin TL yazarsın.
(bkz: çomarların IQ seviyesi)
(bkz: kara cahillik)
(bkz: dolardan bize ne diyen gerizekalı)
Doları olanda benzer bir paranoya yaşar.aq bi düşerse yandı keten helva türü.kısaca iki ucu boklu değnek durumu.
adam haklı.

dolar 2.7 iken renoya biniyordum. dolar 4.5 ben mercedes e biniyorum. kimse kimseyi kandırmasın.
Trol başlık olduğunu anlamayanlar var yahu. Kimsenin IQ' su ekmek bıçağı ile aynı seviyede olamaz.
Aptala anlatır gibi tek bir kalem üzerinden anlatalımda anlasın öküz aleyhisselamlar. Sen turk lirası kazanıyorsun değil mi? Turk parası harcıyorsun o da doğru? Şimdi sen turk parası ile benzin alıyorsun. Satıcıya turk parası ödüyorsun amaaa o petrolü ülkeye ithal eden caanım devletimiz o petrol devlerine bunun bedelini dolar olarak ödüyor. Yok kardeşim kabul etmiyor işte adamlar turk lirasını. Sonuç? Üretimi sıfır, ithalatı bol bir ülkede yaşayıpta dolardan bana ne demek için gerizekalılıkla nirvanaya ulaşmak gerekir. Kapiş.
Çok dert edilmesi bir durum olması doğrudur, ama her ne hikmetse 15 16 yaşındaki çocuklar bile her gün dolar şöyle yükseldi böyle yükseldi diye veryansın ediyor.

Zenginlik bu olsa gerek, babaları harçlıklarını dolar üzerinden veriyor demek...
Olaya bencilce bakacak olursam, dolarla çalışıyorum arkadaşlar bu benim işime geliyor maaşım tavan yaptı ama bir huzursuzluk hakim içimde. Dönüp dolaşıp geleceğim yer kürkçü dükkanı çünkü. Ülkeye uzun vadede nasıl zarar verecek bu yükseliş gelin buyrun birlikte izleyelim.
amına kodumun moronu, giydiğin boklu don bile dolarak endeksli.
Samanı bile dışardan alan ülkede doların yükselmesinin , en basit gıda olan ekmeğe bile zam demek olduğunun farkına varamayan embesil beyanı.
yabancı para birimlerinin neredeyse tümünün karşısında değer kaybeden türk lirasının alım gücü her geçen gün düşmektedir.
yükselen sadece dolar değildir, neredeyse tüm dövizler karşısında paramız değer kaybetmektedir.

şimdi gelelim neden kudurduğumuza;
ben on senedir bilgi işlem sektöründeyim ve on senedir sattığım bir ürün var fiyatı hiç değişmedi. 163,77usd+kdv...ancak son on senede bu ürünün ₺ karşılığı sürekli değişti...birazcık kafası çalışan ne demek istediğimi anlamıştır...
dolar yükseldiği için değil, tl bütün para birimleri karşısında çok ciddi oranda değer kaybettiği için ne yapsa yeridir.
eleştirilmesi yerine hak verilmesi gereken tiptir. Dolar yükselince olanları zaten aylardır yaşıyoruz.

benzin mazot fiyatına baktığında görürsün doların yükseldiğini. çünkü biz petrolü dışardan dolarla alıyoruz.

kırtasiyeden kağıt aldığında görürsün doların yükseldiğini. çünkü biz kağıdın hammaddesini dolarla yurtdışından alıyoruz.

dolarla borcu olan şirketlerin doların yükselmesiyle tl cinsinden durduk yere artan borçları yüzünden bunu ürünlerinin maliyetlerine, işçilerine yansıtmak zorunda kaldıklarında görürsün doların yükseldiğini.

daha çok örnek verebilirim ama gerek yok. zaten anlamazsınız. siz hala devam edin ekonomimiz şöyle ekonomimiz böyle diye. gerçekler ortada zaten.
bre mal... dolar yükselmiyor dolar sabit. senin paran değer kaybediyor. hem de tüm para birimlerine karşı. dolar yükseliyor çünkü enflasyon yükseliyor.. alım gücün düşüyor. 1 liraya ya da 0.22 dolara aldığın bir mal 1 ay sonra 1.5 lira oluyor. ama o mal halen 0.22 dolar anladın? mal.
Doları olmayan tiptir. Haklısın kardeş, herkesin doları yok, anlamıyor seni.
eti sırptan-brezilyalıdan mercimeği kanadalıdan, pirinci peruludan, ana besin kaynağı ekmeğin buğdayını rustan kazaktan aldığını bilmeyen cahil akmallll. ak beynine soktuğum hep makarna ekmek yenmez az balık ye et ye sebze ye bünyene protein girsin zekan gelişsin melih beyinli. o yükselen dolar var ya sana yükseliyor haberin yok.
Doların hareketliliği karşısında bilgisizliğinden veya yalaklığından sessiz kalan tiplerden beş on gömlek daha iyidir. Gidişatın farkında olduğundan kaygılanması normaldir.
Hiç anlam veremediğim bir tiptir bu tipleri ne zaman görsem yüzüm ekşir * sanki pazardan marketten alışverişi dolar ile yapıyor kasaptan eti döviz ile al.... dermişim şaka şaka şimdiden acayip girmeye başladı 3 gün önce toplamaya karar verdiğim pc parçaları parça başına 30-50 tl bareminde arttı.
doların yükselmesi nerden bakarsan bak türkiye´nin ve halkının zarar etmesi demektir.
ya götünü kaşıya kaşıya evde ana-baba parası yiyerek yatan bir ergendir ya da siki taşağına denk, babasının evinde yaşayıp kazandığı parayı da sığır gibi sağda solda ezen bir mal.

yaşamak için çalışıp kazandığı paraya muhtaç olan bir insan doların artışına sevinmez, bu artışın götürülerini de gayet iyi bilir.