bugün

büyük resmi göremiyorsunuz cahilsiniz siz ne anlarsınız ülkedeki dolar rezervini bi bozssak amerika şaşırır üstümüze oynar ondan böyle oyunlar yapıyoruz yoksa dünyanın en büyük ekonomisi biziz açık net kimse kendini kandırmasın.
ecevit döneminde 1 milyon liraydı! şimdi 3.32 türk lirası..

işte arada 333.333 kat fark var..

Dolar dehşetcengiz bir şekilde düşüşe geçmiş hem de o biçim..

Halen daha ekonomi kötü diyorlar..

Ah bu kamalist layıkçılar ah..

Çok salaklar keşke ölseler..
solcularin ve dis mihraklarin oyununa gelmis saf vatandas hezeyani.

ey vatandas zamaninda ekmegi karneyle aliyordun akp'nin 14 yillik iktidari boyunca ekmek sikintisi cektin mi ? cekmedin tabi. masallah ekonomimiz her sene buyuyor. ucuncu havaalanini almanya kiskaniyor. bunlar boru degil. zaten dolardan bize ne aq. biz turk lirasi kullaniyoruz. dolar dolar diye gotunu yirtan bazi fetoculeri dikkate almayin.
Sanmak değil öyledir zaten.
ekonominin kötü olmasını "sanmak" olarak niteleyenlerin düştüğü komik durumdur.

görsel
Yükselen bişey kötü olabilir mi?
Hamdolsun akepe sayesinde yükseliyoruz efendim durduramıyoruz siki başı.
bu sözlükte kimdi ciddi kim trol peşinde anlamak mümkün değil. Ama bu başlığı gerçekten inanacak açacak kadar da cahil insan yoktur herhalde ya. Tamam karar verdim kesin eksi peşinde bir arkadaşımız.
evet, kendi üretim tesislerin olsa, kendi sermayen olsa, kendi üretim kapasiten olsa, belki bu kadar sorun olmayacak durum.

fakat sen kullandığın samanı bile dışarıdan aldığın için, dolar senin için aldığın neefsten daha önemli.

o nedenle boş boş muhabbetler yapmayın. akp yi aklıyacam diye g.t altına atmayın kendinizi.
arabana benzin almak isteyince görcem ben seni yaram o benzini tl ile değil dolar ile alıyon.
Bunu diyen arkadaşlarin prototipi şudur, Yaw bize ne dolar bizim paramız mi Yaw amarika düşünsün.
Cahiller üzerinde daha da etkili olan algı yönetiminin ve işe yarayan her şeyi ahlaksızlık olup olmadığına bakmaksızın kullan şiarına sahip olanların iğrenç argümanlarından birisi.
türk ekonomisinin güçsüzlüğünü gösteren dolardaki yükseliş değil, tüm para birimlerine karşı yaşadığımız değer kaybıydı. bu süreçten en fazla etkilenmesi gereken meksika pesosu bile o kadar düşmedi. dolar euro karşısında da yükseliyor ancak her ikisi birden de tl karşısında değer kazanıyor.

gerizekalıya anlatır gibi anlatayım.

mal alıyor ve satıyorsun. aldığın malın içindeki girdilerin bir bölümünü yine dolarla alıyorsun, yani satıştan elde ettiğin miktarın içinde de dışarıya para ödüyorsun. üstelik buna rağmen de sattığın mallar aldığın mallara erişemiyor, üzerine bir de halkın yabancı mal almasın diye deli gibi vergi koyuyorsun. ekonomin gayet boktan durumda olduğu için sürekli dalga geçmeye çalıştığın koalisyon döneminde konan vergileri de kaldıramıyor, bir de üzerine yenilerini ekliyorsun. cari açığını sıcak para ve turizm gelirleriyle kapayarak günü idare ediyordun ama beceriksizliğin yüzünden terör yeri haline gelen ülkene turist gelmiyor. memleketi eline verdiğin adamlar darbe yapınca yatırımcı ürküyor. uçağını düşürdüğün ruslar da hem turist hem de ihracat kalemleriyle tehdit ediyor.

satacağımız da pek bir şey kalmadı. köprü filan yapalım şov olsun diyorsun ama oradan da dolar ve euro üzerinden garanti para ödüyorsun.

işte böyle...
Mk engellesi üreten bir ülke değilsin hammaddeyi disardan dolar üzerinden alıyorsun ve gelmiş dolar etkisi ekonomiyi kotulemez zannediosun at agızlı.
açıklanmış olan daralma, bankaların ani şekilde borç yapılandırmalarına girmesi ki ben ilk defa bu kadar yoğun bir yapılandırma gördüm, bu kadar insan iş yapamaz hale gelmesi gibi.
neyse ekonomi iyi dolar yükselsede dimi sanayi sektöründe alıcağın herşeyi yurt dışından dolarla alıyosun ne kadar yükselirse o kadar zam yapma durumundasın zaten adamlarda para yok bide zam yapınca kim ne alıp kim ne satıcak. elinde mal olanın mal elde patlar alınmadığından, olmayan zaten bitmiş..
götünde giydiği donun lastiğine bile zam geleceğini bilmeyen çomar beyanıdır. her haltı üretip dışarıya satıyor sanki amk. dingil buğdayı bile dışarıdan dolarla alıyorsun.
dolarsa dolar; dolmazsa dolmaz. hayat devam ediyor ve etmeli.
doların yükselisi tlnin dolar karşısında eridiğini gösterir.
ancak dolar ile bağıntılı olan ekonomilerde büyük problemler yaratabilir tıpkı bizim gibi.

petrolü ve doğal gazı olar karşılığında alıyoruz. sadecee bu iki kalem ürün bile bizim ekonomimizi alt üst edecek kadar büyük sıkıntılar yaratabilir.

çünkü üreten bir devlet değiliz.
ve üretimler ile yaptığımız ihracatlardan dolar karşılığında bir para kazanamıyoruz.
bu da gayrisafi milli hasıla ve üretimler başında alım güçlerini büyük ölçüde etkiliyor.

ekonominin dolar ile bağıntılı olmadığını düşünen arkadaşlara diyorum ki;

önceden 100 liraya aldığın petrol ile
şimdi 100 liraya alabileceğin bir petrolü araştır.
eğer bu ikisi arasında fark yok dersen ekonomi iyidir.
ama yoksa pert!
ekonomimiz iyi mi ki sanki demek istediğimdir.

herşeyi ithal ediyoruz zaten ne kadar iyi olabilir.

ihraç ettiklerimiz 3'te bir bile değildir.

şimdi bir de dolar çıktı başımıza.
iğne bile üretemeyen ülkenin herboku dışardan aldığını bilip tlnin tarihi çöküşünü umursamayan insanların fikri, mal diycem mal bile bunlardan fazla zekaya sahip.
Evet tabi biz kendimiz herşeyi üretebildiğimiz için dolar 10 tl de olsa ehonomi coh eyi.
ya tabi ne alakası var dolar ile, sanki dolar ile borcumuz var değil mi ? dünyanın kıskandığı 3.köprümüzün yandaş firma ile yapılan günlük geçiş garantili sözleşmemiz bile dolar ile yapıldı, sizi batıracak olan o fahiş fiyata yaptırdığınız, köprü, tüp geçit, duble yolunuz olacak, kendi kazdığınız kuyuya düşeceksiniz.
Ülkenin ekonomisinin çoğu ithalat ile döndüğünü biliyorsak, ekonomi kötü diyemeyiz tabii ki de... Berbat daha iyi bir tabir olacaktır.
dolar yükseldi diye değil kardeş türk lirası sadece dolar karşısında değer kaybetmiyor tüm dünya paralı arasında değersize doğru gidiyor.
suudi riyali tl paritesinde bile riyal tokatlamaya başladı tl yi.
ama sadecece dolar yükselişinden bile senin cebin eriyor.
nasıl mı?
petrol üretimin yok ithal ediyorsun, petrol dolara endeksli. dolar yükseltilçe akaryakıt zamlanıyor.
ozaman noluyor!!!
senin yediğin hıyar bile zamlanıyor.
neden?
çünkü hıyarın da son tüketiceye gelene kadar yani senin sepetine girene kadar taşıma masrafı dahil ediliyor. yani o zamlanan akaryakıt...
çok basit anlattım, hıyara anlatır gibi....

ayrıca az çok grafiğe de bakın derim belki daha da aydınlanırsınız.

görsel
dolar yükselişini sadece global dalgalanmalara bağlayan kişi söylemi.
Kendi içine kapanmış bir ülke olsaydık eyvallah, ancak üretim yapabilmek için gerekli hammaddeyi, hizmet sektörü içinde gerekli ekipmanları dışarıdan temin ettiğimizi düşünürsek, yanlış bir önermedir.

Sürdüğümüz rujun, giydiğimiz kotun bile ithal olduğunu düşünürsek tablo iyice kötüleşir.

Bu demek değil ki ülke battı, abartmayın.