bugün

Aktroller bakın bu tam size göre başlık.
Nickaltında birbirinizi yalamayı bırakın da buraya gelin.
Dolar artsa da sizi etkilemez bunu anlatın insanlara.
+: tanımadığım birinci şahsiyet.
-: tanımadığım ikinci şahsiyet.

+ sen şimdi diyorsun ki dolar yükseldi o halde ekonomi kötü öyle mi?
- evet abi, öyle değil midir? bizim paramızın değeri azalıyor sonuçta.
+ yani ekonomi kötüyse dolar yükselir diyorsun?
- aynen öyle diyorum yahu, iyi misin sen?
+ peki dolar yükselmeseydi ne olacaktı? ekonomi iyiye gidecekti he?
- neyse uğraşamıcam seninle...
+ dur bi dur gitme, bak ne dicem...
- ne oldu söyle.
+ bak şimdi ekonomi iyiye gidiyor olsaydı dolar da düşecekti o zaman demi?
- ya bsg allasen.
abim, aldığımız maaş zammı ile doların yükselişinin oranı 0'ın altında ise bir sıkıntı vardır.
götüm bile gülmekten yoruldu aq.

Dış borcu söyleyen yok.. Lan torunun bile borçlu allahın çoamrı!
yanılgıdır.
ülke olarak boğazımıza kadar paranın içinde yüzmekteyiz.
borçlu olduğumuz paranın.
a haber yazarlık almış sözlükte haberimiz yok. bu entrynin başka izahı olamaz çünkü.

ya da arkadaş ironi yapmış tam anlayamadım.

ama her iki durumda da, aldığınız nefes attığınız adım dolara endeksli bunu bilin. sen dolarla ekmek almıyorsun ama o ekmeği yapan unu dolardan alıyor. sıkıldım bunlara laf anlatmaktan ouf.
hemen a haber izleyin geçer.
saçma sapan bir düşüncedir. oysa hükümetimiz bizim için hayatı kolaylaştırıyorken.

görsel

doları bilerek artırıyorlar zaten. benzinin litresi 1 dolara denk gelsin ki vatandaşımız hesap kitap ile uğraşmasın. anlayamazsınız..
Çok şükür kendi arabamızı , uçağımızı ve Teknoloji ile alakalı her şeyi biz üretiyoruz yoksa ne olurdu halimiz.
Not: çomarspor
ak-götüren partisi referandumdan sonra ekonomi şaha kalkacak diyordu. hani daha kalkamadı.
görsel
yükselmek var yükselmek var.

dolar endeksi yani doların güçlü paralara karşı değeri azalırken türk lirasına karşı değer kazanıyorsa orda bi sıkıntı var.
fakat dolar endeksi artarken tl'ye karşı da artıyorsa çok fazla sıkıntı olmayabilir.

alın size son 1 aylık performans (karşılaştırmalı):

görsel
Hiçbir şeyin ithal edilmediği Türkiye hayalimiz gerçek olursa bu başlık biraz anlam kazanır sanırım.
çok çok kötü bir yanılgıdır.

duyanlar da samanı bile yurt dışından alan bir ülkede yaşıyoruz zannedecek. ne kadar ayıp.

zaten petrolün varil fiyatı da uganda şilini üzerinden belirleniyor. bize ne dolardan.
allah troll ün bile akıllısını nasip etsin dediğimiz konudur. götündeki donun lastiğini bile dışardan dolarla aldığını bilmeyen, bilse de çarpıtmaya çalışan troll beyanıdır.
duyanda faturaları dolar üzerinden yatırıyor benzini mazotu dolarla alıyor sanacak.

ekmek hala 1 tl, prinç, bulgur halen aynı.

provakasyondan başka yaptığınız bir şey yok.
ulan bi dakika. dalga mı geçiyosun arkadaşım dolar yükseldi diye ekonomiyi kötü sanmıyoruz dolar yükseldi diye ekonominin boku yiyeceğini söylüyoruz herşeyini dışardan dolarla ithal eden bir ülkede yaşıyoruz sende öyle san bence.
cahilliktir.

dolar bize ne ki? yükseldi diye bizi etkileyecek anlamına gelmez. önemli olan tl nin düşmemesi. 1 tl, dün de 1 tl iken bugün de 1 tl.
ne dedim lan ben?

(bkz: dengesiz beslenmenin beyin üzerindeki etkileri)
Kendi içine kapanmış bir ülke olsaydık eyvallah, ancak üretim yapabilmek için gerekli hammaddeyi, hizmet sektörü içinde gerekli ekipmanları dışarıdan temin ettiğimizi düşünürsek, yanlış bir önermedir.

Sürdüğümüz rujun, giydiğimiz kotun bile ithal olduğunu düşünürsek tablo iyice kötüleşir.

Bu demek değil ki ülke battı, abartmayın.
dolar yükselişini sadece global dalgalanmalara bağlayan kişi söylemi.
dolar yükseldi diye değil kardeş türk lirası sadece dolar karşısında değer kaybetmiyor tüm dünya paralı arasında değersize doğru gidiyor.
suudi riyali tl paritesinde bile riyal tokatlamaya başladı tl yi.
ama sadecece dolar yükselişinden bile senin cebin eriyor.
nasıl mı?
petrol üretimin yok ithal ediyorsun, petrol dolara endeksli. dolar yükseltilçe akaryakıt zamlanıyor.
ozaman noluyor!!!
senin yediğin hıyar bile zamlanıyor.
neden?
çünkü hıyarın da son tüketiceye gelene kadar yani senin sepetine girene kadar taşıma masrafı dahil ediliyor. yani o zamlanan akaryakıt...
çok basit anlattım, hıyara anlatır gibi....

ayrıca az çok grafiğe de bakın derim belki daha da aydınlanırsınız.

görsel
Ülkenin ekonomisinin çoğu ithalat ile döndüğünü biliyorsak, ekonomi kötü diyemeyiz tabii ki de... Berbat daha iyi bir tabir olacaktır.
ya tabi ne alakası var dolar ile, sanki dolar ile borcumuz var değil mi ? dünyanın kıskandığı 3.köprümüzün yandaş firma ile yapılan günlük geçiş garantili sözleşmemiz bile dolar ile yapıldı, sizi batıracak olan o fahiş fiyata yaptırdığınız, köprü, tüp geçit, duble yolunuz olacak, kendi kazdığınız kuyuya düşeceksiniz.
Evet tabi biz kendimiz herşeyi üretebildiğimiz için dolar 10 tl de olsa ehonomi coh eyi.
iğne bile üretemeyen ülkenin herboku dışardan aldığını bilip tlnin tarihi çöküşünü umursamayan insanların fikri, mal diycem mal bile bunlardan fazla zekaya sahip.
ekonomimiz iyi mi ki sanki demek istediğimdir.

herşeyi ithal ediyoruz zaten ne kadar iyi olabilir.

ihraç ettiklerimiz 3'te bir bile değildir.

şimdi bir de dolar çıktı başımıza.
güncel Önemli Başlıklar