bugün

cahilliğin resmi belgesidir. sanırsın ekmeği, suyu, maaşı dolar ile alıyor sanırsın faturaları dolar ile yatırıyor. dolar ecnebi parası değil mi kardeşim ee türk liramız her zaman değerli. 1 ekmek bile sadece 60 kuruş simit desen 50 kuruş. insaf biraz.
evet evet dolardan bize ne tl bizim için her zaman en değerli. zaten biz piyasa miyasa takmayız dünya deviyiz sonuçta. bizim paramız hepisinden değerli ellaam.

evet arkadaşlar çünkü benzin 5 tl yi yer yer geçmiş durumda ama biz bütün dünyayı tl ile yönettiğimizden benzini de tl ile alıyoruz dışardan. ne alması bize hediye olarak veriyorlar tl yi görünce.

ekonomi çok iyi lan gelsene.
yanlış sanmaktır.
eli dolar' a değmemiş insanın yaptığıdır.
tam tersinin cahiliyet göstergesi olduğu durumdur.

dolardaki yükseliş petrol ürünleri fiyatlarını artırmakta. bu da vatandaşa ürün maliyetindeki artışa bağlı olarak enflasyon olarak dönmekte. öğrenci okula giderken daha fazla ücret ödemekte, çiftçi hasadını toplarkan daha fazla yakıt masrafı ödemekte. bu sadece petrol açısından olan kötüleşme. varın gerini siz düşünün.
borsa 63.000 civarındayken tabiki kötüdür.
kıçına giydiği don'un selülozik boyasının dolarla alındığını , çevresinde gördüğü tüm nesnelerin ya hammadelerinin ya da maddelerinin ithal ürün olduğunu , ayrıca doğalgaz ve yakıt anlaşmalarının dolar ve euro üzerinden yapıldığını , dolar'ın artmasının türk lirasına ve türk ekonomisine olan güven kaybından kaynaklandığını bilmeyen bir adamın kamuoyuna mallık beyanıdır.

mallık beyanınız kabul edilmiştir efenim .

bir insan cahil olurda bu kadar mı patavatsız olur arkadaşım ?
bazı kesimlerin şakşakçıları tarafından açılmış gubidik başlık.
dolar yükselirse ekonomi tabii ki kötüye gider be andavalistan. zira sen benzini dolar üzerinden alıyorsun, ülkendeki ticari taşımacılığın %80'i araç taşımacılığından oluşuyor. bu da halkın alacağı ve içine temel gıda ihtiyaçlarının da olduğu tüm ürünlere zam gelmesi demek. zira satıcı, malın nakliyesindeki artışı tüketiciye yansıtır ben daha az kar edeyim demez.
bunun yanında pahalı ve lüks tüketime giren her ürün yine dolar üzerinden gelmekte, yurtdışından aldığın hamadde de döviz cinsinden, arabalar, pırlantalar, kıymetli fabrika malzemeleri hepsi dolar üzerinden, dolayısıyla doların artması demek ithalat yapan her firmanın zarar etmesi, ihracat yapanların da çoğunun hammaddeyi yurtdışından alması nedeniyle yine zarar etmesi demek.
etrafındaki bir esnaf ile konuş bakalım doların artması nasıl sikmiş onu anlatsın.
öte yandan, bütün bunları geçtim, doların artması demek aslında doların reel olarak artışı değil senin paranın dolar karşısında değer kaybetmesi demek, dolar ne kadar artarsa senin yerli paran o kadar değersizleşiyor demek ve bunun ekonomiye zararı olmadığnı söylemek için gerizekalı olmak lazım, net.
siyaseten kötü olsa da bizim gibi cari açığı olan ülkelerin ithalattan vazgeçip üretime dönmesi açısından iyidir.
türkiye de imalat sanayi nin durumu içler acısı.
ekonomi bilgim iyi değildir. zaten olsaydı boşanmazdım. o yüzden konuyla ilgili yorumum hatalı olabilir. ekonomist arkadaşlar bilgi özelden bilgi verirse sevinirim.
doların yükselmesi demek, aslında türk lirasının değerinin düşmesi anlamına gelmez mi? ana para birimin değerinin düşmesi de ekonominin gidişatı ile doğru orantılıdır diye düşünüyorum.
bankalar sürekli gereksiz döviz alıp doları yükseltiyor, Türkiye' de yeterli bakliyat, patates varken depolara kilitleyip fiyat arttırıp enflasyonu yükseltmeye çalışıyorlar.

eczacılar odaları birliği çıkıyor Türkiye'de 475 ilaç tükendi diyor.

Koç grup TÜPRAŞ ı tadilat bahanesiyle 15 günlüğüne kapatıyor.

nakliyeciler köprüyü bahane edip 4 gün istanbul' a sebze meyve çekmeyeceklerini söylüyor ve bunların hepsi ayni anda oluyor.

https://www.facebook.com/...i/posts/788254754536898:0
yerli üretimin yüzde yüz türk malı ile yapıldığını zanneden arkadaşlarca ekonomiye faydası olduğu savunulan durum. koç senin yediğin simitin üzerindeki susam da ithal, tarlaya döktüğün gübre de ithal, yerli kıyafetlerin kumaşı da ithal, her şeyi bırak tüm üretim tesislerinde tüketilen elektrik, ithal edilen doğalgazla sağlandığı için herşeyde var dolar, bu nedenle doların artmasının ekonomiye faydası 0dır.
doların yükselmesi hazırcılıktan uzaklaşmamız açısından iyidir.
bazıları diyor ki, ihracat için de ürün ithal etmek zorundayız ve bu da dolarla alınıyor, iyiya işte senin aklın, mühendisin,teknisyenin, tornan yok mu, çalıştır kafanı ithal etme, kendin yap. yapamıyorsan alama da yapmak için içinde güç biriksin.
yoksa inşaatla, emlakla ekonomi bi yere kadar yürür.
ne kadar çabuk üretmeye başlarsak o kadar iyi.
japan arabaları 50 senede piyasada tutulur hale gelmiş, ilk Toyotalar dünyada gırgır konusu olmuş.
kriz olsun diye dua edip kriz olunca da bak kriz ne kadar kötü diyen gavat zevatın pek hoşuna giden sanma halidir. lakin ekonomiye dair bilmedikleri bir kucak mevzudan dolayı uzun vadede tam karşısında durdukları hükümet bu meseleden karlı çıkacaktır. çin'in parası dünyanın en değerli parasıdır değil mi asaf savaş akat'larım.
Çok yanlış yapmaktadır. Bu tıpkı milyonlarca işsiz olan ülkede ekonominin ve istihdamın gelişmediğini söylemek gibidir. Halbuki öyle şey olur mu o kadar insan 3 ay verilen işsizlik maaşı çok iyi bir hayat standardı sağladığı için işsiz kalmayı tercih ediyorlar. Ekonomi süper ya. Ooo var ya bir görsen uçuyor.
cehaletin dansikasıdır. ekmeği sanki dolarla alıyor hayatında dolar görmemiş tipler triplere giriyor. evet.
cahil comarlarin dusuncesi.

hayatinda dolar gormemis tipler ekonomi goygoyu yapmasin.
Ülkeniz üretime dayalı değil tüketime dayalı olduğu sürece doların yükselmesi risktir.*
sahsen ben tl 1981 den beri en dusuk seviyesine dustu diye ekonomiyi kotu saniyorum.
Merak edilmesin. Bir süre sonra dolara verip borsaya girerler.. Bu hep böyle sürer gider.
cahil edebiyatı.
şimdi mutlumusunuz ya la dinciler

dolar 2 kuruş yükseldi diye ecevite

kasa atan dingiller şimdi niye ortada yoklar

cevap ; kasımpaşalı kan alır, gözünden, koyar pardon oyar.
gerizekalinin onde gideni tip dusuncesi.

ulan aldigin iki uc ekmek, hayatinda dolar gormemissin, gelip ekonomi kotuye gidiyor diye agliyorsun. otur ekmegini ye. ekonomimizi almanya kiskaniyor. almanya kiskaniyorsa ekonomimiz iyidir.
tüm birikimini bir süre önce dolara çevirmiş olan şahsımın içinde bulunmadığı durumdur. yükselebildiği kadar yükselsin amk, mutluluktan 8 köşe oluyorum. Doların yükselmesinin gerçek etkilerini de çevremdeki ehonomi çoh iyi ya, alamanya bile bizi kıskanıyor diye atıp tutan ama kahvede içtiği çayı bile veresiye yazdıran akçomarlar üzerinde yavaş yavaş gözlemliyorum hamdolsun.
"dolar yükselse ne olur sanki elin gavurunun parası ..." mantalitesiyle örtüşen başlıktır.

akp nin yol açtığı bir rezillik hezeyanı daha ...