bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1953 yilinda paris´de ölmüs olan Belcikali jazz gitaristi, kompozitör. Avrupa Jazz´inin babasi ve kurucusu olarak anilir. Django Reinhardt 1930 lu yillarda paris´de kafelerde calmaya baslayarak müzik hayatina ilk adimi atmistir. 30lu yillarin sonuna dogru, Pierre Nourry, Charles Delaunay ve Stéphane Grappelli ile birlikte "Quintette du Hot Club de France" isimli grubu kurarak Avrupa´da ilk jam sessionlari yapmaya baslamistir. 1946 yilinda Amerikada bir turneye cikmis ve burda duke ellington ile birlike calmistir.
  müziginde 3 ögenin karisimindan söz edilebilir :
  öncelikle 20 li yillarin New-Orleans-Jazz sound´u, fransiz wals´leri ve son olarak Gypsy-Swing olarak bilinen geleneksel avrupa tinilari. Kendisi nota okuyamasa da ünlü kemanist (bkz: Stéphane Grappelli) ile sürekli birlikte calismasi nedeniyle besteleri sürekli yazili nota haline getirilmistir.
  Öldügü gün, dünyanin en saygin jazz topluluklarindan modern jazz Quartet adina "Django" isimli bir parca bestelemis ve calmistir.

  bir Quintette du Hot Club de France performansi icin :
  http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search+=
  1 ... jazzmatass
 2. 2.
  (bkz: minör swing)
  ... ciddi kisi
 3. 3.
  sanat var.
  1 ... glsss
 4. 4.
  18 yaşında başından geçen bir yangında vücudunun yarısıyla beraber sol elinin yüzük ve serçe parmakları yanar. geriye kalan ömrü boyunca kısmen felçli parmaklarını akort için kullanır ve bütün sololarını geriye kalan iki parmağıyla çalar.

  minor swing, september song, in a sentimental mood ve brazil yorumları daima doğru zamanda doğru yerdedir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/django_reinhardt
  ... penguen pertev
 5. 5.
  adının başındaki d'nin okunmadığı adam.
  ... yeksin
 6. 6.
  kanaatimce son yüzyılda yetişmiş en yetenekli gitar virtüözüdür. gerek iki parmağıyla attığı hızlı ve bir o kadar kulağa hoş gelen soloları, gerek kemanın veya diğer enstürmanların coştuğu yerlerde "aah yeah, man" diye bağırmasıyla gönüllere taht kurmuştur.

  ayrıca kendisi gitardan öte kemanı da çok güzel çalmaktadır.
  ... besinci gunun safagi
 7. 7.
  gypsy swing'in ilahi, azmin bedenlesmis hali, gunesin altinda yurumus en yetenekli gitarist ve essiz bir muzikal deha. django reinhardt budur. cok da guzel sigara icer.
  ... kuchiki byakuya
 8. 8.
  Serge Gainsbourg bir zamanlar etrafımda django'nun sol el parmağı kadar arkadaşı kaldığından bahseder.

  bu kalan arkadaşlarının django'nun gitar çalışının önemine mi vurgu yapmaktadır yoksa bir imada bulunmadan yalnızlığından mı şikayet etmektedir bilinmez.
  ... ortak oyku
 9. 9.
  (Jean Baptiste "Django" Reinhardt), (d. 23 Ocak 1910 - ö. 16 Mayıs 1953) Belçikalı çingene caz gitaristi.

  Avrupa'da doğmuş olan ilk önemli caz müzisyenlerindendir. Tüm zamanların en ünlü caz gitaristlerinden biri olarak bilinir. "My Sweet", "Minor Swing", "Tears", "Belleville", "Djangology" and "Nuages" en çok tanınan bestelerinden bazılarıdır. Stéphane Grappelli ile birlikte önemli çalışmalar yaptı.

  Birçok müzisyen Reinhardt'a hayranlık duymuş ve ondan etkilenmiştir; bu isimler arasından, klasik gitarist Julian Bream, latin rock müziği sanatçısı Carlos Santana, blues efsanesi B.B.King, Black Sabbath üyesi Tony Ionmmi, Stevie Ray Vaughan, Mark Knopfler, Les Paul, Joe Pass gibi sanatçılar sayılabilir.

  18 yaşındayken, yaşadığı karavanın yanması sonucu kolları ve bacakları ciddi derecede yaralanmış ve sol elinin yüzük ve serçe parmağı kullanılamaz duruma gelmiştir. Doktorların tekrar gitar çalmasının imkânsız olduğunu söylemesine karşın Django soloları işaret parmağı ve orta parmağını kullanarak çalmış yaralanan diğer iki parmağını da bazı akorları çalmada kullanmıştır.

  John Lewis'in Reinhardt için bestelediği "Django", Miles Davis'in de yorumladığı bir caz standartıdır.

  Reinhardt 2005 yılında Flanders'de yapılan bir seçmede gelmiş geçmiş en büyük Belçikalı'lar listesinde 66. sırayı almıştır.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Django_Reinhardt
  ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  her gitaristin parçalarına çalışması gerektiği, gypsy jazz deyince akla gelen ilk isim olan belçikalı müzisyen. sigara içmek de pek yakışıyor kendisine. minor swing demeden olmaz:

  https://video.uludagsozluk.com/v/django-reinhardt-165999/

  1 ... misirkalyonigne