bugün

deli yürek-kuşçu
öyle bir geçer zamanki-balıkçı

köpekçi, kedici diye devam eder bu. dünyevi ihtiyaçlardan elini ayağını çekmiş lakin manevi bir arayışa da yönelmeyip öyle arada kalmış olan ve bu boş zamanı ana karaktere söyleyebileceği etkileyici cümleler bulmakla geçiren adamlardır bunlar. sakal şarttır. bir de demli çay evlerinin demirbaşlarıdır bunların. o paraya para demeyen ana karakter hiçbir yerin çayını beğenmez bu filozofların çayını beğendiği kadar.
ezel - ramiz karaeski.

kurtlar vadisi - ömer baba.
kurtlar vadisi-ömer baba
çocuklar duymasında işsiz güçsüz bi eleman vardı adını unuttum, öyle bir konuşuyor ki bilmem ne filozofu diyorlardı ama unuttum.

edit: elemanın adı mustafa aliydi. hatırlatma için nfk41 e teşekkürler.
Beşinci boyut: sürmeli dede
ve çırağı her meslekten salih.
how i met your mother- barney stinson.
survivor ünlüler gönüllüler - nihat doğan
ama pardon ya o dizi değildi di mi. pardon pardon nihat doğan da filozof değil, kendini filozof zanneden bir asalaktı di mi.
house md - gregory house
öyle bir geçer zaman ki - balıkçı ( hikmet karcı )

adamın tip sakal söylemler , filozof resmen aynı dizide cemile kareteride bir ev hanımından beklenmiyecek afrodizmalar sergilemekte .

asıl merak ettiğim senaryoyu yazan filozoftur .
küçük onur - gecelerin yargıcı.

bilenler hatırlarlar. ömer baba, balıkçı, kuşçu falan halt etmiştir gecelerin yargıcı'nın yanında.
biraz eskilerden geliyor:
(bkz: ekmek teknesi - heredot cevdet)
özellikle türk dizilerindekiler felsefeleriyle kafa patlatan ve gereksiz uzun cümleler kuran karakterlerdir.
düşünceler kendilerine ait olmadıkları için gözümde hiçbir filozof değeri taşımayan üstelik kendilerinin de çoğu söyledikleri şeyden bir şey anlamadıklarını düşündüğüm dizi karakterleri. (bkz: dediğimi yap yaptığımı yapma)
nirvanaya ulaşan için; ramiz karaeski
Cocuklar duymasindaki sisko ve sakallı amca.adını unuttum..
(bkz: forza heredot)
çocuklar duymasın - mandıra filozofu.
john locke'tır.
(bkz: lost)
cinayetlerin çözülmesinde ki zekası ve üstün yeteniğiyle behzat ç.
The big bang theory - sheldon cooper *
çok büyük bir sürpriz olmaz ise, türk dizilerinde
(bkz: balıkçı)