hiç gerçekleşmeyecek olan cümle.

(bkz: çaktırmadan bkz)
siz gidin memleketin sokaklarını savaş alanına çevirin, sonra divlet bize yordim etsin deyin. hassiktir lan.
(bkz: cennet mahallesi)
(bkz: sana belediye baksın emi)
5421197956431315787486431684845015645 çocuk doğurduktan sonra kurulan cümle.

-divlet bize yordim etsin!
+başka ?
-çocuklarıma iş bulsun.
+daha daha ?
-ee bize araba da alsın, kocamı da emekli etsin.
+bu kadar mı ?
-yetmez mi ?
+yetmez tabi. ülkemiz için yaptıklarınızdan sonra.
-evet evet haklısınız. o zaman divlet bizim götümüze koysun.
+okey let's go.
cümlenin doğrusu şöyledir: devletika bizişka yardımka etsinov.
divlet zaten size yordim etmiş edeceği kadar. şu an şırnak'a bağlı bir mezrada 200 kişiyi okutan bir okul var. 3 katlı asansörlü yalıtımlı her tarafı mermerlere döşenmiş... batıda kesinlikle bulunmayacak bir okul. çocuk yapsılar diye para da veriyorlar. elektriklerini bedava kullanıyorlar divlet buna göz yumiyi. ondan sonra devletin trafolarını patlatın. sonra devletin polisine daşşş atın. sonra sloganlar atın. hainlik yapın divlet size yordım etsin. "allah versin."
(bkz: devletin buna bir sey yapmasi lazim)
*niye ki ?
-yov ben arvadi zikemiyem . zikim kalkmiyi lo. divlet bir zikimi galdirsın.
*daha iyisi var .yapsın mı ?
-yapsin lo. ama o nekü ?
*senin yerine hatuna bassin.
- napak lo. amma yeşil karta zam istiyem. hem kariyi zikecen. hem maaş vermicen. olmaz.
-divlet bize yordim etsin.
-git çoliş qazan ye naomissiz.
al bobayi.
(bkz: insanların aksanıyla dalga geçince komik olmuyoruz)
(bkz: devlet bize bakmıyor/#12594007)
--spoiler--
devlet bize bokmiyi!
--spoiler--
faşistliğin ve kürt fobisinin şive yoluyla dışa vurumu. sosyolojik ve tarihi çıkarımlardan yoksun yapılmış üçüncü sınıf tahliller neticesinde varılan duygusal hezeyanlara fikir süsü verme çabası.
insan olmalarını bir kenara itip, aklılları sıra dalga yapmaya çalışırken kurdukları cümlelerden birisidir. ama sonra bilirler 13 tane şehit verdik içimiz kan ağlıyor demeyi. derler kardeş derler.
asıl garip olan şudur eğitim ve yatırım götürmediğin bir coğrafyanın insanlarını türkçe konuşmaya mecbur kılacaksın ve yine o insanlarla eğitimini almadığı bir dili konuşamadığı için dalga geçeceksin. ironinin amına koymak bu olsa gerek.
Tum bakkallari, otelleri vs.leri aldilar amk daha ne yardimi.
Egitim götüren öğretmenleri taşıyan otobüsü makineli tufeklerle tarayan, yapılan yatırımlarda ekmek parası kazanmak için çalışan mühendislere el bombası ile saldıran bir takım mahlukun ironik bulduğu cümle. ironi de bilirlermiş, bak sen...
-selam ben devlet soruları alayım.
-bağa yardım et
-kıpırdama yat yere, lanet olası pislik kıpırdama, ha şimdi söyle
-olim sen varya sen çok yanliş bir bir insansin haa
doğulu vatandaşların, anadolu ve ege köylülerinden farklarını açıklayan cümle. buralarda insanlar suyunu kendisi getirir, yangın çıksa üzülür ama yine devam eder çalışmaya, misafir geldiğinde evinde misafir eder, öğretmen ve imam gibi köye gelen memurları baş tacı ederler. ancak doğu'da ki kültür bunun tam tersi. adamın tarlası yanar devlet bana yardım etsin der, vergi vermez, öğretmenleri öldüren eşkiyalara sahiptirler. lan biz harbici salağız vergi vermekle uğraşıyoruz.
Devlete 1 kurus bile vermeyenlerin talebidir genelde.
Sen devlete verme, devlet sana niye versin?