1. 1.
    adet döneminde kanın dışarı atılması için uterus (rahim) kasılmasına bağlı olarak salgılananan prostaglandin denen maddelerin ağrıya yada ağrı duyarlılılğının artmasına sebep olması,
    prostaglandinler ilaçla baskı altına alınabilir, ağrıda geçer.
    2 ... kirikminare
  2. 2.
    *işyeri doktorunun her ay bana verdiği birgünlük raporda yazan anamın ağladığı günlerin tıbbı karşılığı...
    3 ... cidosmidos
  3. 3.
    bunu erkeklere anlatmanın bir yolu olması gerekir diye düşündüren dehşet sancı. bu düşüncenin ardından erkekler için tanımlamak gerekirse; birinin sizin testislerinizi hem sıkıp hem de aynı anda son hızla aşağıya doğru çektiğini düşününüz. bu şekilde bir tanım erkeklerin empati yapabilmesinde yardımcı olmaktadır.
    5 -1 ... ereskigal
  4. 4.
    Gece saat 02.00'de yatmış olan kisiyi sabah saat 6.00'da ziplatir.
    1 -1 ... doctrine
  5. 5.
    adetten birkaç gün önce her akşam ve adet süresince papatya çayı içilerek azaltılabilecek ağrı. *
    2 ... hadi beni guldur biraz
  6. 6.
    tedavi için:
    prostoglandin seviyesini düşürmek için oral kontraseptif (doğum kontrol hapı)
    prostoglandin sentez inhibisyonu için ibuprofen, naproksen, nsaii kullanılabilir.
    pek kullanılmayan cerrahi tedavi yöntemi de presakral nörektomi.
    1 -1 ... guilliermondi
  7. 7.
    kahr-ı beladır. kusturana kadar ağrıyı yükseltir, 40 derece sıcaklıkta battaniye altında tir tir titretebilir de.
    1 ... bana bir sarki soyle
  8. 8.
    ağrılı adet görme manasına gelen tıbbi terim.
    düzenli adet görenler için çaresi mevcuttur:
    adet başlamadan 3 gün önce sabah akşam bir tane nsai sınıfından ağrı kesici(majezik, aspirin, dolorex, apranax vs ) kullanıyorsunuz, ve adet başladıktan sonra 3 gün sabah akşam birer tane daha, adet sancısını 3 siklüs içinde düzeltmesi gerekmekte.
    not olarak %50 olguda kanamayı azaltırken %50 olguda artırabilir.
    1 ... trust me i am a doctor
  9. 9.
    an itibariyle inleten olaydır. agrıdan insanın başını döndürebilir o derece.
    1 ... manwex
  10. 10.
    Ağrılı mensestir. Sosyal hayatı etkilemediği sürece dismenore kabul edilmez. En sık reprodüktif dönemde görülür.
    NSAII larin mens ağrısı başlamadan 24-48 saat alınması ve 2-3 gün kadar kullanılması gerekir.
    -1 ... kurtar beni