bugün

erbezi. kasaplık hayvanların erkeklerinin lezzetli bir organı, billur
(bkz: haya)
(bkz: gulli)
Erkeklerde üreme hücrelerini oluşturan, aynı zamanda eşey hormonları salgılayan bir bez niteliği de taşıyan organ, erbezi.
erkekler arasında tesis dendiğide olur.
yarın testis gibi soguk espri türevlerine de rastlanmıştır.
üreme hücrelerini üretmeleri nedeni ile eksokrin ve erkek eşey hormonunun üretmeleri nedeni ile de endokrin bez özelliği gösteren organdır. bu hormon olayını leydig hücreleri düzenler.
leydig hücreleri , testosteron hormonunu üretirler. erkekliğin, morfolojik ve fizyolojik karakterlerinin belirlenmesinde fonksiyoneldir. * *
leydig hücrelerinin fonksiyonunu ne düzenler dersek; hipofiz bezinin hormonlarından birisi olan luteinizan hormon düzenler.
hipofiz; endokrin pankreasta görevli bez.
luteinizan dişi üreme sisteminde yardımcı hormon aynı zamanda.
kelimenin sözlük anlamıyla hiç bi alakası olmadığı halde, bir atasözümüzün tarafımdan yanlış anlaşılması neticesinde, yıllarca sulara ait bişi olduğunun zannettiğim kelime.

kanıt: su testisi su yolunda kırırlır

o dönemde testinin de ne demek olduğunu bilmediğimi şuanda farketmekteimdir.
öz türkçesi taşak olan ama uludağ sözlükte gavurcasının yazılmasının serbest olduğu, türkçesinin yasak olduğu erkeklik organı. ceninlerin ana rahminden önce bekledikleri yer.
Memelilerin erkeklerinde bulunur, erkek olmak için gerekli ama yeterli değildir. eksikliği durumunda evrensel kumarda (üreme yarışı) kaybetmenize sebep olur.

iki tanedir, ikisi yanyana olduğu için bütün risklerde yedeği de riske girer. ikitane olmasının pek anlamı olduğunu sanmıyorum.

Tekme yiyene kadar varlığı ve yokluğu pek düşünülmeyen bir organdır. ikincil önceliklidir. Saymaya 1 den başlarız.
sağı ve solu farklı uzunlukta olan erkek organı.
erkek adamda 6 okka bulunur...
beş okka testisli kadınlar da vardır, çakmak cebinden 10 tane testisli çıkarır.
bu aralar gerçek testisli insanlara hasret kaldık,herkes bir tuhaf olmuş.
taşak, 11. y.y.'dan kalma öztürkçe kelime. hep nasıl türetildiğini düşünmüşümdür. kafama en çok yatanı "taşan şey" olabileceğidir.
ayrıca (bkz: elephantiasis)
(bkz: keşiş)
Ergen fillerde 7 kiloya kadar ulaşırlar, bir tanesinin ortalama büyüklüklüğü bowling topu kadardır.
sperm üreten bir çift erkek üreme organıdır. funiculus spermaticusa asılı olarak scrotum içinde yer alır ve sol testis daha aşağıdadır. Böylece günlük hayatta rahatsızlık verici çarpmalar olmaz. bir de erkekte ikincil sex karakterlerinin oluşmasını sağlayan testosteronu yapar.
padişahların vezir sayısına göre artıp azalabilen ve yön tayininde de kullanılan avuç-
landığında elipsoid hissi veren organlar.
(bkz: inşallah testis kanseri olursun)
(bkz : testiler)*
(bkz: real testis)
öğretmen: çocuklar bugün test yapıyorum.
sınıf: yaşasın, testis. *
billur olarak da isimlendirilebilir.
kipa da şahsen dana billur görmüştüm ve oradaki görevliye bunun ne olduğunu sormuştum.
afedersin abi ama dana taşağı cevabını alınca şoka girdim tabii...

o günden beri billur tuz gördüğümde gülümserim.
Testis sicakligi normalde 32 derecede korunuyormus, gunde 30 dakikalik 43-45 derecede yapilan banyolar ve testisleri bez baglarla govdeya yakin tutmak sperm sayisinda azalmaya, kisirliga yol acabilirmis, anlami: kucaginiza amd islemcili laptop koymayin.
japonya'da geleneksel olarak kisir erkeklerin, kisirliklari gecene soguk suyla banyo yapma zorunlulugu ise bu durumdan kaynaklaniyor olabilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar