(bkz: ahahahahahahahahahahha)
sene:2010
mekan: gaziemir

göstere göstere aynaları koltuğu ve direksiyon yüksekliğini yani arabada kişisel olarak ayarlanabilen ne varsa gözetmenlerin gözlerine soka soka ayarladım. ''tamam önemli değil başlayalım'' uyarısı almam da gecikmedi. direksiyon sınavına arabayla gelen tip olarak bi elim direksiyonda bi elim viteste gayet rahat bir kullanımla parkura başladım. ilk sağa dönerken hızım 60 civarıydı.
sonra kırmızı ışıkta arac beyaz çizgiyi geçtiği için uyarı aldım. hemen ardından kalkışta beni farketmeyip üzerime süren diğer sürücü adayından; ani bir manevra ile kıl payı diye tabir edilen farkla kurtuldum. görevlilerden biri '' iyi kurtardın dedi.'' ''işte bunlar bir ay sonra trafiğe çıkacak ne yazık ki.'' dedim. diğer görevli '' merak etme o bu sınavdan kaldı'' dediği anda yüzüme bi gülümseme yerleşti. sonrasında başarılı bir geri parktan sonra -parkurun yarısına tekabül ediyor- tamam buradan geri dönebiliriz uyarısı aldım. ''ulan dedim sıçtık kesin kalıcaz. niye geri döndürsünler ki aq?!'' soruyla parkurun başlangıç noktasına geri döndük. ve geçtiğimi hemen orada öğrendim.
Yarın yapılacakmış.

çevrenizdeki sınav alanlarını tespit edip yarın sabah 9 sularında hazır olun. Ne kadar kadın varsa üzerine sürüp, korna çalıp, ışıklarda panik yaptırıp ehliyeti almaması için uğraşmalıyız.

ilk başta canice gelebilir ama kurtaracağımız canları düşünürsek yapılması elzemdir.
Üçüncü viteste kalkış yaptığım sınav.
hoca diyip başıma koydukları adama araba kullanmayı öğrettiğim sınavdır.
Yarın saat 3:30 da gireceğim sınav.Benden sonrada ablam girecek.Eğer ben kalır da ablam geçerse babamın dilinden kurtulamam :(.
Sınav parkurunu 6 gün boyunca hergün 2 saat turladım.Ama sınava kadar aradan 20 gün geçti.Yokuş kalkıştan korkuyorum.
Bir aksilik olmazsa büyük ihtimal geçerim.
Park etme dışında korkulacak bir yanı olmayan sınav. Parktaki hamleleri iyi yaparsanız kesinlikle ilkinde geçilir.
iki şeye çok dikkat edin.
1- stop etmeyin
2- paralel parkı doğru yapın
Ha bir de artistlik yapmayın.
in arabadan aşağı sözü duyulduğu an dünyanız başınıza yıkılır.
Zamanında 100 (yüz) ile geçtiğim sınav.

Not : inşallah kalırsınız acemi ibneler heheh.
Biraz sonra girecek olduğum sınavdır. Editleyeceğim...

Edit: Sınav güzergahını değiştirmişler daha karmaşık hale getirmişler. (Bursa, Osmangazi bölgesi için söylüyorum.) Parkı yapan ve heyecan yapmayan herkes rahat geçer. Başarılar...
bugün saat 15:30 girdiğim sınav.sıcağı sıcağına anlatim.

bu gözler neler gördü bir bilseniz.sınava sınavımın olacağı saatten 35 dk erken gittim.bizim kursun arabalarının yanına geldim.başka bi kurstan cocuk tam tali yoldan ana yola girerken 30 sanıye once basladığı sınavı stop ettirerek tamamlayamadı tabi hemen indirdiler sınavı 30 saniye sürdü.ben bu durumu görünce biraz heyecanlandım.sonra bizim kurstan 2 kişi biri kız biri erkek sorunsuz kalktılar.aradan 3 dakika geçti arka koltukta geri döndüler onlarda stop ettirmiş indirmişler direk onların sınavı da yaklaşık 3 dakika sürdü.öbür kurs arabaların ki de farklı değildi benim gözlemlediğim kadarıyla 12 araba vardı bütün öğrenciler ilk 5-6 dk sürecinde arka koltukta geri döndüler.sadece bir tane kız farklı bir kurstan tamamladı parkuru.sonra benim sıram geldi 15:30 da bindim.

önce emniyet kemerini taktım debriyaj bastım bacağıma heyecandan titreme geldı kalkıcam kalkamıyorum :dnefes aldım butun ayarlamaları yaptım titreye titreye debriyajtan kaldırdım kavrama noktasını yakaladım araba kalktı.sonra hızlandım ani olarak 2. vitese geçtim park alanına gidene kadar 3 dk düz yolda 30 la gittim.sonra park alanına gittim arabadan bi gözetmen indi.parkta heyecanlandım tabiki tam sağ tam sol yaptım sonra düzeltim öne doğru dışardaki gözetmen hocam bakarmısınız yaptı korktum birden hatalı parkettiğimi düşündüm.sonra enfes olmuş hocam bizi neden acemi şoförlerle meşgul ediyorsun bak adam usta şoför helal olsun dedi benim bidaha binmeme gerek yok yaptı gülerek .yok hocam ne ustalığı heyecandan bacaklarım titriyor dedim gülerek.hocalarda bunu söylemeseydin dediler güldüler :d. neyse parkı sorunsuz yaptım.biraz geri alıp park alanından çıkacakken son anda el freni aklıma geldi. allah'a şükür el frenini indirdim.geri geri 30 metreyi sorunsuz yaptım ordan yokuş kalkışa gittim.en çok korktuğum yerdi kendisi.bacaklarıma tekrardan bi titreme geldi ne zaman debriyaja bassam sol ayak titriyordu.debriyaj fren yaptım debriyajtan ayağımı yarıya kadar getirdim hafif bi titreme geldi ama frenden ayağımı hafif kaldırınca geriye gidiceğini farkettim frenden kaldırmadım debriyajtan biraz daha kaldırdım ayağımı sonra frenden de kaldırınca arabayı sorunsuz kaldırdım. neyse geri kalan düz yolda hocalar etraftaki evler hakkında muhabbet ediyorlardı sonra merak ettiler nerde okuyorsun dediler.dumlupınar üniversitesi dedim bölümü sordular inşaat mühendisliği dedim helal olsun dediler etraftaki evler hakkında inşaat mühendisleri de iyi kazanıyor ha dediler.güldüm.ana yola geldiğimde 3. vitese geçtim 40-50 arası gittim.parkuru tamamladığımda daha 7 dk vardı devam ettirdiler.farklı bir yola götürdüler tam ana yoldan sokağa girecekken önüme yayalar atladı bende debriyaj fren yaptım tabi.vitesi 1 e aldım sorunsuz devam ettim sınavım tam 35 dk sürdü.geri döndüğümde sordum hocam geçip kalmadığımı nerden öğrenicem dedim pazartesi belli olur dediler.indim kurs hocam yanıma geldi.dedi büyük ihtimal geçtin yani bence ben pek yanılmam 1 2 yerde hata yaptın ama adamlar fark etmedi.bende fark etmemiştim 3. vitesle giderken kırmızıda geçmişim meğersem neyse adamlar farketse indirirlermiş farketmemişler.sadece ben fark ettim o yüzden bişey demedim dedi ama bana kalırsa geçtin sen dedi tekrardan.geçtim mi kaldım mı bilmiyorum.detaylıca anlattım pazartesi geçip kalmadığımı editlerim .

edit:Bugun arayıp sordum, sınav durumum başarılıymış.
Bugün geçmiş olduğum sınav. ikinci girişimdi, bu defa da olmazsa diye içimde bir korku olsa da sınava rahat girdim. Stres yapmamanız ve stop ettiririm korkusu taşımamanız gerekiyor.

Son olarak, başlangıç noktasına sürücü koltuğunda gelip turu tamamlamanın keyfi başkaymış.
Az önce 2. kez kalmış olduğum sınav. Işıklardayken stop ettirdim hem de 3 kez üst üste. Normalde bir ralli yarışçısı gibi araba süren ben, sınav anında mala bağlıyor. Öyle saçmalıklar yapıyorum ki kendime inanamıyorum. Heyecanlı da değilim tam tersi ölü gibi bir insanım.

Sonuç: Ehliyet almaktan vazgeçtim. Bi sikimi beceremeyince hemen pes ederim zaten amk.

edit: sınavı 3. seferde geçtim. sınav sabahı kafam baya rahattı, güle oynaya geçtim.
birkaç hafta önce arabaya bindikten 5 dakika sonra hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlayıp inmeye çalıştığım sınav.

2 sene önce yaptığım kazanın etkili kayıpları son sürat ilerlerken hayatım üzerinde, tekrar ve başka bir ülkede ehliyet almaya cesaret etmiş olmam bile büyük başarıydı benim için.

sınavı göz yaşlarımdan ödün vermeden, titreyen ellerimin koyu kırmızı tırnakları direksiyonda sarsılırken bitirip ehliyetimi aldım. fakat araba kullanabilir miyim, bilmiyorum. Härnösand'da yaşadığım ve yaşattığım tarihin tekerrür etmesi, diğer kız kardeşimin ölümünü de ellerimden beyaz bir tuvale kara kalemle çizmem demektir çünkü.
Bunu geçemeyen trafiğe çıkmasın, lütfen.
Sanırım ak parti'nin yaptığı olumlu düzenlemelerden biri.
aracı yokuşta kaldırın, kaldıramıyorsanız kalırsınız!
Aracı iki hamlede boyunun 1,5 katı alana park edin, park edemiyorsanız kalırsınız!
emniyet kemerinizi takın, takmıyorsanız kalırsınız!

ehliyet almak için yapılan son sınav.
Zamanında eğitmenlik yapmış biri olarak taktik veriyorum ;

Kalkmadan önce oturun koltuğunuzu ayarlayın , kemerinizi takın , dikiz aynasını ayarlayın ve yan aynaları ayarlayın. Daha sonra arabayı çalıştırın (sakın ola hareket ederken stop ettirmeyin) yalnız kalkarken atıyorum sağ tarafında iseniz yolun sola sinyal vererek kalkın ve yavaş yavaş harekete başlayın. Yüksek ihtimalle yolda sizle konuşacaklardır. Sakın ola konuşurken gözünüzü yoldan veya aynalardan ayırmayın onlara doğru döner bakarsanız direkt kalırsınız. Şerit değiştirirken ve dönerken mutlaka sinyal verin. Dururken de mutlaka yavaşça durup debriyajdan ayağınızı hemen çekmeyin. Şeklinde öneri verebileceğim sınavdır.
Bir aksilik olmazsa aralık ayında gireceğim sınav. Yağmurlu olmasa bari havalar.
Ne kadar kadın varsa kalmasını dilediğim sınav. Umarım geçemezsiniz.
Bu ay gireceğim sınav.
Derslerde pek bir sıkıntım yoktu bakalım artık.
şu eğitim hayatımda başarılı olduğum ender sinavlardan.
Kısmet olursa haftasonu çayımı kahvemi alıp park edenleri , edemeyip direksiyondan indirilenleri izleyeceğim sınav.

Sınav parkuru Evimin önünde.
Sınava giren insanların yakınları tarafından çekirdek çitlenerek izlenir.
Benimkini öyle izlemişlerdi ben de öyle izliycem.

(bkz: çekirdek çitleyerek direksiyon sınavı izlemek)
Ağzına tüküreyim 1saat sonra gireceğim sınavdır elim ayagım tıtrıyor mına koyyim nasıl korkuyorum sanki baslar baslamaz stop ettircem ve herif bana in asaa tipine sıctıgım dicek herkesin önünde rezil tüsvaaa olcakmısım gibi hunhür hüngür aglamak istiyorum gitmek istemiyorum allahım sen yardım ettt

Edit : gectim mkk.