bugün

dinden çıkmaya sebebiyet veren eylemlerden birisidir.
(bkz: tck 125)
birtakım insanlara yaranmak için yapılabilecek en sağlam harekettir.
765 sayılı TCK'de 175. maddededir. Buna göre,

Dinlerden birine ait dini işleri veya ibadet ve ayinin yapılmasını men ve
ihlal eden kimseye altı aydan bir yıla kadar hapis ve beş bin liradan yirmibeş
bin liraya kadar ağır para cezası verilir.
Fiilin işlenmesi sırasında cebir, şiddet, tehdit veya hakaret vaki olmuş
ise, faile bir yıldan iki yıla kadar hapis ve on bin liradan elli bin liraya ka-
dar ağır para cezası verilir.
Allah'a veya dinlerden veya bu dinlerin peygamberlerinden veya kutsal ki-
taplarından veya mezheplerinden birine hakaret eden veya bir kimseyi dini inanç-
larından veya mensup olduğu dinin emirlerini yerine getirmesinden veya yasakla-
rından kaçınmasından dolayı kınayan veya tezyif veya tahkir eden veya alaya alan
kimseye altı aydan bir yıla kadar hapis ve beş bin liradan yirmibeş bin liraya
kadar ağır para cezası verilir.
Üçüncü fıkrada yazılı suçlar, basın ve yayın yoluyla işlenirse ceza bir mis-
li artırılarak hükmolunur.
Birinci fıkrada yazılı suçların basın ve yayın yoluyla teşvik ve tahrik
edilmesi halinde aynı ceza uygulanır.
Inanisa gore kazandibinde atesli catal ve sinirsiz irin suyudan olsan menu ile ebedi yer ayirtmaktir.
terbiyesizliktir. inanmıyor olabilirsin bu sana hakaret etme hakkı vermez. ne bir müslüman hristiyana nede hristiyan müslümana vs. dine saygı olmalıdır.
Dinlere ithamda bulunmaktır. Genellikte ateist insanlardan tarafından söylenir.
hangi din? hangi anayasada din olarak kabul gören inanışlar belirtilmiştir? bak bakalım türk anayasasına şu şu şu inançlar din olarak kabul edilmiştir diye bir ifade var mıdır?

hangi dine hakaret etmek? eğer ben karpuza tapıyorsam nasıl olacak bu iş? sen kesip yiyorsun karpuzu. benim kutsalım karpuz ama sen "göte bak karpuz gibi" diyorsun.

sorun bu! hangi din? ne dini? neye hakaret? beni azınlık olarak görüp inancımı ciddiye almayan bir devlet anlayışı maalesef 18. yüzyılda kaldı.

şu yazılanları ceyhan karpuzu üzerine yemin ederim ki beni anlayabilecek kadar yaşı beyni olgun olanlara yazdım. şimdi gelip karpuzdan din mi olur mal falan demeyin nolur. zaten kutsalımı kesip yiyorsunuz bir de canımı iyice sıkmayın.
halkı kin ve düşmanlığa sevketmek maksatlı, kendi inanmadığı şeyleri değersiz görme ve aşağılama hakkını kendinde bulanlar için üzülerek belirtiyoruz.
bir insan ateizmi savundu diye ya da ateizmle ilgili veriler girdi diye asla ceza almaz. ateizm başkadır, din düşmanlığı başkadır.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1291759
(bkz: allah ın kitabını inkar edip başbakanı savunmak)
dikkat çekmeye birebirdir.
cehennemin kapılarını aralamaktır.
ne başı ne sonu belli olmayan bir meseledir bu. müslüman coğrafyalarda dine küfrün eşiğini acayip merak ediliyor.. geçtim doğrudan kutsal için söylenmeyi, gündelik konuşmada bile iğreti uyandıracak cümle kurgularıyla hedef alan adamları dikkate alıp, bunlar üzerinden ateiste yüklenmek olayın bir boyutu.

asıl dikkatimi çeken, hakaret ve küfrün ne olduğudur. abi, "islamiyette şu olab...." demeden, "hoppp, dinime küfretme deyyus!!" şeklimde kronikleşen yavan argümanları duyuyorsunuz. hakaret yok, küfür hiç yok. adam küfür anlıyor.

ona göre, kutsalına eleştiri bile getirmeyeceksin. bu kadarı bile küfürdür. ona böyle öğretmişler zira. "derdin islamla demi lan?" diyenleri var bir de bunların. amcama göre akşama kadar oturup islama dil uzatıyoruz biz. konuşup insanları tanımaya çalışsa, islama gelene kadar yığınla hıristiyanlık eleştirisi yapıyoruz haberi yok.
ayrıca, hıristiyanlar bu kadar tutucu değiller. 2000 yıldır hıristiyan apojelizmi var ve hıristiyanlığa yöneltilen sorulara yanıt veriyorlar. sıkılmadan, bıkmadan. kelli felli adamlar proflar bu işle uğraşıyorlar. müslüman bir ülkede ise, sokakta armut satan seyyar satıcı bile islam konusunda uzman ve kendisinden başkasına, hele inançsıza laf ettirmiyor.

biraz aykırı konuşun, adamın ağzı büzüşüyor, gözleri kan çanağına dönüyor. daha konuşmanızın başında tavırları belli, ne küfrü?
Olmaması gereken bir durumdur. Din üzerinden şaka yapılabilir lakin bu hakaret değildir.

Hakaret - küçüklük. itibarsızlık. hor ve hakir görmek. küçümseme. küçük görme. tâzimsizlik.

Şaka - güldürmek, eğlendirmek amacıyla karşısındakini kırmadan yapılan hareket veya söylenen söz, latife.
saygısızlığın başka bir boyutu.
Sözlük ortamında "trolleme" adına yapılmaya çalışılan ama her açıdan yanlış olan eylemdir. ister inan ister inanma ama saygılı ol.
(bkz: cehennem kütüğü)
Din, kendine inanmayanlara hak etmediği halde hakaret ediyorsa hangi din olursa olsun, o çirkef dine hakaret etmek insan hakkıdır. Herkesin bir gururu var. insan gururuyla oynanmaz.
orospu çocukluğudur.
benim dinim super din demek serbestse,
senin dinin bombok bir din demek neden yasak oluyor?
ikiside bir durum analizi sonucta.
bombok olan birseye bombok demek hakaret degil, durum analizidir bence.
yapım, hayatım ve işim gereği bir kaç değişik dinden binlerce insanla oturup din konuşup tartışmışlığım var...

bir sürü mezhep de eklenince ki ateisti, deisti, gnostiği, agnostiği, new age cisi de eklenirse... ki bunların da birer inanç olduğu düşünüldüğünde
zamanla alışıyor... öyle bir etik ve beceri kazanıyor insan. hakaret etmeden de din tartışılabiliyor yani.

karşımdaki hakerete vardırır veya ederse de keser atarım konuşmayı.
Rüzgara karşı tüketmektir.