bugün

(bkz: uludag sozluk) saka saka banane lan etkenlerden. beni etkilemez.edit: yok ya etkiler niye etkilemesin
turan dursuna sorup öğrenilebilir.
Herkesin belli bi dönem dini sorguladığı zamanlar olmuştur. Sebebiyse doğuştan Müslüman olmamız ve akıl çağına erene değin saflıkla inanmasıdır.din araştırmakla başlar. Çoğu insana göre (Türkiye'de) din gelenekselleşmiştir adeta. Bu nedenle de izahın ve bilimin önünün kapanmasına yol açmıştır. Etkenlere gelince çevresinde müslümanımsı insanlar olabilir. Cevaplar yetersiz olabilir. Kendi tabiriyle hayatı yaşamak için carpe diem diyor olabilir. Gazalî'den bir deyiş yerinde olur "sürekli cevizin kabuğunda dolaşıp duran insan o cevizi yalnızca sert bir kabuktan ibaret sanır."
kuranı okuması kafidir.
bazıları, "zaten namaz kılıp oruç tutmazlar din zor geldiği için ateist olunur" tarzı bir şeyler diyor. onlar ateist değildir inanırlar ama bir yerlerine zor geldiği için iman etmezler. ben her ay oruç tutup her ramazan kuranı baştan sona okurdum namaz kılmasamda bunun dışındaki neredeyse bütün ibadetleri yerine getirirdim ama sonra bir takım şeyleri sorgulamaya başladım objektif bir biçimde sorgulamak çok önemli etrafındakilerin etkisi altında kalmadan elalem ne der diye düşünmeden sorgulamak. ondan sonra bir şeyler değişiyor inanmakta güçlük çekiyor insan.

ve son olarak objektif bir biçimde bu videoyu izlemenizi isterim...

http://www.youtube.com/watch?v=BtX3sfMS8GM
(#22531452)1. dünya savaşında osmanlı devletinin almanların yanında savaşa girdiğinden habersiz yazar söylemi. ya da osmanlı'yı hirstiyan sanıyor olabilir. osmanlı'nın açtığı cepheleri de peşinen yazıp önlemimizi alalım: kafkasya cephesi (1914-1918), rusya'ya karşı. sina ve filistin Cephesi (1914-1918), büyük britanya'ya karşı. ırak cephesi (1914-1918), büyük britanya'ya karşı. hicaz-yemen cephesi, büyük britanya'ya ve araplara karşı. çanakkale cephesi (1915), büyük britanya'ya ve fransa'ya karşı.
(bkz: düşünmeye başlamak)
(bkz: göbeklitepe)senin dininden on bin yıl önce adam bir inanç sistemi geliştirmiş. sümerleri, mısırlıları, budizmi filan da üzerine koyup okuyunca milattan sonra çıkan dinlerin ne de güzel bir toplama din olduklarını farkediyorsun. dinine ve inancına güvenen önce bunları bir araştırsın hala ateist olmuyor ise tebrik etmek lazım. sağlam taş kafalı olduğu için.
yarım doktor candan yarım hoca dinden eder diye bir halk deyişi vardır.