1. 1.
  fransa'da hardaLLArı iLe ünLü oLan bir kent..

  (bkz: amora)
  2 ... tucimania
 2. 2.
  fransa'nın, bourgogne idari bölgesinde merkez departman.
  ... pipishik
 3. 3.
  Fransa'nın Bourgogne eyaletinin başkenti ve bu eyaletin Cote d'or departement'ına ait en büyük şehridir. Çevresindeki köyleriyle birlikte 250.000 kişilik bir nüfusa sahiptir, şehir merkezi nüfusu ise 150.000 dolayındadır. 250.000'lik nüfusu ile 440 şehri (ville) bulunan Fransa'nın 18.büyük şehridir. Ekonomisi genel olarak tarıma ve eczacılığa dayanan yeşil bir aristokrat kentidir. Zamanında şehrin ileri gelenleri ağır sanayinin şehre sokulmaması ve var olan ağır sanayinin şehirden uzaklaştırılması için mücadele etmişler ve dijon'un bugünkü ekonomik yapısının temelini atmışlardır.

  Bir erasmus ögrencisi olarak istanbul'dan gidildiğinde başlangıçta büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir. örneğin akşam 8'den sonra açık bir restoran bulamazsınız, bu durum tüm fransa'da benzer olsa da dijon'da yapılabilecekler gerçekten çok sınırlıdır. akşamları gece hayatının dışında herhangi bir macerası yoktur, hatta gece dışarı çıkan gençler dışında sokakta kimseyi göremezsiniz. bunun yanında gece hayatı çok renkli bir şehir de değildir.

  önemli bir başka sorunu ise, havaların gerçekten çok erken soğuması ve soğuyunca bir daha ısınmaması diyebilirim. ekim sonundan itibaren sıcaklık 10 derecenin üzerine bir daha çıkmaz. çok aşırı kar yağmaz ama müthiş bir ayazı vardır. bu da soğuğa alışmamış bünyede ters tepebilmektedir.

  bu olumsuzluklarının yanında tarihi bir şehirdir. fransa'da pek çok şehirde oldugu gibi tarih kokar. ancak bu şehrin farkı neredeyse hiç yeni yapılmış bina göremezsiniz. bununla birlikte sakin bir şehirdir, kafa dinlemek için idealdir. ayrıca göçmen oranının düşük oluşu şehri güvenli bir yapıya da sokmaktadır. ancak fransız oranının çokluğunun şehre pahalılık gibi bir dezavantajı da olmaktadır.

  coğrafi anlamda fransanın kuzey güney hattında ortasında, doğu batı hattında doğusuna yakın bir yerde yer alır. başkent paris ve en büyük 3.şehir olan lyon'un tam ortasındadır. paris ve lyon'a 1,5 saatlik tgv yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. almanya, isviçre, italya lüksemburg sınırlarından çok uzakta yer almaz. ancak şehirde uluslararası bir havalimanı olmayışı ryan air ve easy jet gibi firmaların ucuz seferleriyle avrupa turu yapma fırsatını elden almakta, kişiyi sncf ve eurolines'ın eline mahkum etmektedir. bunlardan sncf de yüksek maliyeti, eurolines ise otobüs yolculuğunun zorluğu nedeniyle cazip gelmemektedir. bu kadar güzel bir geopolitik konumu olan dijon sahip olacağı uluslarası bir havalimanı ile daha çok gelişme katedebilir.

  ecole superieure commerce de dijon adında bir grand ecole'e ve bourgogne üniversitesine ev sahipliği yapar. erasmusa giderken ve yüksek lisans yapacakken benim için eğlence esastır diyen bünyeye pek tavsiye edilmez.
  ... ivanpenaltovski
 4. 4.
  çok tatlı bir fransız şehiri. kaldırımlarındaki üçgen, pirinç plakaların manasını çözemedim. bilen var ise morartsın pls.
  ... azorka
 5. 5.
  Sehrin icinde bazi noktalarda hardalmatik'ler gorebilirsiniz. 1 euro atmaniz karsiliginda size ufak bir hardal kavazonu vermektedir.
  ... fghlkwtz