1. 1.
  az evvel ekşi'de denk geldiğim başlık. dışişleri bakanlığı yunan psikoposunun islam'a dair sözleri üzerine başlığında "...dinimize yönelik ifadeleri" yazan bir tweet atmış.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2119179/+

  ben artık bir şey diyemiyorum.

  tek sözüm: "eşhedü enna ilahe illallah ve eşhedü enna muhammeden abduhü ve resuluhü"
  1 -2 ... ya aldatansin ya aldatilan
 2. 2.
  Bu devletin dini 1000 senedir islam. Anayasasının ve hukukunun islam olacağı günlerde gelecek.
  Ekşideki kafirler çok bunalmış anlaşılan.
  2 -4 ... aboskal
 3. 3.
  Bu devlet yalnızca 100 yıldır var. ve bir türk devleti. bundan önce yöneticileri bile türk olmayan, türklere olan tutumu diğerlerinden farklı olan bir devleti bunun içine katmaya gerek yok. Devlet bir birey değildir. Devleti bireyler oluşturur. her bireyin kendine özgü vicdanı, düşüncesi, dini, inancı vardır. bu yüzden din ve inanç yalnızca bireylere özgüdür. devletin dinle yönetilmesi ise bir sondur. türk milletinin gelenekleri bununla asla uyuşmaz. devlet kişinin vicdanına, düşüncelerine, dinine, inancına, giyimine asla karışamaz.
  bu ülke kurulurken yüzde 99'undan fazlası müslümandı. konulan yasaları, yönetim şeklini, bayrağını bu şekilde seçti ve bunun için savaştı. Şimdi ise zorlasan yüzde 75'lik bir kısmı müslüman ve bu sayı giderek azalıyor. yani anayasa ve hukukun islam olacağı günleri rüyanızda bile göremezsiniz şu durumda. Ayrıca teokrasinin uygulanabilir bir yönetim sistemi olmadığını görmek için beyin zekanızın 10 yaşındaki bir çocukla aynı olması yetiyor.
  -1 ... lobd
 4. 4.
  devletin dini olmaz, bireylerin olur. bu ülkede müslüman, hristiyan, musevi, zerdüşt, süryani her çeşit din ve inançtan insan var. dolayısıyla devlet laik olur; her bireyin din ve inancına eşit mesafede olması gerekir.
  2 ... anti sosyal
 5. 5.
  devletin dini olmaz, kişinin veya ilgili toplumun olur.
  ... avant garde