bugün

vergi toplar. kaşıkla verir kepçe ile alır. bunun hükümetler ile alakası yok. bir çark kurulmuş o çark dönüp duruyor işte arada gelen nesillerde harman oluyor o çarkta döne döne.

bugün bizim yaşam kalitemize bir göz gezdirin. sabahın köründe kalkıp çalışmaya gidiyoruz kış aylarında akşamın kör karanlığına kadar çalışıyoruz. vatandaşın yarısından fazlası asgari ücrete çalışıyor. yani aldıkları maaş kemiksiz 1400 küsür lira. 28 gün kadar çalışıp bu parayı elde ediyorsun. peki ya devlet ? senin üzerinden ssk primi alıyor senin üzerinden işverenden vergi alıyor senden vergi alıyor senden kesintiler yapıyor ve çiğnediğin sakız dahil cebinden çıkan her paradan kdv sini alıyor. bunun yanında verdiği hizmetler içinde fatura çıkartıp onların parasını da alıyor. yani sen ayda 1500 lira kazanıyorsun ama devlet senin üzerinden bi bu kadar parayı hem senden hem işvereninden alıyor.

sana ne vaad ediyor ? hastalanırsan ücretsiz tedavi edeceğim diyor. sonra eczaneye ilaçları almaya gittiğinde o muayene içinde para kesiyor. emekli edeceğim seni diyor sonra 60 yaş sınırı koyuyor. primin doluyor ama yaşı beklemeye başlıyorsun. ne bileyim lan böyle olmamalı sanki. belki her şey normal ben ters düşünüyorum bilmiyorum.
eğitim ve ekonomiyi denetleme kısımları hariç hemfikir olduğum maddelerdir.

eğtiim ücretsiz değildir. bedava peynir sadece fare kapanında olur. devletin her yıl eğitime harcadığı para ve eğitimin kalitesi ortada. eğitim rekabet ve kar odaklı bir sisteme entegre olursa başarılı olur. eğitim ticaret aracı değildir diyenlere aldırmayın. ticaret aracı olmayan şey yok. mesela eğitim ticaret aracı değildir diyenler hastalandığında genellikle özel hastaneye mi devlet hastanesine mi gidiyor ? sağlık ticarette yer alıyor da eğitim neden almasın ?

ekonomiyi denetlemesi de serbest piyasaya aykırıdır. fiyat kontrolü yapması, asgari ücrete zam belirlemesi arzı olumsuz etkiler ve enflasyona neden olur.

en iyi devlet, ekonomiye müdahale etmeyen, özel sektörün önünü açan devlettir.

edittt: eğitimin ücretsiz olduğu yönünde bir yanılgı var. vergilerimizle finanse edilen bir kurum nasıl ücretsiz oluyor ? yıllık 93 milyar tl bütçesi olan bir kurumdan bahsediyoruz. devlet bir cebinden alıp bir cebine yerleştiriyor. adına da ücretsiz eğitim mi diyorsunuz ?
Saraya yancılık yapar. Yargılayacağı adamı başkan yapar. Sokak itlerini gecenin bir vakti kadın evi basmaya yollar.
Vergi alır, haksızlık yapınca lanetlenir.
bizim ki af istiyor.
Ekonomi çok iyi diyen vatandaşa maaş bağlar.
vatandaşını soyup sefalet içinde bırakarak yöneticilerini krallar gibi yaşatır.
Vatandaş siker.
-Devlet bazen de ölü taklidi yapar.Zannedersin ki devlet yok çöktü.Şımardıkça şımarırsın.Sonra üzerine birden bir ağırlık çöker.
+ Peki ya sonra ?
-Sonrası yok yeğen