halk tarafindan Eşek kuyruğu ile tanimlanan,devlet isciligi.
(bkz: Eşek kuyruğu gibi ne uzayıp ne kısalmak)
(bkz: burası yan gelip yatma yeridir)
herkesin olmak için birbiriyle yarıştığı fakat ne hikmetse olanların sürekli şikayetçi olduğu olay. yani kimse istemiyor ama herkes istiyor. akp gibi bişey galiba.

edüt: imla
(bkz: istemem yan cebime koy)
(bkz: dışı seni yakar içi beni)
herkesin olmak istediği ama oluncada parasından şikayetçi olduğu şeydir.
eğer sgk memuruysanız çok kötüdür, diğer kurumlarda ise mesainizi gazete okuyarak vb. geçirirsiniz.
kadınlarda katlı saç kesimi, erkeklerde seyrek saç, genelde gudubetlil ve bol çay....
2 haftadır oturmaktan başka bişey yapmadığım para kazanma yolu. beni verdikleri yerde ne mühendise ihtiyaç var, ne benden başka mühendis var, ne o var nede öbürü var. hiçbiri yok. hiçbişey yok.
bazı meslekler için oradan oraya sürülmekle eşdeğerdir.
herkesin gözünde "bir iş yaptıkları yok, akşama kadar oturuyorlar" gibi görünen devlet çalışanlarıdır. ironi tarafı ise, bunu söyleyen bazı kişilerin kpss ye hazırlanmak bir yana, girmeyi bile düşünmemeleridir.
bol bol yatis cok cok para isteyen meslek grubumsu..
Dışarıdan göründüğü gibi değildir bazı kurumlar çalıştığınız kurum önemli. Amirler laftan anlamaz yaşlı insanlardir ve sizi cahil bişeyden anlamaz daha dün geldi olarak görürler fakat hepsini cebinizden çıkartacak birikim sizde vardır. Önemli olan ne bildiğin değil makam yada rutbedir.
işe 2 gün önce başlamış olsa bile insanın ruhuna işleyen durumdur. Kendisine tanışması için ayarlanan kız ile görüşmeye giden hakim arkadaşım buluşmalarını '' şahısla görüştük, hafta içi tekrar görüşeceğiz'' şeklinde tanımlamıştır.
içeriğine ve memur olan kişiye bağlı yatarak yada yatmayarak para kazanma oranı değişendir. (bkz: öğretmenlik)
Yatıp para kazandıklarını düşünür milletimiz. haksız mıdırlar ? orasını bilemem.
en ilginci, insanların gözünde kendi vergileri sayesinde yaşıyor olduklarına dair algıdır.
-bizim vergilerimizle maaş alıyorsunuz lan! Eşşek gibi çalışacak öğlen arası olsa da kasayı açacaksın..
Ya da öğretmene,
-sayemde geçiniyorsun tabi ki öküz oğlumun hakaretlerine katlanacaksın..
Bunlara, içerisinde sağlam bir ayar barındıran bir cevap vermek farzdır.
-biz vergi vermiyoz mu amunga godum maaşın yarısı kesiliyor daha ödenmeden ondan da haberin var mı?
Sıradan görünse de yıpratır ve yorar.
müstesna istinaları olmakla beraber yan gelip yatmayanı yoktur. devletin bunlardan istediği verimi alamamasına rağmen, atsa aramaz satsa satamaz.
devlet için çalışanlar. şu an revaçta, ilerisi için sıkıntılar öngörüyorum.
20 yildir gerceklestirmekte oldugumdur. Zahmeti ozel sektorle kiyaslaninca az da olsa sorumluluk duygusu daha yuksektir.
devlet tarafından iş imkanı sağlanan bireyler. halkın işveren olarak en çok güvendiği kurum devlettir bu yüzden fazla rağbet vardır, devlet memurluğuna.
Salla baş al maaş yeri olduğu söylenir.
gözde olan bir meslek darısı çalışıp emek veren herkesin başına .
Eşittir rapor.
özlük hakları cezberen meslektir.