bugün

age of empire gibi birşey değildir.
tarlanın ortasına ağaç dikmekten ibarettir. bende 4 tane var mesela.
ıssız bir adaya giderken yanına alacaklarınla mümkün olabilir. (bkz: tabula rasa)
insanların dünya düzeni(!?) Altında gerçekleştirdiği ve birbirini hep ayrıştırdığı,üstünlük sağlamaya çalıştığı durum. Bu dünyaya gönderilmiş hatta evrene gönderilmiş herkesin her karış yerde özgürce yaşam hakkı vardır,olmalıdır. Herkes eşit haklarla yaratılmıştır. fakat dünya düzeninde(!?) oluşan eşitsizlikleri düzeltecek olan da bizleriz,hepimiziz ve dünyada bir sınavdaysak eğer sınav kesinlikle budur.
güçlü bir ordu, o orduyu yönetecek güçlü bir subay kadrosu, o subaylarla seviyeli bir ilişkide bulunabilecek iyi bir siyaset takımı, o siyaset takımına destek verecek ülkülü bir millet ve o milletten beslenen güçlü bir ordu; türk devlet geleneğini temel olarak özetleyen bir döngüdür.

ama kürtler'de bunların hiçbirisi yok.. buna rağmen inatla devlet istiyorlar. olmaz canım, olmaz. o işler o kadar kolay değil. damarındaki kanda olacak o devlet kurma bilinci.
Devlet yıkmaktan zordur.
Bir aralar rival regions'da kurmuştum. 2 gün sonra gelip darma duman etmişlerdi beni o zaman anlamıştım ne kadar boş bir iş olduğunu.