bugün

yazarı; lauren weisberger olan, 2004 yılında çok satmış bir kitaptır. konu olarak kendini basın sektörünün zirvesinde milyon dolarlarla oynayan insanların yaşadığı bir dünyada bulan andrea nin hikayesidir.
filme uyarlanmıştır daha sonra; (bkz: the devil wears prada)
(bkz: 2 sınıf hollywood filmleri)
kitabı bir boka benzemeyen filmi de çok birşey olmayan fazla şişirilmiş eser.
şeytan marka giyer kitabının türkçeye çevrilmiş halidir. yazın kitabı okudum bence komik ve eğlenceli bir eserdi ama kaçırmayın da demem yani.
kitabı gibi filmi de çerezdir. okuma alışkanlığı olan için dahi okunmasa da olur derim okuyan biri olarak. hele filmi tam patlaktır. boşuna masraf etmiş yapımcı.
edit: hikaye iyi de bitmiyor. insan mutlu son ister halbuki.
şu sıralar kavak yellerinde taklit edilen roman/film.
görsel
papaların kırmızı prada pabuç geleneğinden türemiş atasözü. yeni papa giymiyormuş, çok alınmış.
ne bok yemeye bunu yaptım bilmiyorum ama hem kitabını okudum hem de filmini izledim. galiba efemine bir dönem yaşadığım yıllarda bunu gerçekleştirdim, halbuki ben tinerci gibi gezip-tinerci arkadaşlarımız alınmasın- üstüme başıma çok özenmem. modayla zaten alakam yok ve insanlar ne yapıyorsa tersini yapıp kendimi iyi hissederim. neyse işte, sanırım kitabın başlığı bana çekici gelmiş olacak ki 6-7 yıl önce kitabını alıp okumuştum. ki o yıllarda elime ne aldıysam bitirmeye özen gösterdiğim için kitabı bırakmadım ve zor da olsa bitirdim. son 100 sayfa oldukça acılı geçmişti, demek ki o kadar efemine de değilmişim. çünkü statüleri, patronluk bıdı bıdılarını ekseriyetle tanımayan ve reddeden bir insanım. bu yüzden kitapta dönen muhabbet beni çok sıkmıştı.

kitap bitti, anneme pasladım. o bile çok hoşlanmamıştı. sonrasında bu kitabın filminin olduğunu fark ettim. baktım meryl streep, anne hathaway ve entourage'ın vincent chase'i falan oynuyor. açtım, onu da izledim. dürüst olmalıyım ki film, kitap kadar sıkıcı gelmedi. ama yine de beni içine çekmemişti. güzel elbiseli birkaç kürdan etrafta koşup duruyor, bir kadından korkuyor falan. bu ne amına koyım.

sonuç olarak; eğer moda ve türevleri sizi içine çekmiyorsa, hatta saçma geliyorsa the devil wears prada kitabını katiyen önermem. filmi ise bir nebze... hani gece uykunuz tutmaz, bir şeyler açarsınız ama ekrana götünüzü dönersiniz, işte o anlar için uygun olabilir.

not: meryl streep'in oyunculuğu göz dolduruyordu, gerisi fazlasıyla boş gelmişti.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar