bugün

derya baykal 'ın tv 8 'de yapmış olduğu dikiş-nakış, kes-yapıştır programıdır. kendisi bir ev için gereksiz ne varsa onu yapmaktadır bu programında.

programın belli bölümlerinde derya baykal, örgü şişlerinin, tutkalının, kurdelelerinin arkasında kah bir şiir okur, kah bir tiyatro oyunundan bir parça oynar. o kadar içten, o kadar samimi yapar ki bunu alıp içinize sokasınız gelir(!) eminim, televizyonda onun programının başlamasını bekleyen evkadınları da çok seviyordur onun bu küçük aktivitelerini. eminim akıllarından kadın sussa da gazoz kapağından kolye yapsak , gibi bir şey geçmiyordur.

bir de emeğe saygım sonsuz, ama bir şeyi kendin yapman onun güzel olacağı anlamına gelmiyor ki deryacığım. yani kafana, boynuna taktığın o şeyler ağaçlara dilek için bağlanan çaputlardan pek de farklı durmuyor.
(bkz: dicle ile gibi gibi)
derya baykal ın hazırlayıp sunduğu hobi programı amaç her nekadar iyi olsada zihni sinir icatlarını anımsatan aksesuarlar insanı her şeyden soğutmaktadır. işin enteresan yanı ise üretilen her şeyin derya baykalın kafasına uyabilmesi ve bir okadarda yakısmasıdır. ne yaman çelişkidir.
çok bilgili anlamında kullanılan bir söz.
tv 8'den show tv'ye transfer olmuş eğitici, öğretici biçki-dikiş programı.

aynı zamanda, uzun bir aradan sonra evde hapsolup şuursuzca televizyon izlemek isteyen bilgiye, öğrenmeye aç bünyeleri kendine getiren bir komedi programıdır. evet, iddia ediyorum pek çok 'talkshow'dan bin kat daha komiktir. misal bu sabah peçetelik diye koltuk ve kuş yuvası şekillerinde kafam kadar el örgüsü sihni sinir icatlar yapmışlardır. bu da yetmemiştir üzerine el örgüsü elma koyacağı yapmışlardır. elma koyacağı ne demeyin, ayıp etmeyin, derya'nın emeğine saygılı olun. zira elma koyacağı çok önemli bir icat olup her çeyizde mutlaka bulundurulması gerekir. nedirbu elma koyacağı, hem de el örgüsünden, boncuklu, moncuklu bir şey.? efendim, şimdi diyelim ki misafiriniz geliyor ve ona elma ikram edeceksiniz. işte elma koyacağı bu noktada devreye giriyor. elmanın girebileceği büyüklükte, el örgüsü, torbamsı bir şey bu elma koyacağı. siz bunu sapından tutup misafire veriyorsunuz.
misafiriniz yüzünüze hökürerek * gülmezse ne mutlu size!

tamam hadi o kiraz şeklinde ve ceviz büyüklüğündeki küpenin bir de broşunu yapıp takmışsın, anladık. ama bari misafiri taciz etme.
tüm kokanaları kapsayan tüm evleri çöp ev yapma yolun da derya kuzusu pıl pırt program.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.