bugün

çok acıdır yani koyuyor insana...
lise son değil de mezun öğrenci olarak hazırlanıyorsa, kişiye çok koyandır.
2 sene önceye kadar ödenmemesi durumunda hapis cezası gerektiryordu yeni anayasayla kaldırılmış. çoğu vicdansız evladın anne babasını bu nedenle hapse düşürdüğü olmuştur.
ilkokuldan başlar ve hiç bitmez. zira bunun kpss si, ales si, üds si, kpds si zartı zurtu ve hepsinin de birer adet dersanesi bulunur. malesef.
babanın ömür törpüsüdür.
ömür biter taksit bitmez.
okullarda verilen eğitimin yeterli olmaması durumunda açılan yeni bir masraf kapısıdır. bu ülkede eğitim öğetim parasızdır diyen kişilerin gözüne gözüne sokulması gereken yegane şeyler biri de dershane taksitinin senetleridir.
ben ödeyemedim onun yerine soru hazırlattılar bana.
bulaşık yıkayacak halim yoktu ben de soru hazırladım. *
adını duyunca bile sinirlerimin zıpladığı elimin ayağımın titrediği hede. bu yıl bir dershaneyle anlaştım, 3500 liraya. senet yapmadık, bizde söz senettir. gittiğim günleri toplasak 2 ay etmez, öyle de kötüydü dershane ki buna rağmen 2500 lirasını ödedim. geçen gün telefon açtılar "3500 lira dershanemize borcunuz var." diye, gelde sinirlenme.
Türkiye genelinde yedi binlerde olmama rağmen, durmadan arayarak yurt tahsis edelim diyenlere ikinci fakültem bu çömez değilim dediğim kurumların kapitalist evrimidir ve hala tamamlanamamıştır.
lise son sınıfta o lanet öğrenci işleri bölümüne gittiğimde beni ,devlet okulu varken, dersanelerde süründüren sisteme küfretmeme neden olan taksittir.
parası olmayan ne yapsın? dişinden tırnağından arttırsın versin dersaneye çocuğum okusun adam olsun elin içinde mahçup olmasın diye ama ne bilsin dersanelerinde öğretim bakımından pek farklı olmadığını,tembel(!) ögrencinin parasıyla çalışkanı parasız okuttuğunu.
(bkz: bu konuda dertliyim sözlük)