bugün

Ben 2 yıl önce yapıp evin güvenli bir yerine koymuştum. Geçen yıl kedi bulmuş içindeki bütün krakeri, bisküviyi yemiş, radyonun da antenini kemirmiş. Bir daha yapmadım elim ermedi. Korkarım ki ben ölürsem bu kedi beni de yiycek. Arkadaşlar 3 gün entri girmezsem polis falan yollayın lan evime!
Eski önemini kaybeden çanta.
Koca okul okumuş eczacının bile ''göçük altında kalınca ne işe yarayacak ki o canta .s'' diye burun kıvırdığı ama herhangi bir acil durum veya afet anında gerekli olan malzemelere kolay ulaşmayı sağlayan pek mühim çanta.

Açıkçası hazırladığım günden beri kendimi daha güvende hissediyorum. Nasıl desem depreme karşı en azından bir şeyler yapmış, tedbir almış, elimden geleni yapıp gerisini Allah'a bırakmış gibi hissediyorum.

Herhalde tek gündemimiz deprem olduğu için şu sıra sürekli bir revize etme halindeyiz.

Bugün evdeki her odaya, her bireyin yattığı yataktan kolunu uzatarak uzanabileceği mesafeye düdükler astım.

görsel

Sallandigimizi hissettiğimiz anda düdüğü alıp kendimizi yataktan yavaşça yuvarlayarak düşüp yaşam üçgenimize atacağız.

Çıkışa en yakın ben yaptığım için ve ben olduğum için deprem çantası benim yaşam üçgenime bir kol mesafesi uzaklıkta.

Deprem eskisi kadar germiyor su anda. En azından ilk sarsıntıya kadar:p

Deprem çantam üç ana bolmeli.
En büyük bölümde anneme ananeme ve bana birer hirka aldım. Birer çift kalın çorap. Birer tane ince şal. iki tane 1.5 litrelik su bir tane 0.5 litrelik su.
iki tane en keskin bicaklarimizdan aldim kendimizi korumak için. Ananem bıçak kullanamaz. Ona almadım.

Tuvalet kağıdı ıslak mendil çöp poşeti iki tane kaşık birbirine vururuz bir yerlere vururuz belki diye. Powerbank, kablo, kimlik fotokopisi kan grubu yazılı halde.

ikinci gözde ananemin ilaçlarından birer tane. Ağrı kesici ilaç ve krem. Viks. Sargı bezi bolca. Bu folyesyer yara bandindan ve batikon, Makas.

Son göz yemek.
Adam başı bir cizi. Bir Ülker rondo bir altınbaşak bisküvi ve birer tane barbunya pilaki. Bir tane de a101 de satılan kocaman gofretler var ya. 20-30 tane var içinde. Ondan aldım.

Bana götümü kurtarırım gibi geliyor sözlük.
100 kere hatırlatma yapıldı. 4 kişilik çekirdek ailemle yaşadığım evde bir tane bile yok. ölüp gideceğiz göz göre göre.
Önceden evimizde bulunan, daha sonra annemin şunu bir boşaltayım yine hazırlarız diye boşalttığı dört yıldır hazırlayamadığımız çantadır.
anlamsız bulduğum aksesuar.
duvar üstüne yıkılmış. elini bile oynatamıyorsun. deprem çantan 3 oda uzakta başka bir duvar altında kalmış.
binan çürükse çanta hikaye.
o delikten çıktıktan sonra zaten yemeği suyu bir şekilde bulursun.
Hiç sahibi olmadığım çanta. Allah’a emanet yaşıyoruz bakalım.
başıma bir iş gelmeyecekse bomboş bir iş.

insanlara deprem anında hangi şekilde nerde durmaları gerektiğini öğretin yeter.

ne çantası. pikniğe mi gidiyoruz amk.
çantaya bisküvi falan koyuyolar bi de.

enkaz altında hareket edemeden dururken ne sikime yarıyacak o çanta.
olası bir deprem durumunda kullanmak için hazırlanan, içinde kuru yiyecekler, el feneri, radyo, ilk yardım malzemeleri, kıyafet, uyku eşyaları vs. bulunan çantadır.
Güne kısa bir hatırlatmadır..

Unutulmamalıdır ki, sağlık ve gıda konusunda olası deprem söz konusu olduğunda gıda eksikliği yahut yağmalama olacak ve yeteri sağlık hizmeti sağlanamayacaktir.

Bunları göze alarak bilinçli olarak gerekliliği sağlayalım..

Edit, bir üst başlığın da deprem ile alakalı olması tesadüf olsa gerek..
deprem çantasına lazımlık, yemek, çay makinesi koyduran yazılar var hepsini boş verin. deprem çantanız kolayca taşıyabileceğiniz büyüklükte olmalı. kampa gitmiyorsunuz, hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.
Yurdum esnafının yarın tezgaha koyacağı çanta. Gideri var şu zamanda.
Önemli illa başınıza evinizin yıkılması gerekmiyor komşunuzun evi yıkılır hemen arama kurtarma yapmanız gerekecek.
Bu deprem benim kadar umursamaz birine çanta hazırlattı. Deprem sırasında aklıma gelirse alırım.
(img:#2287603)
* su
* enerji veren yiyecekler
* yedek pilleriyle radyo
* yedek pilleriyle fener
* ilk yardım çantası
* kişisel, reçeteli ilaçlar (örneğin, kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları.)
* bir kat giysi
* bir miktar para
* çok amaçlı çakı
* düdük
* kalem, kağıt
* içinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya
* çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemel

not: yukarıdaki liste el emeği falan değildir. direk copy paste amına koyim!