bugün

olası bir deprem durumunda kullanmak için hazırlanan, içinde kuru yiyecekler, el feneri, radyo, ilk yardım malzemeleri, kıyafet, uyku eşyaları vs. bulunan çantadır.
bazı evlerde, küçük tuvaletin en dibinde, kullanılmayan sobaların ve benzeri ağır eşyaların bile arkasında kaldığı aylar sonra bahar temizliğinde ortaya çıkan şey. o çantayı oradan kurtarmak için zaten akut'a gerek vardır, demek ki depremde çıkmaya çalışmaya gerek yoktur, çıkmak istesen bile akut gelecektir.
(bkz: tikky lerin deprem çantası)
çok önemsiz gibi, hiç ciddiye alınamayan bir konu bazılarınca. düşünüyorum da, enkaz altında ona muhtaç olunan anları, o anları... *
deprem korkusu geçince popülerliğini yitiren çantadır. bir zamanlar evde belli bir yeri ve saygınlığı olan çantaydı. en son içindeki püsküütleri tükettikten sonra kendi kendini imha etmişti.
ciddi bir depremin ardından, panik hali ile nereye konulduğu dahi unutulabilecek çantadır.
* su
* enerji veren yiyecekler
* yedek pilleriyle radyo
* yedek pilleriyle fener
* ilk yardım çantası
* kişisel, reçeteli ilaçlar (örneğin, kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları.)
* bir kat giysi
* bir miktar para
* çok amaçlı çakı
* düdük
* kalem, kağıt
* içinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya
* çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemel

not: yukarıdaki liste el emeği falan değildir. direk copy paste amına koyim!
en kullanışlı olanı donda saklanandır. çünkü türkiye de yaşayan bir kişi deprem anında çantaya değil sokağa koşacaktır. o yüzden deprem çantasının donda taşınması akla en yatkın olanıdır.
çocukken öğretmenimizin gazıyla hazırladığım çantadır.bisküvi koymamızı söylemişti ben de o zamanlar biraz etli butluydum ayıptır söylemesi.canım sıkıldıkça tükettim bisküvileri.deprem çantası benim için bisküvi deposudur arkadaş.
türkiye'de olan depremleri ve sonuclarini düsünürsek en kullanisli türü "ceset torbasi" olacak nesnedir.

1999 gölcük depreminden sonra yöneticiler, biz nerde hata yaptik/gelecek icin neler yapabiliriz diyeceklerine arabanizda ya da evinizde, evde yasayan kisi sayisi kadar ceset torbasi bulundurun demislerdi.

yani bir deprem cantasi hazirliyosaniz bu ülkede icine muhtemelen önce caninizi koyarsiniz.

not: kara mizah.
her depremde olduğu gibi kütahya depreminin de ardından çoğu kimsenin aklına gelen ancak üşenildiği için hazırlanmayan yalnızca arada bir adet yerini bulsun diye olsa hatırlanan,hatırlatılan çantadır.
son olan van depremi ile bir kez daha önemi ortaya çıkan detay.

taşınınca güncellemeyi unuttum,izmir gibi bir yerde önemli bir detay.

içinde olacaklar;

pilli fener
düdük
kullanmadığı bir hat ve şarjlı bıraktığım bir cep tel
ilk yardım seti
pet şişe su
dayanıklı şeker-çikolata
asprin-vitamin vs
konserve
pili el radyosu
Eski önemini kaybeden çanta.
Önceden evimizde bulunan, daha sonra annemin şunu bir boşaltayım yine hazırlarız diye boşalttığı dört yıldır hazırlayamadığımız çantadır.
(bkz: depreme hazırlıklı olmak)
Bir dönem televizyon dizilerinde işlenmişti. Tabi unuttuk o deprem zamanındaki acıları, kimsenin umurunda değil deprem çantası , sığınak filan. Bir de her mahallede deprem konteynırı gibi bir yapı vardı. Acaba kaç mahallede var.
Hep hazırlanmak istenilen ama bir türlü hazırlanamayan çanta.
Karbonhidrat olmadan yaşanır ama protein olmadan yaşanmaz. Bu nedenle 3-5 yıl raf ömrü olan konserve ile desteklenmesi gereken çanta.
100 kere hatırlatma yapıldı. 4 kişilik çekirdek ailemle yaşadığım evde bir tane bile yok. ölüp gideceğiz göz göre göre.
Bu aralar pubg oynamanın böyle bir faydası oldu. Ulan uçaktan ölüme atlıyorum uyduruk bir çantaya ekipman dolduruyorsun.

Düşündüm ben o kadar mühimmat hesabı yapıyorum. Hangi mühimmattan alayım kaç bandaj taşıyım vs diye. Deprem olsa sonuçta yarın 17 ağustos. Hadi millet ibret alamadı önlem de alamadı ben gölcükteyim ben niye almıyorum.
görsel
Hiç sahibi olmadığım çanta. Allah’a emanet yaşıyoruz bakalım.
Yurdum esnafının yarın tezgaha koyacağı çanta. Gideri var şu zamanda.
Bir paket sigara, 5 tuborg birde Ferdi müslüm. Kolon arasında kurtulmayı bekleyeceksin. Depremi unutur o gelir aklına.
Ben 2 yıl önce yapıp evin güvenli bir yerine koymuştum. Geçen yıl kedi bulmuş içindeki bütün krakeri, bisküviyi yemiş, radyonun da antenini kemirmiş. Bir daha yapmadım elim ermedi. Korkarım ki ben ölürsem bu kedi beni de yiycek. Arkadaşlar 3 gün entri girmezsem polis falan yollayın lan evime!