1. 1.
  Deliryum, âni başlangıçlı ve dalgalı seyir gösteren, dikkat değişiklikleriyle, dezorganize düşünceyle, değişik bilinç seviyeleriyle ve diğer bilişsel ve davranışsal rahatsızlıklarla karakterize olan nörodavranışsal bir bozukluktur. Deliryum, hastanelerde en sık görülen nörodavranışsal bozukluktur. Deliryum, hastanede tedavi gören hastalar arasında, tıbbi ; cerrahi servislerde % 18 ; 30, yoğun bakım ünitelerinde % 2 ; 20 ve koroner yoğun bakım ünitelerinde de % 2 ; 20 arasındaki oranlarda görülmektedir. Deliryum, özellikle yaşlılıkta görülen bir bozukluktur. 65 ve üzeri yaştaki hastaların % 14'üyle % 56'sında deliryum mevcuttur ve bu vakaların yarıdan fazlası, hastaneye mürâcattan sonra ortaya çıkmıştır. Deliryum uzun bir zamandan bu yana bilinmesine rağmen, şu âna dek bu konu az oranda ilgi ve araştırma sahası olmuştur. Deliryum, yanlış tanıdan ziyâde, akla gelmediği için gözden kaçmaktadır. Konuya olan yabancılık, bu bozukluğu tanımlamak için kullanılan çoğu terime de yansımıştır : Akut beyin yetmezliği, akut beyin sendromu, akut konfüzyonel durum, akut organik sendrom, deliryum, dış kaynaklı psikoz, metabolik ansefalopati, organik psikoz, toksik ansefalopati, toksik psikoz ve diğerleri. Terminolojideki kelimelerin çoğu taban dilinden ödünç alındığı için, önce bu bozuklukla birlikte kullanılan terimleri tanımlamalıyız. Dikkat : Özel uyarana odaklanma kâbiliyetidir. Aruzal (Uyarılabilirlik) : Dikkatin temel öncülüdür. Koma, stupor, uyanıklık ve alarm hâlinde olma durumlarının hepsi de, uyarılabilirliğin değişik durumlarıdır. Bilinçlilik : Uyarılabilirliğin bir ürünü olup, çevrenin açık bir şekilde farkında olma hâlidir. *
  ... xsentos
 2. 2.
  Akut organik beyin yetmezliğidir. Aslında klinik bir tanıdır. Genel olarak bilişsel bozulmaya neden olan mental bir bozukluktur. Sıklıkla görsel hallüsinasyonlar eşlik eder.
  ... cheapdeath
 3. 3.
  (bkz: delerium)*
  1 ... never neverland
 4. 4.
  deliryum tıbbi literatürde ilk tanımlanan mental bozukluklardan biridir. sendromun tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanmakta ve hipokrat'ın çalışmalarında sıkça sözü geçmektedir. terim latince yol anlamına gelen "lira" kelimesinin başına "de" olumsuz eki eklenerek türetilmiş olup, kelime anlamı "yoldan çıkmak" olarak tanımlanabilir. sendrom birçok fiziksel hastalık ve ilaç zehirlenmelerine bağlı olarak ortaya çıktığı gibi başta alkol ve sedatifler olmak üzere madde kötüye kullanımı tablolarına bağlı, kesilme sendromlarının bir parçası olarak da oluşmaktadır. deliryum başta hastanın sağlığı için riskler getirmekte bunun yanı sıra hastanın birincil sağlık probleminin tedavisi için gerekli müdahaleleri engelleyecek kadar şiddetli davranış bozukluklarına yol açabilmektedir.
  2 ... klimanjaro
 5. 5.
  Akut organik beyin yetmezliğidir. Aslında klinik bir tanıdır. Genel olarak bilişsel bozulmaya neden olan mental bir bozukluktur. Sıklıkla görsel hallüsinasyonlar eşlik eder.
  ... linka
 6. 6.
  taşkınlık, hezeyan gibi belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu.
  ... siriuscalisani
 7. 7.
  bir lazın delirdiğini belirtme sözü gibi olan söz.
  2 -1 ... kckperi
 8. 8.
  preex dönem hastalarda çok sık görülmektedir.
  ... koygorenmasumuzayli
 9. 9.
  Deliryum (delirium), tıp dünyasında ilk tanımlanan ruhsal bozukluk hastalıklarından biridir. Ani (akut) gelişen ama geri dönüşümü olan bir hastalık olan “Deliryum”, fark edilmeden hızlı bir başlangıç aşamasıyla kendini gösteren, inişli çıkışlı bir hastalık süreci oluşturan, enfeksiyon, ağır gıda veya su eksikliği, zehirlenme, yüksek ateş ve benzeri gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan, düşünce ve algılama değişimleri yaşatan, bilinç problemi oluşturan ve uyku-uyanıklık arası bir dönem oluşturan bir hastalıktır.
  5 ... rotaszkaptan
 10. 10.
  Deliryum. Element ismi çağrışımı yapan ruhsal bozukluk hastalığıdır.
  1 ... mikr00rganizma