bugün

osmanlıca bilmeme rağmen okuyamıyorum. zaten el yazısını siktiri boktan bir eğitim programıyla okumak imkansızdır.
çok zor bişe değil. bir fotoğraf çeker, üniversitelerin tarih bölümünde Osmanlıca bilen hocaya ulaşırsın.Bunun için arapça alfabeye gerek yok yeterki akademisyenler iyi çalışsın.Ama onu da okuyamayanlar çıkabilir malesef.
Evet bu serzenişi çok haklı buluyorum.
Böyle abuk subuk arap dilinde yazan tarihi yazı vb. Olduğu yerlerin yanına Türkçesini yazsınlar artık.
Devlete duyurulur.
Sorun atatürk düşmanlığı, mezar taşı vs. Değil siz mevzuyu çok yanlış anlamışsınız hem savunan hem karşı çıkanlar. Mevzu kültür selinin kesilmesidir, mevzu on yılda oç beş milyon genç yarattık her yaştan düsturunun toplumun hafızasında tramva yaratmasıdır, daha uzar gider.
Mezar taşı okumak hafızayı körertir. Bilin istedim.
Çünki ne yazıkki Arap alfabesiyle yazıldılar ne kadar acınası bir durum insan kendi alfabesini Siliyor diline hakaret ediyor ve arap alfabesini getiriyor Acınası...
ulan senin dedelerin de kendi dedelerinin mezarını okuyamıyordu zaten, okuma yazma yoktu.
Dedeleri için bir fatiha okumayan tatlı su Müslümanlarının derdi.
Çok efedersiniz ama tüm dedeleriniz "taşları" size girsin.
Hayatın anlamı dedelerinizin mezar taşlarında yazmıyor.
Onçün çok da önemli değil yani.
sanki o zaman okuma yazma bilenlerin oranı %99du sanki.
Dedelerinizin mezar taşını okumak istiyorsanız, onların zamanında kullanılan dili tembellik etmeyip incelikleriyle öğreneceksiniz. Sözlükte atıp tutunca olmuyor.
ogren oku engel olanmi var kardesim.
hay senin dedenin şarap çanağına ben, ayrıca osmanlıcayı okumak zordur, mezar taşlarında 7 tarz kullanılıyor. bunların hepsini bilmek osmanlıca üzerine uzmanlaşmayla mümkün.

ayrıca dedenin mezarında ne yazıyor olabilir?
bence osmanlı da okuma oranı yüksek idi. zira osmanlıca denen şeyi küçükken dedem kuran öğretirken onu da gösterirdi pek öğrenmek istemesem de az çok osmanlıca okuyabiliyordum. o yıllarda muhtemelen böyle dedeler torunlarına mutlaka birşey öğretmişlerdir ama işin yazma kısmına gelince öğretim okumaya dayalı üstünkörü olunca yazamıyorsun kuranı okuyup yazamadığın gibi. bu yandan bakarsak okuma yazma oranı resmi olarak düşüktür.
Okumak istiyorsan arapca-farsca öğren fitne çıkartma. Türkçe en kolay dil onu bilmeyenler var karmaşık olan dili nasıl öğretecekler allah bilir.
Mesele mezar taşı değil arkadaş sen hala anlamadın mı durumudur. Koca bir Türk islam mirasından bahsediyoruz bunları okuyabilen var mı? Osmanlıca bir kültür diliydi ta fastan irana kadar belki daha da ötesiyle bağ kurabilmek demekti. Şimdi dedelerimizin mezar taşını okuyamayan ve bundan gocunmayan bir millet haline getirildik

(bkz: atasını bilemeyen it peşinde koşarmış)
görsel
Zamanında Osmanlı çağının çok ötesindeydi .Bütün bilgileride bu mezar taşlarına şifreli olarak kaydetmişti...
işte harf inkilabı olunca biz bu bilgilerden mahrum kaldık şu an geri kalmamızın tek sebebi budur.
Mezar taşının dedene faydası yok ...bir fatiha okursan ruhuna ona yeter
demek Türkiye'de iş gören, cahilleri gaza getiren bir söylemdir. Ancak konu o mezar taşlarına vefa göstermek, onları korumak olduğunda ortalıkta kimseler yok!
dedelerinin mezar taşlarına saygı göstermeyen piçlerin bahanesi.
bahane göt gibidir, herkeste bulunur.
dedelerinin mezar taşlarını kırmasaydın okurdun amın evladı.
hem mezar taşını kırıyor, deviriyor, yağmalıyor, hem de "okuyamamaktan" şikayet ediyor.
görsel
görsel
görsel
görsel
aynen öyle şuan kim göktürkçeyi okuyabiliyor???
Mezar taşı okumak unutkanlık yaptığı için atatürk baba alfabeyi değiştirmiştir. Tabii ya sen ne sanıyordun?
daha büyük dedelerin koskoca anıt yazdırmış meydana koydurmuş daha sen yazdırdığı anıtı da okuyamıyorsun. (bkz: orhun anıtları)
.... , .... ok da ...ikimdeydi !

dedeni ...ikeyim ! dedirten iddia dır...

mezar taşını okumuyoruz ama, o zamanlar da mezar taşını okuyabilenler zaten nüfusun % 3 ünü geçmiyordu..!

şimdi % 97 okuma yazma biliyor !

koymuşun senin dedenin mezarının taşına ! ...
öt !

kafasını ..itiğiminin kafasına taktığı derde bak !
la hayatında kitap okumamış
tek derdi akabe mitinglerine koşmak olan dana
mezar taşı okuyacak.

okuma.