bugün

Rise of the Planet of the Apes'in devam filmi.
amerikalıların insanları film yoluyla etkilemelerini çok iyi bizlere gösteren film. öyle bir hava yaratılıyor ki sanki gerçekten böyle bir şey olabilecekmiş gibi. yoksa maymunlar dünyayı ele geçirecekler falan * *

http://www.teknokulis.com...kti-filminden-fragman-var
fragmanların hepsi birbirinden güzel, rise of the planet of apes de çok iyi filmdi o yüzden beklentiler büyük bakalım inşallah güzel olcak.
görsel efektleri ve konusu itibarı ile güzel filmdir.
devam filminin geleceği final sahnesinden anlaşılmaktadır.
alt metninde geçmiş günahların acısını yeniler çekmesin" ile "bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır ve bunu dikkate alın" yatmaktadır.
serinin en zayıf halkasıdır. 2 saatten fazla sürdü film ve aksiyon sahnelerinin sadece 10 dakika olması cidden sıktı. aksiyon sahnesi bol olan filmler daha iyi demek değil bu ama bu filmin bunun dışında kalan sahneler çok ama çok sıkıcıydı. seriyi takip etmek adına izlenmeli ama sinemada değil. ayrıca bu filmi neden 3d yaptıkları da ayrı bir muamma. gözlük başına 5 lira girmesinden öte bir katkısı olmadı 3d'nin.

--spoiler--
yine insanlığın vahşi ve kendi kendini yok etmesi muhabbeti var, her bilim kurgu ve fantastik filmde nedense senaristler bunun dışına çıkamıyor. her filme sıkıştırılan baba-oğul ilişkisi, eşleri ölmüş ve felakette aşk yaşayan çiftler yetmezmiş gibi şimdi de film boyunca bir de maymun baba-oğul-eş duygusallığını yaşadık. bilim-kurgu-fantastik filmlerde yapmasalar şu duygusallıkları çok güzel olacak. bence serinin en güzel filmi olan maymunlar gezegenine sonunda nasıl bağlayacaklar merak ediyorum.
--spoiler--
Yorumların aksine seriye gayet yakışır bir film olduğunu düşünüyorum. Vermek istediğini ne seyirciyi aksiyon manyağı yaparak ne de çok fazla klişelere girerek veriyor. Genel kanının aksine ilk yarısını sıkıcı bulanlardan değil, hatta ilk yarısının mükemmel olduğunu düşünenlerdenim. Ayrıca görsel efektleri yapana ne kadar oscar varsa verilmeli. Görsel efektler rise of the planet of the apesfilminin de üzerine çıkmış. Mimikler, maymunların yerleşik hayata geçme, modernleşme çabaları, daha uygar olanla savaş ve sonunda barış özlemi ve bu özlemi sağlamanın zorluğu. Özellikle karakter çatışmaları dengeli ve doyurucu işlenmiş. Kanaatimce serinin en zayıf halkası değil, en güzellerindendir.
ilk film 3 günde 54 milyon dolar açılış yapmıştı bu film 73 milyon dolar hasılat yaparak iyi bir başlangıç yapmış oldu.
8.6 lık imdb puanına bakarak beklentiler yükseltilmeden seyredilmesi gereken film.
ayrıca fragmanın gazına gelip aksiyonu bol bir film beklentisine de girilmemeli.
görsel efektler muhteşem. sinema sektörü özel efektlerde gerçekliği daha ne kadar ileriye götürebilecek diye düşünmenize sebep olabilir.

gel gelelim film klişelerle dolu her hadisenin öncesinde klasik amerikan kurgusu akla getirilerek ne olacağı tahmin edilebiliyor.

3d konusunda net yorum yapmak gerekirse gereksiz olmuş diyebiliriz. show tv 1995 yılbaşı programında gazetenin verdiği 3d gözlükle bakıldığında ekranda şarkı söyleyen ablanın önünde biraz daha çıkıntılı gözüken çiçeklerden öteye geçememiş.

yani üzerinize gelen, fırt diye ekrandan fırlayan bişeyler yok. sadece ekrana biraz derinlik verilmiş. filmi karanlık seyretmeye gözlüklerle mecelleşmeye değmez.

--spoiler--
bir de film mekanlar açısından yetersiz geldi. tamam dünya felaket yaşamış insanlık bir bölgeye tıkılmış falan ama bir orman ve bir avludan fazlasını göremedik filmde. tek derdi, ormandaki baraj olan insanları, şehrin geri kalanında hayatı idame için bir şeyler ararken de görmek felaketin boyutlarını görerek anlamak da isterdik.

--spoiler--

kısacası film harcanan emeğe karşılık izlenmeli fakat beklentiler yüksek tutulmamalı. 10 üzerinden 6-7yi de geçmez.

dikkat! filmin sonu ile ilgili spoiler!!

--spoiler--

bu arada filmle ilgili en yanıltıcı şey de fragmanda caesar'ın 'war has already begun' cümlesini filmin başındaymış gibi göstermeleri ve doğal olarak aksiyon beklentinizin yükselmesine sebep olmaları. oysa ki filmin sonunda veda cümlesiymiş. aksiyon içimizde patladı.

--spoiler--
maymunlar cehennemi için çekilen yeni seride en dikkat çeken konu, öyle sanıyorum ki filmlerin hafife alınmayacak politik alt metinlere ve referanslara sahip olmasıdır. dawn of the planet of the apes (maymunlar cehennemi: şafak vakti), farklı türler (maymun – insan) arasında geçen sığ çatışmaya türlerin kendi içlerindeki uyuşmazlık ve anlaşmazlıkları da ekleyerek yoluna devam etmekte. bilhassa da insana karşı verilen savaşın, maymunların iç savaşına evrilmesi dikkat çekici. bu serinin, 1968 yılında çekilen ilk filme dek gideceğini bildiğimiz için böylesi iç içe geçmiş bir yapıya bürünmesi hayli anlaşılır. nitekim, franklin j. schaffner’ın filmi bütünüyle olmasa da unutulmaz finaliyle politik bir düş kırıklığına dönüşmüştü zamanında. dolayısıyla burada karşı karşıya kaldığımız siyasi kargaşa insanın neden kaybeden tarafta yer aldığını anlayabilmemiz adına önemli ipuçları barındırıyor.

yazının devamı: http://sinemahzen.com/daw...f-the-planet-of-the-apes/
büyük umutlarla gittiğim, sinema tarihin en fuzuli, sıkıcı yapıtlarından biri.
tamamen görsel şölen. ilkinden çok daha güzel olan bir devam filmi. üçüncüsü boka sarabilir...*
Oldukça güzel bir devam filmi tek eksik görünen salgının dağılması ve maymunlar ormana hakimiyeti es geçilip atlayarak savaşa bağlanmış. Daha detaylı bir sunum ile seyirciye sunulabilirdi.
--spoiler--
orospu çocuğusun miguel alvarez.

paralelcisin koba.

ccc ceasar reyiz ccc
--spoiler--
son zamanların en iyi filmi.

iyiyle kötünün mücadelesini klişelerden uzak kalmayı başararak aktarmış. gerek maymunların kendi içlerindeki gerekse de insanlarla olan ilişkilerini gerçekçi bir sosyolojik perspektifle ele almış. olayların aynen gerçek hayatta ortaya çıkan anlaşmazlıklar gibi çetrefilli bir şekilde ilerlemesi ve yaşanan iniş-çıkışlar aksiyon tutkunlarını boğsa da işleniş güzelliği görsel efektlerin ahengiyle de bütünleşerek dolu dolu bir sinema keyfi sunuyor.

zamanım olsa daha uzun anlatmak isterdim.
günahkar bir maymunun cehennem yolculuğunu anlatan film. bu adi maymunun dünyada işlediği günahlar, yediği kul ve yetim hakları filmde fleşbeklerle verilmiş. yönetmenin başarısı burada ortaya çıkıyor. bu sahneler izleyiciyi öyle bir etkiliyor ki çıkışta kendinizi mescide giden kuyrukta buluyorsunuz*
harika bir film.
Hayatımda izlediğim en kötü film. Ulan çifte silahla insanlara saldıran maymun nasıl bir beceriksiz zihnin mamulüdür?
En son bir tanesi tank kullanmaya başlayınca kapattım.

Çok boktan filmdir.
Edit: yok lan boktan değil vazgeçtim, yarraaan başı gibi film.
anlamsız filmdir. ama kendini izlettiriyor. tıpkı micheal bay in bazı filmleri gibi. ama bu filmde insanoğlunu bu şekilde aşağılamak hoş olmamış. bu bir filmi ilginç kılıyorsa o daha büyük saçmalıktır.
boşa geçen 2 saat. imdb puanı nasıl 7.7 oluyor bu filmin anlam veremiyorum.
2014 yapımı 130 dakikalık aksiyon/macera/dram kategorili, oscar adayı/16 ödüllü mark bomback/matt reeves filmi. imdb notu 7.6 görsel
170 milyon bütçe ile çekilmiş, 281 milyon gişe yapmıştır. Yıllardır arşivimde bekletiyordum, izlememek için direndiğim filmlerden biriydi. Kadroda gary oldman olmasa asla da izlemezdim, nitekim beğenmedim.

SErinin devam filmi olan war for the planet of the apes 21 temmuzda vizyona giriyor, bu sefer baş rolde woody harrelson var.