1. 1.
  cümle içinde dahi anlamı veren 'de' ve bazen büyük ünlü uyumuyla değişen 'Da' dır. dahi anlamına gelen 'de' ayrı yazılır. örneğin;

  sen de öyle konuştun. - sen dahi öyle konuştun.

  gördünüz mü ne güzel anlattım, süper oldu. bunun yanında gerizekalı anlamına gelen 'de' vardır ki bırakın ayrı yazılmayı, hiç yazılmasa da(bu 'de' anladığınız üzere dahi) olur. öle lavuk, öle gereksiz bir 'de'dir bu. bu hayvan 'de' büyük ünlü uyumu falanda dinlemez:

  - beynim perem orade.

  cümlenin doğru yazılımı 'benim param orada' şeklindedir. fakat yukarıda yazmış olduğumuz şekilde cümle kuran bir insan gerizekalıdır. kırk tane dahi 'de' gelse dahi(de) artık bu gerizekalılığı kurtaramaz.

  türkçe dersimiz bu günlük bu kadar. şimdi 10 dakika tenefüs. tenefüs sonrasındaki dersimiz matematik. ama ara vermeden önce matematik dersinde işleyeceğimiz konuyu bir özet geçelim.

  konumuz kümelerde birleşme özelliği. birleşen kümeler vardır. ama bu kümeler bazen halkın çağrılarına kulak vermez ve birleşmez. bunun üzerine halkı oluşturan diğer kümeler meydanlarda toplanır ve birleşin birleşin diye bağırır.

  neyse, geri kalanını tenefüsten sonra anlatırım. şimdi biriniz bana 2 simit 1 ayran alıp gelsin. gözlüklü olan sen al. ama benim bozuk param yok. sen al, ben sana daha sonra veririm.

  ukteci = hoşaf
  notu = ayrııı. çokk ayrı bir konu.
  39 -3 ... deatly
 2. 2.
  hep kelimelerimizden ayırdığımız ek'tir.
  3 -1 ... arpaci kumrusu
 3. 3.
  ayrı yazılması gereken de.
  5 ... umutluyum hala
 4. 4.
  çok zeki, dahi manasına gelen "de""

  misal;

  - bizim ahmet de...
  - eee? nolmuş ahmete?
  - de işte
  - de ne?
  - de a.q de
  12 -5 ... umberto da silva junior
 5. 5.
  ŞÖYLE BiR KULLANIM ALANI VARDIR:

  "BU ÇOCUK BiR DAHi!" YERiNE "BU ÇOCUK BiR DE".
  9 -2 ... kronik kuzu
 6. 6.
  (bkz: geri zekali anlamindaki de)
  6 -4 ... serbest radikal
 7. 7.
  türkiye'deki anadili "türkçe" olan insanların kafadan %95'inin ısrarla bitişik yazarak beni ifrit ettiği ektir. ya ulan bu kadar mı zor şu bağlacı ayrı yazmak, benzer olarak -ki bağlacını da pek çok kişi bitişik yazar ve uyuz eder. soru eklerini bitişik yazanlara ise diyecek hiçbir şey yok zaten. eminim ben de süper kullanmıyorum türkçe'yi ama en azından şu eklerin nasıl yazılacağını bi öğrenin be kardeşim...
  24 -1 ... pulemjot kalashnikova
 8. 8.
  yapayalnız de.
  her zaman ayrı yazılır...
  6 ... freedean
 9. 9.
  bir türlü önceki kelimeden ayrılamayan tatlı, sevimli şey.
  3 ... cnyt
 10. 10.
  çok önemseyen, dikkat eden, özen gösterenlerin yanlarında uyuz ilacı da taşımaları gereken de.. insanlara hiç rahat vermiyor.. senin yüzünden savaşlar çıkacak lan!..
  3 ... fatal